- Reklama -
czwartek, 18 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoDzienny opiekun

    Dzienny opiekun

    Kim jest dzienny opiekun?
    Dzienny opiekun jest to osoba zatrudniana przez gminy, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej na podstawie umowy o świadczenie usług, która sprawuje opiekę nad dzieckiem w swoim domu lub mieszkaniu spełniającym warunki zapewniające bezpieczną opiekę nad dziećmi. Aby móc skorzystać z tej opcji, w pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy w Twojej lub w gminie obok zatrudniony jest dzienny opiekun oraz dowiedzieć się jakie są terminy i warunki zgłoszenia dziecka. Także w gminie można uzyskać informację na temat wszystkich dziennych opiekunów zatrudnianych przez osoby prawne i jednostki organizacyjne mające siedzibę na terenie danej gminy.

    Co do zasady, dzienny opiekun może sprawować opiekę nad dziećmi w wieku od ukończenia 20 tygodnia życia do ukończenia 3 roku życia. Wyjątkowo, w przypadku gdy niemożliwe bądź utrudnione jest objęcie dziecka wychowaniem przedszkolnym, opieką sprawowaną przez dziennego opiekuna można objąć również dziecko powyżej 3 roku życia, jednakże nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 4 roku życia. Dzienny opiekun może sprawować opiekę nad maksymalnie 5 dzieci, a w sytuacji gdy w grupie znajduje się dziecko, które nie ukończyło pierwszego roku życia, jest niepełnosprawne lub wymaga szczególnej opieki, maksymalnie nad 3 dzieci. Zarówno czas, jak i miejsce sprawowania opieki przez dziennego opiekuna zostają określone w umowie o świadczenie usług, na podstawie której dzienny opiekun jest zatrudniany przez gminę.

    Opłata za pobyt u dziennego opiekuna
    Rodzice dziecka ponoszą opłaty za pobyt oraz wyżywienie u dziennego opiekuna. Warto jednak wiedzieć, że istnieje możliwość zwolnienia od ponoszenia części lub nawet całości opłat z tytułu korzystania z usług dziennego opiekuna. Warunki takiego zwolnienia może określić rada gminy w drodze uchwały.

    Współpraca rodziców z dziennym opiekunem
    Rodzice dziecka powinni współpracować z dziennym opiekunem, który sprawuje opiekę nad ich dzieckiem. Współpraca ta ma charakter dwustronny, bowiem z jednej strony, polega na udzielaniu przez rodziców dziecka dziennemu opiekunowi porad w sprawowaniu opieki nad ich dzieckiem w czasie prowadzenia zajęć, natomiast z drugiej – na prowadzeniu konsultacji i udzielaniu porad rodzicom dziecka w zakresie pracy z dziećmi przez dziennego opiekuna. Dodatkowo, dzienny opiekun przy sprawowaniu opieki nad dziećmi może korzystać z pomocy wolontariuszy.
     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE