- Reklama -
środa, 13 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoŚwiadczenia socjalne dla funkcjonariuszy celnych i członków ich rodzin

    Świadczenia socjalne dla funkcjonariuszy celnych i członków ich rodzin

    Zgodnie z przepisami rozporządzenia funkcjonariuszowi celnemu, który w związku z pełnieniem służby nabył w danym roku kalendarzowym prawo do urlopu wypoczynkowego, małżonkowi funkcjonariusza oraz dzieciom własnym funkcjonariusza, dzieciom małżonka funkcjonariusza, jak również dzieciom przysposobionym i dzieciom przyjętym na wychowanie przez funkcjonariusza:
    -do ukończenia 18. roku życia, a jeżeli pobierają naukę w szkołach dla młodzieży – do czasu ukończenia nauki, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24. roku życia, albo 
    – do ukończenia 24. roku życia lub 25. roku życia, jeżeli odbywają studia wyższe, a ukończenie 25 lat przypada na ostatni lub przedostatni rok studiów, albo 
    – jeżeli stały się osobami całkowicie niezdolnymi do pracy przed osiągnięciem wieku (j.w.) przysługuje, na jego wniosek, raz w roku kalendarzowym świadczenie w postaci dopłaty do wypoczynku.  Należy podkreślić, iż w przypadku powyżej wymienionych osób, jeżeli po ukończeniu 18. roku życia pobierają naukę w szkołach dla młodzieży wymagane jest przedłożenie dokumentów potwierdzających odpowiednio pobieranie nauki w szkołach dla młodzieży, odbywanie studiów wyższych. Analogicznie jest w przypadku osób całkowicie niezdolnych do pracy. Liczba uprawnionych członków rodziny funkcjonariusza, na których przysługiwać będzie dopłata do wypoczynku, ustalona zostanie według stanu rodzinnego funkcjonariusza, istniejącego w dniu nabycia prawa do urlopu wypoczynkowego za dany rok kalendarzowy. W przypadku, gdy liczba uprawnionych członków rodziny funkcjonariusza zwiększyła się po tym dniu, to dopłatę do wypoczynku przyznawana będzie według stanu rodzinnego funkcjonariusza ustalonego na dzień złożenia wniosku, nie później jednak niż na ostatni dzień służby pełnionej w danym roku kalendarzowym. 
     
    Dopłata do wypoczynku przysługuje na każdą uprawnioną osobę w wysokości 0,127 kwoty bazowej określonej w ustawie budżetowej dla funkcjonariuszy Służby Celnej, przy czym wyliczoną kwotę dopłaty zaokrągla się do pełnych dziesięciu groszy w górę. Świadczenie będzie rozliczane w kolejnych kwartałach roku, jednak nie później niż raz na pół roku. Będzie ono wypłacane do końca miesiąca następującego po zakończeniu okresu rozliczenia. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że świadczenia przysługujące w danym roku kalendarzowym są wypłacane nie później niż do dnia 31 stycznia następnego roku kalendarzowego.
     
    Ponadto funkcjonariuszowi i członkom rodziny funkcjonariusza przysługuje, na jego wniosek, raz w roku kalendarzowym świadczenie w postaci przejazdu w klasie drugiej pociągu Inter Regio na koszt urzędu, w którym funkcjonariusz pełni służbę, do jednej z wybranych przez siebie miejscowości w kraju i z powrotem. W przypadku niewykorzystania tego świadczenia, funkcjonariuszowi i członkom rodziny funkcjonariusza przysługuje świadczenie w postaci zryczałtowanego równoważnika pieniężnego. Rozliczenia tego świadczenia dokonywane będą na podstawie przedstawionych biletów za przejazd, z uwzględnieniem posiadanych przez funkcjonariusza i członków rodziny funkcjonariusza uprawnień do przejazdów ulgowych.  Zryczałtowany równoważnik pieniężny ustalony zostanie w wysokości odpowiadającej najniższej cenie biletu za przejazd w drugiej klasie pociągu Inter Regio na długości 800 km, z uwzględnieniem posiadanych przez funkcjonariusza i członków rodziny funkcjonariusza uprawnień do przejazdów ulgowych, ustalanej według ceny biletów obowiązującej w dniu wypłaty tego równoważnika, nie później jednak niż w dniu wygaśnięcia prawa do przejazdu przysługującego za dany rok kalendarzowy. 
    Powyższe świadczenia będą rozliczane i wypłacane w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku.
     
    Funkcjonariuszowi oraz byłemu funkcjonariuszowi – w tym emerytowi lub renciście, którego warunki bytowe uległy znacznemu pogorszeniu wskutek zdarzeń losowych, kierownik urzędu może przyznać zapomogę. Zapomogę będzie można przyznać także członkom rodziny funkcjonariusza w związku ze śmiercią funkcjonariusza lub byłego funkcjonariusza.  Wysokość zapomogi nie może przekroczyć kwoty dwukrotności przeciętnego uposażenia funkcjonariusza, o którym mowa w art. 145 ust. 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej. Dodatkowo jest ona uzależniona od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej funkcjonariusza lub byłego funkcjonariusza albo rodziny byłego funkcjonariusza. W szczególnie uzasadnionych przypadkach kwota ta może ulec zwiększeniu. Zapomoga będzie przyznawana i wypłacana w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku. 
     
    Funkcjonariuszowi, na jego pisemny wniosek może być przyznana dopłata do zajęć kulturalno-oświatowych lub sportowo-rekreacyjnych. Kierownik urzędu będzie mógł przyznać świadczenie do wysokości 50 % poniesionych kosztów, na podstawie dokumentów potwierdzających ich poniesienie. Tego rodzaju świadczenie będzie przyznawane i wypłacane w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku. 
     
    W razie zbiegu uprawnień do świadczeń z tytułu służby lub pracy w Służbie Celnej obojga małżonków pozostałe osoby uprawnione mogą skorzystać ze świadczeń tylko z tytułu służby lub pracy jednego z małżonków. Do wypłaty świadczeń uprawniony jest kierownik urzędu, w którym funkcjonariusz pełni służbę. W przypadku funkcjonariusza przeniesionego czasowo do pełnienia służby w innym urzędzie uprawniony do wypłaty świadczeń jest kierownik urzędu, z którego nastąpiło przeniesienie. Natomiast, w przypadku byłego funkcjonariusza uprawniony do wypłaty świadczenia jest kierownik urzędu, w którym funkcjonariusz pełnił służbę bezpośrednio przed zwolnieniem ze służby albo wygaśnięciem stosunku służbowego. 
     
    Do świadczeń socjalnych przysługujących w 2009 r. stosuje się przepisy dotychczasowe. 
    Natomiast dokonanie w 2010 r. wypłaty świadczeń socjalnych przysługujących w 2009 r. nie pozbawia funkcjonariusza prawa do uzyskania świadczenia socjalnego przysługującego mu za 2010 r. Do wniosków w sprawach o przyznanie świadczeń socjalnych przysługujących w 2010 r., złożonych i nierozpatrzonych przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, stosuje się przepisy tego rozporządzenia.
     
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE