- Reklama -
piątek, 19 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoSenat przyjął ustawę żłobkową

    Senat przyjął ustawę żłobkową

    Senatorowie chcą, aby Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, któremu po wejściu w życie ustawy podlegać będą żłobki i inne formy opieki nad małymi dziećmi, nadzorowało realizację ustawy, upowszechniało wiedzę i inspirowało badania na temat opieki nad dziećmi do lat trzech oraz corocznie składało w parlamencie sprawozdanie. Senat poparł poprawkę umożliwiającą łączenie żłobków i klubów dziecięcych w zespoły, możliwe ma być także łączenie żłobków i zespołów szkół oraz przedszkoli. Ma to uprościć prowadzenie administracji, zwłaszcza w małych gminach.

    Ponadto, senatorowie zaproponowali poprawkę, która umożliwia gminom przyznawanie dotacji z budżetu państwa na organizację opieki nad niepełnosprawnymi lub wymagającymi szczególnej opieki dziećmi do lat trzech. Wysokość dotacji będzie mogła wynieść nawet 70% kosztów realizacji tego zadania, podczas gdy dotacje na organizację opieki dla dzieci zdrowych mogą wynosić do 50% kosztów, chyba że subwencje pochodzą z towarzyszącego ustawie programu "Maluch" – wtedy ich wysokość wynieść może 70% kosztów. Teraz ustawa trafi do Sejmu, który rozpatrzy zaproponowane przez Senat poprawki.

     


    Ustawa o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 to kolejna, po zmianach w przedszkolach, inicjatywa rządu, która reformuje system opieki i edukacji małych dzieci. Ustawa o opiece nad dziećmi do lat 3 zapewni dostęp do różnorodnych form opieki nad najmłodszymi dziećmi. Aktualnie, brak profesjonalnej opieki nad nimi jest jedną z najczęściej wymienianych barier utrudniających powrót rodziców, a szczególnie matek, na rynek pracy. Zgodnie z nową ustawą, opieka będzie realizowana przez żłobek, klub dziecięcy, dziennego opiekuna oraz nianię i obejmie dzieci do lat 3, a w niektórych uzasadnionych przypadkach do lat 4. Chodzi tu w szczególności o sytuacje, gdzie opieka przedszkolna w małych gminach wiejskich nie będzie możliwa lub stan psychomotoryczny dziecka będzie wskazywał na konieczność przedłużenia opieki. Dzięki ustawie w ciągu najbliższych czterech lat powinno przybyć około 400 tys. miejsc w placówkach, instytucjach i prywatnych miejscach prowadzenia opieki nad najmłodszymi dziećmi.

    Rozwiązania zawarte w ustawie o opiece nad dziećmi do lat 3 są kolejnym etapem w tworzeniu nowoczesnego systemu opieki dla najmłodszych i zapewnieniu dzieciom odpowiedniej edukacji. Dzięki rozporządzeniu minister edukacji narodowej wprowadzona została możliwość zakładania innych form wychowania przedszkolnego, takich jak punkty i zespoły wychowania przedszkolnego. Są one tworzone szczególnie dla mniejszej liczby dzieci i mogą się mieścić nawet w domu. Od 2009 roku powstało ponad 1000 takich ośrodków, najwięcej na terenach wiejskich. Punkty te uzupełniają tradycyjną sieć przedszkoli i często niwelują problem dowozu dzieci do dużego przedszkola. W efekcie, w latach 2007-2010 liczba miejsc w placówkach wychowania przedszkolnego wzrosła o ponad 190 tys.

    www.SerwisPrawa.pl 
     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE