Jesteś tutaj:
Prawo
29.07.2013 - Marcin Krasoń
Kliknij, aby ocenić:
 
5/2
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.
Jeżeli interesuje Cię uaktualnienie poniższego tekstu pod kątem obowiązującego stanu prawnego - kliknij w link (funkcja dostępna tylko dla zarejestrowanych Użytkowników).

Mieszkanie dla Młodych obejmie także domy?

Mijają kolejne miesiące, a wciąż nie wiadomo, jaki kształt będzie miał rządowy program pomocy dla młodych ludzi kupujących mieszkania. Najnowszy pomysł to włączenie do programu budowy i zakupu domów jednorodzinnych.

Politycy rządzących PO i PSL zapowiedzieli, że program Mieszkanie dla Młodych będzie wspierał nie tylko zakup mieszkania z rynku pierwotnego, ale i budowę oraz zakup domu jednorodzinnego. Jest to rozwiązanie, które ma rozszerzyć jego zasięg poza duże miasta (bo to tam skupia się zdecydowana większość nowych inwestycji). Jednocześnie pojawiła się data zakończenia prac nad ustawą – ma ona pojawić się jeszcze przed końcem wakacji. Te ustalenia do efekt pierwszych posiedzeń podkomisji w komisji finansów publicznych, która zajmuje się projektem ustawy o programie Mieszkanie dla Młodych. Kolejne posiedzenie podkomisji odbędzie się w sierpniu.

Oczywiście dopłata do zakupu bądź budowy domu nie będzie dotyczyć wszystkich nieruchomości. Co ciekawe, wg aktualnego pomysłu Mieszkanie dla Młodych inaczej ma wspierać zakup, a inaczej budowę domu. W przypadku kupowania nieruchomości chodzi o lokale o powierzchni użytkowej nieprzekraczającej 100 m2, przy czym dopłatą objęte będzie maksymalnie 50 m2. Pomoc ma mieć taką samą formę jak w przypadku mieszkania – jednorazowej dopłaty w formie wkładu własnego do kredytu. Będzie można otrzymać do 10 proc. wartości wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych na terenie danej gminy. Oprócz kryterium powierzchni, dom musi jeszcze spełniać warunek cenowy, w którym nie może ona przekraczać ceny 1 m2 średniej arytmetycznej z dwóch ostatnio ogłoszonych wartości wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 na terenie danej gminy.

 

Dla osób budujących dom w systemie gospodarczym nie będzie bezpośrednich dopłat, a ulga w postaci odpisu podatku VAT. Ma to być wprowadzone równolegle z likwidacją ulgi VAT na niektóre materiały budowlane z końcem 2013 roku.

 

MdM będzie promował dzietność w rodzinach. Osoby posiadające co najmniej jedno dziecko będą mogły otrzymać 15, a nie 10 proc., a jeśli w ciągu pięciu lat od zakupu mieszkania pojawi się trzecie lub kolejne dziecko, będzie można otrzymać kolejne 5 proc. W najlepszym wypadku będzie można wiec otrzymać 20 proc. wartości nieruchomości.

 

W stosunku do RnS korzystniej wyglądać będzie sytuacja w gminach sąsiadujących z dużymi miastami. Dotąd maksymalne limity cen były tam takie same jak na krańcach województwa, teraz będzie to średnia arytmetyczna z miasta wojewódzkiego i reszty, ale z zastrzeżeniem, że wskaźnik ten nie może być wyższy od limitu w pozostałych gminach o więcej niż 20 proc. Wprowadzono także możliwość skorzystania z programu osobom, które najpierw mieszkanie od dewelopera wynajmą, a dopiero potem zdecydują się na jego zakup. Istotne jest jednak, by przed zakupem lokalu beneficjent programu był jego jedynym najemcą.

Autor/Źródło: Marcin Krasoń1 2 DALEJ
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
® 2008 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.