- Reklama -
czwartek, 25 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoZasady opłat w roamingu regulowanym

    Zasady opłat w roamingu regulowanym

    Rozporządzenie warunkuje przede wszystkim:
    • maksymalną opłatę za połączenie w ramach eurotaryfy,
    • maksymalną opłatę w ramach eurotaryfy SMS ,
    • opłaty z tytułu usług transmisji danych,
    • zasady odbierania wiadomości głosowych,
    • obowiązek naliczania sekundowego.
    Zgodnie z przepisami tego rozporządzenia od dnia 1 lipca 2010 r. w przypadku połączeń inicjowanych przez abonenta opłata nie może przekroczyć 0,39 euro (bez VAT), a w przypadku połączeń przychodzących opłata nie może przekroczyć 0,15 euro (bez VAT). Ponadto, od 1 dnia lipca 2010 r. cena SMS-a wysłanego w roamingu nie może przekroczyć 0,11 euro (bez VAT). Dla abonentów korzystających z roamingu eurotaryfa została aktywowana automatycznie. Wyjątek od tej zasady stanowią abonenci, którzy wcześniej dokonali świadomego wyboru innej dostępnej taryfy roamingowej u swojego operatora.
    Operatorzy zobligowani są do udzielania abonentowi automatycznie informacji o fakcie korzystania w danej chwili z usługi transmisji danych w roamingu oraz o koszcie takiej usługi. A już od dnia 1 marca 2010 r. operatorzy zobowiązani są oferować użytkownikom limity cenowe dla transmisji danych, tzw. „cut off limits" oraz zapewnić możliwość celowego, bezpłatnego wyboru usługi informowania o skumulowanych wartościach za korzystanie z usług transmisji danych, które mogą zostać przedstawione np. kwotowo lub ilościowo. W tym celu operator udostępnia jeden lub kilka maksymalnych limitów finansowych, które odpowiadają określonej ilości danych do wykorzystania przez użytkownika. Jednym z takich limitów w trakcie jednego okresu rozliczeniowego jest domyślny próg finansowy, który maksymalnie wynosi 50 euro (bez VAT). Alternatywnie limity mogą zostać określone również w ilości dostępnych do wykorzystania danych (np. 5 MB) pod warunkiem, że abonent zostanie poinformowany o opłatach odpowiadających tym limitom. Domyślny limit ma zastosowanie wobec wszystkich użytkowników, którzy nie wybrali innej dostępnej opcji.
    Jednakże należy podkreślić, iż po wykorzystaniu 80 % dostępnego limitu cenowego lub ilościowego, operator macierzysty jest zobligowany do tego, aby przesłać stosowne powiadomienie. Natomiast po wykorzystaniu całego dostępnego limitu użytkownik dokona wyboru czy chce dalej korzystać z usługi, czy tez transfer danych ma zostać wstrzymany. Operator jest zobowiązany także do poinformowania użytkownika o kosztach związanych z transmisją danych w roamingu. Rozporządzenie określa także opłatę hurtową za przesłanie 1 Mb danych: 0,80 euro.
    Operatorzy nie pobierają opłat od użytkowników z tytułu odbierania przez nich wiadomości głosowych dostarczanych w roamingu. Także od dnia 1 lipca 2009 r. rozporządzenie nakłada na operatorów obowiązek przejścia na naliczanie sekundowe opłat za połączenia wykonywane z zagranicy i połączenia otrzymywane za granicą, z zastrzeżeniem, że naliczanie sekundowe może nastąpić od razu lub po upływie maksymalnie pierwszych 30 sekundach połączenia wykonywanego z zagranicy.  Oznacza to, że naliczanie sekundowe powinno zacząć obowiązywać najpóźniej od 31 sekundy połączenia wychodzącego.
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE