- Reklama -
czwartek, 28 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoUłatwianie startu młodym rolnikom

    Ułatwianie startu młodym rolnikom

    Zmiana ta umożliwia zaliczenie do wymaganego areału użytków rolnych w gospodarstwie, gruntów będących przedmiotem dzierżawy od podmiotów prywatnych, w tym między innymi od osób fizycznych. Stanie się tak jednak pod warunkiem, że umowa dzierżawy została zawarta na okres, co najmniej 10 lat oraz ma formę aktu notarialnego albo datę pewną, tj. datę poświadczoną przez organ państwowy, organ jednostki samorządu terytorialnego albo przez notariusza.
    Przepisy nowelizujące rozporządzenie będą miały zastosowanie także w odniesieniu do osób, które przed dniem wejścia w życie nowelizacji otrzymały decyzję o przyznaniu pomocy z zastrzeżeniem dopełnienia warunku nabycia gospodarstwa wskazanego w biznesplanie – o ile nie upłynął termin 180 dni od dnia doręczenia tej decyzji – lub decyzję nakładającą obowiązek spełnienia, do dnia upływu 3 lat od dnia doręczenia tej decyzji, warunku minimalnej powierzchni użytków rolnych w gospodarstwie, nie mniejszej niż średnia krajowa. Dotyczy to beneficjentów z województw, w których średnia powierzchnia gospodarstwa jest niższa od średniej krajowej. Dlatego też możliwość zgromadzenia wymaganej powierzchni użytków rolnych poprzez zawarcie umowy dzierżawy „prywatnej” będą mieli nie tylko wnioskodawcy, którzy przed dniem wejścia w życie nie otrzymali jeszcze decyzji o przyznaniu pomocy, lecz również beneficjenci, którzy na mocy takiej decyzji zobowiązani zostali do powiększenia areału własnego gospodarstwa.
    Tegoroczny, uruchomiony w dniu 17 sierpnia nabór wniosków o przyznanie pomocy w ramach działania „Ułatwianie startu młodym rolnikom”, spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem. Limit środków finansowych przeznaczonych na realizację działania w 2010 r. wynosi 200 mln euro, co w skali kraju umożliwia wsparcie ponad 10 400 młodych rolników. Obecnie wnioski o przyznanie pomocy można jeszcze składać w siedmiu województwach: dolnośląskim, lubuskim, łódzkim, małopolskim, mazowieckim, podkarpackim i śląskim. W pozostałych województwach nabór wniosków został już zakończony.
    W ramach dotychczasowych naborów wpłynęły łącznie 20 163 wnioski o przyznanie pomocy, w tym w bieżącym roku ponad 12 450 wniosków. Pomoc finansowa została przyznana ponad 7 500 beneficjentom na łączną kwotę 100 mln euro, natomiast płatności zrealizowano na rzecz 5 647 młodych rolników. Całkowity budżet działania w obecnym okresie programowania, obejmującym lata 2007-2013, wynosi 420 mln euro. Po wykorzystaniu puli środków dostępnej w bieżącym roku, do rozdysponowania do końca okresu programowania pozostanie ok. 150 mln euro, co pozwoli na udzielenie wsparcia jeszcze 7 800 osobom decydującym się na samodzielne prowadzenie gospodarstwa.
     
     
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE