- Reklama -
środa, 17 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoGorące tematyRusza rekrutacja do przedszkoli!

    Rusza rekrutacja do przedszkoli!

    Jeszcze w ubiegłym roku pierwszeństwo w przyjmowaniu do przedszkoli miały dzieci wychowywane przez jednego rodzica. Niestety to kryterium okazało się nie spełniać oczekiwań, w praktyce bowiem zdecydowana większość tzw. samotnych rodziców wychowywała swoje pociechy wspólnie z partnerem. Duża liczba nadużyć spowodowała zatem, że uczciwi rodzice nie mogli liczyć na miejsce dla swojego dziecka w publicznym przedszkolu. Ustawodawca postanowił odwrócić zasady rekrutacyjne i teraz status samotnego rodzica gwarantuje dziecku najmniejszą liczbę punktów rekrutacyjnych, a zatem i najmniejsze szanse na dostanie się do określonej placówki.

    Pierwszy etap naboru opiera się o przesłanki ustawowe – tym samym są one identyczne dla wszystkich placówek w kraju. Do publicznego przedszkola lub publicznej innej formy wychowania przedszkolnego przyjmuje się kandydatów zamieszkałych na obszarze danej gminy. W przypadku większej liczby kandydatów spełniających powyższy warunek, niż liczba wolnych miejsc w publicznym przedszkolu lub publicznej innej formie wychowania przedszkolnego, na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego są brane pod uwagę łącznie następujące kryteria:

    • wielodzietność rodziny kandydata;
    • niepełnosprawność kandydata;
    • niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata;
    • niepełnosprawność obojga rodziców kandydata;
    • niepełnosprawność rodzeństwa kandydata;
    • samotne wychowywanie kandydata w rodzinie;
    • objęcie kandydata pieczą zastępczą.

    Rekrutacja przedszkolna może jednak nie skończyć się na jednym etapie – drugi etap jest bowiem potrzebny w przypadku dużej liczby kandydatów z taką samą punktacją. W przypadku równorzędnych wyników uzyskanych na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego lub jeżeli po zakończeniu tego etapu dane publiczne przedszkole albo dana publiczna inna forma wychowania przedszkolnego nadal dysponuje wolnymi miejscami, na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego są brane pod uwagę kryteria określone przez organ prowadzący, z uwzględnieniem zapewnienia jak najpełniejszej realizacji potrzeb dziecka i jego rodziny, zwłaszcza potrzeb rodziny, w której rodzice albo rodzic samotnie wychowujący kandydata muszą pogodzić obowiązki zawodowe z obowiązkami rodzinnymi, oraz lokalnych potrzeb społecznych (pamiętajmy, że na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego może być brane pod uwagę kryterium dochodu na osobę w rodzinie kandydata). Organ prowadzący określa dokumenty niezbędne do potwierdzenia tych kryteriów. Dodatkowe kryteria rekrutacyjne będą zatem różne w placówkach przedszkolnych (o ich formie decyduje bowiem dyrektor przedszkola). W praktyce opierają się jednak na:

    • liczbie zadeklarowanych godzin pobytu dziecka w karcie zgłoszenia (im więcej godzin tym większa liczba punktów rekrutacyjnych);
    • praca lub nauka rodziców, samotnego rodzica w systemie dziennym;
    • posiadanie starszego rodzeństwa w przedszkolu przez kandydata;
    • zamieszkiwanie i opłacanie podatków przez rodziców dziecka w miejscu położenia przedszkola.

    Deklaracje przedszkolne muszą zostać złożone w terminie od 10 do 18 lutego b.r. Rodzice mogą jak w poprzednich latach wytypować trzy placówki, którymi są zainteresowani. Listy zakwalifikowanych przedszkola ogłoszą 9 kwietnia. Ostateczne listy przyjętych – 17 kwietnia 2014 r.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE