- Reklama -
czwartek, 18 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoZasady przyznawania becikowego

    Zasady przyznawania becikowego

    W 2013 r. zasady przyznawania tej szczególnej zapomogi rodzinnej przeszły dużą przemianę – ostatecznie nie każdy, komu urodzi się dziecko otrzyma becikowe, trzeba bowiem spełniać pewne szczególne warunki.

    Podstawowym aktem prawnym regulującym omawianą materię jest ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych. Zgodnie z treścią jej art. 9, dodatek z tytułu urodzenia dziecka przysługuje matce lub ojcu albo opiekunowi prawnemu dziecka. Dodatek przysługuje opiekunowi faktycznemu dziecka w wieku do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia, jeżeli nie został przyznany rodzicom lub opiekunowi prawnemu dziecka. Dodatek przysługuje jednorazowo, jednak nie w wysokości 1.000,00 zł. W przypadku wystąpienia o przysposobienie więcej niż jednego dziecka lub urodzenia więcej niż jednego dziecka podczas jednego porodu dodatek przysługuje na każde dziecko. Becikowe przysługuje, jeżeli kobieta pozostawała pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu. Pozostawanie pod opieką medyczną potwierdza się zaświadczeniem lekarskim lub zaświadczeniem wystawionym przez położną.

    Aby otrzymać przedmiotową zapomogę należy złożyć w wniosek w urzędzie gminy lub ośrodku pomocy społecznej w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka. Jeżeli jednak dotyczy to dziecka objętego opieką prawną, opieką faktyczną albo dziecka przysposobionego – w terminie 12 miesięcy od dnia objęcia dziecka opieką albo przysposobienia nie później niż do ukończenia przez dziecko 18. roku życia. Pamiętajmy, że złożenie wniosku po tym terminie będzie skutkować pozostawieniem go bez rozpoznania. Do wniosku musimy dołączyć:

    • zaświadczenie lekarskie matki dziecka, że matka zgłosiła się do lekarza ginekologa nie później jak w 10 tygodniu ciąży i pozostawała pod opieką lekarską przez cały okres ciąży;
    • oświadczenie, że drugi z rodziców nie otrzymał becikowego;
    • oświadczenie członków rodziny o wysokości dochodów za rok poprzedzający rok złożenia wniosku (lub: dokument potwierdzający uzyskanie lub utratę dochodu, zaświadczenie lub oświadczenie o wysokości składki zdrowotnej, zaświadczenie lub oświadczenie o wielkości gospodarstwa rolnego – jeśli o wsparcie ubiega się osoba będąca właścicielem takiego gospodarstwa);
    • skrócony odpis aktu urodzenia dziecka;
    • kopię dokumentu tożsamości osoby ubiegającej się o świadczenie.

    Ograniczeniem becikowego jest nowelizacja omawianej ustawy, która obowiązuje już od 1 stycznia 2013 r. Zgodnie z nowymi przepisami becikowe będą mogły otrzymać tylko te rodziny, w których dochód w przeliczeniu na osoby nie przekracza kwoty 1922, zł miesięcznie. Dobrą informacją może być jednak to, że przyznana zapomoga jest zwolniona od opodatkowania – tym samym rodzice, którzy otrzymają becikowe nie muszą uwzględniać jej w swoich rozliczeniach podatkowych (PITach).

     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE