- Reklama -
czwartek, 18 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoBadania psychologiczne dla celników

    Badania psychologiczne dla celników

    Jednym z niezbędnych warunków pełnienia przez funkcjonariuszy celnych służby w ww. komórkach jest utrzymywanie prze nich odpowiedniej kondycji fizycznej oraz psychofizycznej. Projektowany akt wprowadza wymogi niezbędne do spełnienia przez funkcjonariuszy pełniących służbę w określonych warunkach. Wymagania stawiane w tym zakresie funkcjonariuszom uzależnione są od ich wieku, płci i komórki, w której pełnią lub będą pełnić służbę.
     
    W projekcie rozporządzenia określone zostały warunki przeprowadzenia testów sprawności fizycznej, badań psychologicznych i badań psychofizjologicznych. Warunkiem przeprowadzenia testu sprawności fizycznej, badania psychologicznego lub badania psychofizjologicznego jest wyrażenie przez funkcjonariusza – w formie pisemnej, zgody na przeprowadzenie testu lub badania. Określono także szczegółowy tryb przeprowadzania testów i badań. Przeprowadzenie testu sprawności fizycznej, badania psychologicznego lub badania psychofizjologicznego będzie mógł zarządzić kierownik urzędu na wniosek kierownika komórki zwalczania przestępczości, a w przypadku testu lub badania dotyczącego kierownika komórki zwalczania przestępczości – kierownika komórki właściwej w sprawach kadr i szkolenia. W stosunku do funkcjonariusza skierowanego przez kierownika urzędu na szkolenie specjalistyczne, z wnioskiem do Szefa Służby Celnej o zarządzenie testu sprawności fizycznej, badania psychologicznego i badania psychofizjologicznego występować będzie dyrektor komórki organizacyjnej właściwej w sprawach celnych, podatku akcyzowego albo gier hazardowych urzędu obsługującego ministra właściwego do praw finansów publicznych lub dyrektor izby celnej.
     
    Ponadto, określono również skutki uzyskania negatywnej oceny z testu sprawności fizycznej oraz negatywnej opinii z badania psychologicznego lub badania psychofizjologicznego. W takim przypadku kierownik urzędu określi funkcjonariuszowi stanowisko służbowe, na którym pełnienie służby nie wymaga przeprowadzenia testu sprawności fizycznej, badania psychologicznego i badania psychofizjologicznego.
     
    Z racji tego, że projektowane rozporządzenie dotyczy wyodrębnionych komórek organizacyjnych, w których wykonywanie zadań może wiązać się z koniecznością użycia broni palnej – co wymaga posiadania szczególnych predyspozycji przez funkcjonariuszy pełniących służbę w tych komórkach – powinien obowiązywać podwyższony rygor w zakresie właściwości do przeprowadzania badań psychologicznych. W związku z powyższym, przewidziano, że badania psychologiczne będą przeprowadzane w jednostkach organizacyjnych podległych ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych lub ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych, przez osoby posiadające tytuł magistra psychologii, przeszkolone w zakresie metod stosowanych w tych badaniach, co zapewni wysoki poziom tych badań. Z kolei badanie psychofizjologiczne będzie przeprowadzane przez osobę posiadającą tytuł magistra oraz co najmniej 3 – letnią praktykę w prowadzeniu badań psychofizjologicznych z wykorzystaniem wariografu.
     
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE