- Reklama -
środa, 27 marca 2024
- Reklama -
Więcej

    Zielona Karta

    Nawet 6-miesięczny pobyt poza USA może spowodować problemy z Zieloną Kartą. Jednakże w takiej sytuacji to Urząd Imigracyjny sam musi udowodnić utratę statusu rezydenta, np. poprzez wykazanie, że osoba ta jest zatrudniona lub zameldowana na stałe w Polsce. Aby nie stracić pozwolenia na stały pobyt w USA, należy utrzymać jak najwięcej więzi ze Stanami Zjednoczonymi, przebywać tam jak najdłużej (przynajmniej raz do roku) oraz wystąpić o tzw. Biały Paszport (po angielsku Reentry Permit). Jest to dokument, który pozwoli na dłuższy pobyt poza USA bez utraty statusu stałego rezydenta tego kraju, co jest najlepszym rozwiązaniem.

     

    Przepisy dotyczące tego Białego Paszportu znajdują się w ustawie Federalnej 8 CFR Paragraf 223.2. Jest on wydawany na ogół właśnie dla osób, które posiadając status stałego rezydenta, chciałyby pozostać poza granicami USA dłużej niż rok. Wniosek o jego wydanie należy złożyć w Urzędzie Imigracyjnym w USA. We wniosku można zaznaczyć , że chcemy go odebrać poza granicami Stanów Zjednoczonych, na przykład w konsulacie amerykańskim w Polsce. Dokument ten jest wydawany jest na okres dwóch lat, jednak po wygaśnięciu oryginalnego dokumentu można starać się o następne, w sumie do okresu sześciu lat.

    Będąc w posiadaniu Białego Paszportu można przebywać poza USA ponad rok bez obawy o utratę statusu, z tym że Urząd Imigracyjny wciąż może zarzucić, że utraciliśmy status stałego rezydenta, jednak nie może jako argumentu użyć faktu przebywania przez nas poza USA przez ponad rok, lecz tylko kierować się innymi przesłankami i dokumentami, takimi właśnie jak posiadanie pracy czy stałego zameldowania w Polsce.

     

    Jeśli chodzi o obywateli Stanów Zjednoczonych, którzy powracają na stałe do Polski, nie ma powodu do obaw o powroty do Stanów – w celu utrzymania statusu, czy też występowania o Biały Paszport. Obywatele amerykańscy utrzymują swój status przebywając poza Stanami Zjednoczonymi bez względu na to, czy mają kiedykolwiek zamiar wrócić do USA. Natomiast, osoby, które zostały wydalone ze Stanów Zjednoczonych z powodu pozostania w USA dłużej niż miały na to zezwolenie władz, to na ogół nie mają prawa na powrót do USA przez dziesięć lat. Zgodnie z aktualnymi amerykańskimi przepisami także osoby, które podczas rozprawy deportacyjnej poprosiły o tak zwane „dobrowolne opuszczenie USA” (Voluntary Departure) nie mogą powrócić do USA przez okres dziesięciu lat, jeśli były w USA nielegalnie dłużej niż rok lub trzech lat, jeśli pozostały w USA bez statusu dłużej niż 180 dni a krócej niż rok. Takie same okresy zakazu wjazdu na teren USA dotyczą osób, które przebywały w USA nielegalnie, ale nie stawały przed sędzią imigracyjnym.

     

    Należy pamiętać o tym, że istnieją pewne wyjątki od powyższych przepisów. W niektórych sytuacjach osoby posiadające bliską rodzinę w Stanach Zjednoczonych, która posiada obywatelstwo amerykańskie lub pobyt stały, mogą złożyć specjalne podanie, prosząc o anulowanie zakazu wjazdu w związku z „wielkimi utrudnieniami życiowymi” dla tejże rodziny, spowodowanymi nieobecnością tej osoby w USA, jednakże Urząd Imigracyjny nie zawsze chętnie dokonuje takiego anulowania. Aby starać się o dokonanie anulowania zakazu wjazdu niezbędny jest jednak kontakt z adwokatem w USA specjalizującym się w prawie imigracyjnym.

     

    www.SerwisPrawa.pl 
     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE