- Reklama -
czwartek, 18 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoParę słów o kosmetykach

    Parę słów o kosmetykach

    Podstawową i w zasadzie dobrze znaną sprawą jest zakaz testowania kosmetyków na zwierzętach. Wszelkie produkty , których nawet pojedynczy składnik został sprawdzany na zwierzętach nie może być dopuszczony do legalnego obrotu. W związku z tym dostępne w polskich sklepach kosmetyki z mocy samego prawa nie były sprawdzane na zwierzętach.

    Jednocześnie zgodnie z treścią art. 5 ustawy o kosmetykach, zakazuje się wprowadzania do obrotu kosmetyków zawierających:

    • substancje niedozwolone do stosowania w kosmetykach;
    • substancje dozwolone do stosowania w kosmetykach wyłącznie w ograniczonych ilościach, zakresie i warunkach stosowania, o ile wymagania te zostały przekroczone;
    • barwniki, substancje konserwujące, substancje promieniochronne dozwolone do stosowania w kosmetykach wyłącznie w ograniczonych ilościach, zakresie i warunkach stosowania, o ile wymagania te zostały przekroczone.

    Musimy jednak pamiętać, że dopuszczalna jest obecność śladowych ilości substancji niedozwolonych do stosowania w kosmetykach, jeżeli technicznie nie można ich wyeliminować w procesie produkcji i jeżeli kosmetyk odpowiada warunkom, o których mowa w art. 4 ust. 1 ustawy (kosmetyk wprowadzony do obrotu, używany w zwykłych lub w innych dających się przewidzieć warunkach, z uwzględnieniem w szczególności jego wyglądu lub prezentacji, oznakowania, wszystkich instrukcji użycia oraz innych wskazówek lub informacji pochodzących od producenta, nie może zagrażać zdrowiu ludzi). Listę niedozwolonych składników możemy znaleźć w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 30 marca 2005 r. w sprawie list substancji niedozwolonych lub dozwolonych z ograniczeniami do stosowania w kosmetykach oraz znaków graficznych umieszczanych na opakowaniach kosmetyków.

    Na zakończenie warto dodać, że nieprzestrzeganie przepisów ustawy o kosmetykach wiąże się z odpowiedzialnością karną. W zależności od popełnionego przewinienia zastosowano różne sankcje:

    • Kto, bez zgłoszenia do krajowego systemu, wprowadza kosmetyk do obrotu – podlega karze grzywny.
    • Kto wprowadza do obrotu kosmetyk po upływie terminu trwałości – podlega karze grzywny. W takim przypadku można orzec przepadek przedmiotów, chociażby nie stanowiły własności sprawcy.
    • Kto, wbrew nakazom wynikającym z art. 6 oraz art. 11 ust. 1 i 2 (złe opakowanie i dokumentacja produktu), wprowadza do obrotu kosmetyk – podlega karze aresztu albo karze grzywny. W takim przypadku orzeka się również przepadek przedmiotów, chociażby nie stanowiły własności sprawcy.
    • Kto, wbrew zakazom wynikającym z art. 5 ust. 1 (wprowadzanie kosmetyków z niedozwolonym składem), wprowadza do obrotu kosmetyk – podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE