Jesteś tutaj:
Prawo
06.12.2013 - Edyta Zielińska
Kliknij, aby ocenić:
 
5/1
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.
Jeżeli interesuje Cię uaktualnienie poniższego tekstu pod kątem obowiązującego stanu prawnego - kliknij w link (funkcja dostępna tylko dla zarejestrowanych Użytkowników).

Zmiany w systemie emerytalnym

Sejm uchwalił ustawę o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych. Nowe regulacje mają zapewnić bezpieczeństwo obecnym i przyszłym emerytom, a także finansom publicznym i rynkom kapitałowym. Chodzi też o zmniejszenie ponoszonych przez budżet kosztów systemu emerytalnego oraz obniżenie poziomu długu publicznego w relacji do PKB.

OFE czy ZUS?
Nowe regulacje przewidują, że osoby ubezpieczone otrzymają prawo wyboru, czy chcą, aby część ich składki była jak dotąd odprowadzana do Otwartego Funduszu Emerytalnego, czy też przekazywana na subkonto w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Pomiędzy 1 kwietnia a 31 lipca 2014 r. ubezpieczeni będą mogli złożyć oświadczenie o dalszym przekazywaniu składki do OFE. Niezłożenie takiego oświadczenia w terminie będzie traktowane jako wybór ZUS. Zmiana decyzji będzie możliwa raz na cztery lata. Warto zatem już teraz zastanowić się, jakie oświadczenie złożymy w przyszłym roku, bowiem zmiana będzie możliwa dopiero od 2016 roku. Środki na subkoncie w ZUS będą podlegały identycznym zasadom gromadzenia i podziału, jak w przypadku tych, które trafiają do OFE.

Zgodnie z ustawą w dniu 3 lutego 2014 r. OFE przekażą do ZUS 51,5 proc. wartości swoich aktywów netto - w pierwszej kolejności obligacje i bony emitowane przez Skarb Państwa. Z kolei OFE w dniu 31 października 2014 r. prześlą do ZUS informację o liczbie i wartości umorzonych jednostek rozrachunkowych, a ZUS zewidencjonuje je do 31 marca 2015 r. na specjalnych subkontach. Kwoty na subkontach nie będą mogły być niższe niż wartość umorzonych jednostek według stanu na 3 września 2013 r. Powyższe rozwiązanie ma zagwarantować, że ubezpieczeni nie stracą na tej operacji. Środki przeniesione do ZUS mają być waloryzowane o średnioroczny wzrost PKB w ostatnich 5 latach. Ustawa przewiduje również, że osoby, które pozostaną w OFE, będą przekazywały do niego 2,92 proc. pensji brutto, a nie 3,5 proc., tak jak obecnie. Opłaty pobierane przez OFE od składek mają zostać obniżone z 3,5 proc. do 1,75 proc. Pobierane przez ZUS opłaty za przekazywanie składek mają także spać o połowę: z 0,8 proc. do 0,4 proc.

 

Ponadto znowelizowane przepisy wprowadzą tzw. suwak bezpieczeństwa, zgodnie z którym środki osób, które wybrały OFE, przez 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego będą stopniowo przenoszone do ZUS. Ustawa zakazuje również inwestowania przez OFE w obligacje skarbowe oraz w inne instrumenty dłużne gwarantowane przez Skarb Państwa. Oznacza to, że fundusze będą mogły inwestować w większym stopniu m.in. w akcje, obligacje samorządowe, drogowe oraz korporacyjne.
 

Autor/Źródło: Edyta ZielińskaSzukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.