- Reklama -
czwartek, 18 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawo2% rocznych przychodów ze sprzedaży drewna do Skarbu Państwa

    2% rocznych przychodów ze sprzedaży drewna do Skarbu Państwa

    Dotychczas obowiązujące przepisy, traktujące łącznie sumę etatów użytkowania rębnego i przedrębnego jako wielkość, którą w nadleśnictwie można było przekroczyć tylko w związku ze szkodą lub klęską żywiołową, nie pozwalały na pełne wykonywanie planowanych zadań w drzewostanach rębnych przy zwiększonym użytkowaniu w drzewostanach przedrębnych wymuszonym stanem drzewostanów. Taki stan prawny skutkował nadmierną akumulacją zasobów drzewostanów rębnych, a w konsekwencji osłabieniem stabilności. Zmiana dotyczące tej kwestii, umożlwiająca oddzielne rozliczanie miąższościowego etatu użytkowania rębnego pozwoli na wyeliminowanie wymienionych powyżej wad, pozwalając tym samym na pełne wykonywanie zadań z zakresu użytkowania rębnego i przedrębnego zgodnie z potrzebami hodowlanymi. Co więcej, takie rozwiązanie pozwoli radykalnie ograniczyć potrzeby sporządzania aneksów tylko do sytuacji, w których w związku ze szkodą lub klęską żywiołową – nastąpił wzrost pozyskania w użytkowaniu rębnym ponad etat miąższościowy użytków rębnych.

    Gospodarka finansowa w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe
    Natomiast jeśli chodzi o gospodarkę finansową w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe, to w ustawie wprowadzono przepis, zgodnie z którym Dyrektor Generalny Lasów Państwowych ustala dla wszystkich jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych zasady (politykę) rachunkowości. Takie rozwiązanie pozwala na dostosowanie przedmiotowej ustawy do rygorów ustawy o rachunkowości.

    2% rocznych przychodów ze sprzedaży drewna dla Skarbu Państwa
    Ponadto, jak wskazano na wstępie nowe przepisy przewidują również, że Lasy Państwowe mają odprowadzać do Skarbu Państwa 2 proc. rocznych przychodów ze sprzedaży drewna. Przyjęte rozwiązanie wydaje się być zasadne, z racji tego, że Lasy Państwowe zarządzają i gospodarują mieniem Skarbu Państwa. Wpłaty mają być dokonywane przez Dyrekcję Generalną LP w formie rat kwartalnych począwszy od 2016 roku. Zgodnie z przepisami ustawy w 2014 i 2015 r. LP wpłacą do budżetu państwa po 800 mln zł (łącznie – 1,6 mld zł). Część środków tj. 1,3 mld zł, ma być przeznaczona na budowę, przebudowę i modernizację dróg lokalnych. Natomiast w 2015 r. rząd, na wniosek ministra środowiska, będzie mógł zwolnić LP z wpłaty lub zezwolić na jej zmniejszenie. Będzie to możliwe w uzasadnionych przypadkach, m.in. klęski żywiołowej oraz zmiany cen sprzedaży drewna, które mogłyby zagrozić realizacji planu gospodarczo-finansowego LP.
     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE