- Reklama -
piątek, 19 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoIII transza deregulacji

    III transza deregulacji

    Projekt ustawy obejmuje 101 zawodów podlegających siedmiu Ministrom – poza Ministrem Sprawiedliwości są to: Minister Finansów, Gospodarki, Spraw Wewnętrznych, Rolnictwa, Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Środowiska. Ponadto w prace nad projektem zaangażowany był również Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Projekt ustawy przewiduje deregulację dostępu do zawodów związanych m.in.:
    • z ochroną przeciwpożarową (np. strażak, inżynier pożarnictwa);
    • rynkiem kapitałowym i towarowym;
    • rzeczoznawstwem w zakresie jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych;
    • rzecznika patentowego;
    • rusznikarza;
    • zawodów związanych z konserwacją zabytków;
    • muzealnika;
    • tłumacza przysięgłego;
    • zawodów geologicznych i górniczych.

    Deregulacja zawodów będzie polegać na ograniczeniu lub likwidacji aktualnie obowiązujących wymogów w postaci np. certyfikatów lub licencji. Przyjęte przez Radę Ministrów przepisy ułatwią wejście do danego zawodu.

    Należy przypomnieć, że we wrześniu 2012 r. przyjęto pierwszy pakiet deregulacyjny, który zakładał ułatwienia w wykonywaniu 50 zawodów – w tym głównie prawniczych, a także zawodów 
z zakresu pośrednictwa pracy, sportu i rekreacji, ochrony fizycznej, żeglugi oraz nauki jazdy 
i przewozu osób. Część przepisów weszła w życie 23 sierpnia 2013 r., kolejne zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2014 r.

    Natomiast drugi pakiet deregulacyjny zaakceptowany został w czerwcu 2013 r. Otworzono w nim dostęp do 91 zawodów regulowanych: 82 technicznych i 9 finansowych. W drugiej grupie zawodów przewidzianych do otwarcia znaleźli się m.in.: urbaniści, architekci, inżynierowie z uprawnieniami budowlanymi, biegli rewidenci, agenci i brokerzy ubezpieczeniowi. Warto podkreślić, że w Ministerstwie Sprawiedliwości trwają już prace nad tzw. czwartą transzą deregulacyjną.

     

    Zdaniem rządu, rozwiązania mające na celu zwiększenie dostępu do zawodów regulowanych, spowodują wzrost konkurencji, a w efekcie obniżkę cen, wyższą jakość i większą dostępność usług. Powinny też uwolnić nowe miejsca pracy. Deregulacja zmniejszy również obciążenia związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE