- Reklama -
sobota, 20 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoFinansowe wsparcie rodzin w nabywaniu własnego mieszkania

    Finansowe wsparcie rodzin w nabywaniu własnego mieszkania

    Obniżenie wskaźnika stanowi element działań zmierzających do stopniowego wyhamowania programu i wygaszania akcji kredytowej, jak również służących obniżeniu wydatków budżetu państwa poprzez zawężenie oferty mieszkań spełniającej warunki ustawowe i obniżenie liczby kredytów preferencyjnych objętych stosowaniem dopłat do ich oprocentowania. Kryterium maksymalnej ceny/kosztu powinno również bardziej oddziaływać na rynek podaży zachęcając do obniżania cen nieruchomości i utrzymywania ich na poziomie możliwym do zaakceptowania przez potencjalnych kredytobiorców.

    Zgodnie z przepisami zaprojektowanej nowelizacja, dopłata do oprocentowania kredytu preferencyjnego obejmie tylko rynek pierwotny mieszkań, wyłączono z niego wtórny rynek nieruchomości. Zaprojektowane zmiany stanowią o poszerzeniu katalogu osób uprawnionych do skorzystania z kredytu preferencyjnego i dopłat do jego oprocentowania o osoby samotne – z zastrzeżeniem wykorzystania kredytu preferencyjnego na zakup lub budowę pierwszego własnego mieszkania o maksymalnej powierzchni na poziomie 50 m2 oraz określenia dla tej grupy limitu powierzchniowego kalkulacji dopłat na poziomie 30 m2. Nowelizujące przepisy przewidują pozostawienie możliwości udzielenia kredytu preferencyjnego na inwestycje, w wyniku których powstanie dom jednorodzinny. Chodzi tu nie tylko o budowę domków jednorodzinnych, ale również o przebudowę budynku o charakterze niemieszkalnym, w wyniku której powstanie budynek mieszkalny.

    Zaproponowano nowe brzmienie art. 4 ust. 1 zmienianej ustawy uwzględnia wprowadzenie generalnego warunku dotyczącego wieku, którego spełnienie w przypadku wszystkich kredytobiorców będzie uprawniało do skorzystania z kredytu preferencyjnego i dopłat do jego oprocentowania. Limit maksymalnej granicy wieku określony został na 35 lat dla wszystkich docelowych kredytobiorców. Wprowadzenie zmiany ma na celu większe powiązanie programu z celami polityki społecznej państwa, w szczególności w obszarze działań wpływających na poprawę sytuacji demograficznej kraju. Wprowadzenie kryterium wiekowego ukierunkuje oddziaływanie programu na tę grupę gospodarstw domowych, którą z racji wieku cechuje najwyższa zdolność tworzenia przyrostu naturalnego. Zgodnie z przeprowadzonymi analizami najwyższą liczbę urodzeń na 1.000 kobiet obserwuje się grupie kobiet do 34 roku życia.

    Ponadto, w projekcie nowelizacji ustawy określone zostały przypadki, w których nastąpi wstrzymanie wypłaty dopłat do oprocentowania. Chodzi między innymi o sytuacje, w których docelowy kredytobiorca, beneficjent pomocy, uzyskał prawa własności lub współwłasności innego lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w całości lub w części. Nie dotyczyłoby to nabycia praw w drodze spadku. Dopłaty nie będą udzielane, gdy nastąpi zmiana sposobu użytkowania mieszkania lub domu, na budowę których został udzielony kredyt.

    Określono, że przyjmowanie wniosków na udzielenie kredytów preferencyjnych zakończy się z dniem 31 grudnia 2012 r.

    ww.SerwisPrawa.pl
     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE