- Reklama -
środa, 24 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoZielony listek na szybie początkującego kierowcy

    Zielony listek na szybie początkującego kierowcy

    Zmiany nadchodzą szybkim krokiem, ponieważ zielony listek powróci już z dniem 19 stycznia 2013 r.  Obowiązek jego przyklejania będzie dotyczył, tak jak to miało miejsce w poprzednim okresie jego stosowania, wyłącznie względem początkujących kierowców, którzy pomyślnie zdali egzamin na prawo jazdy kat. B. Oczywiście takie oznaczenie nie będzie wieczne – stosowanie zielonego listka ograniczono do pewnego okresu próbnego, podczas którego młody kierowca będzie podlegał szczególnemu nadzorowi – a wszystko po to, aby jazda po polskich drogach była jeszcze bardziej bezpieczna.
    Wyżej wskazany okres próbny ma wynosić dokładnie 2 lata i obejmie osoby, które uzyskały prawo jazdy po raz pierwszy w swoim życiu. Ważny stanie się czas uzyskania dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdów mechanicznych, ponieważ od tego momentu zacznie biec 8 miesięczny obowiązek korzystania z zielonego listka klonu. Wprowadzane zmiany zostały uregulowane rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Wodnej. Powyższy akt prawny szczegółowo określa jak dokładnie ma wyglądać obowiązkowa nalepka – musi przybrać okrągłą formę o średnicy 11 cm, natomiast symbol zielonego liścia klonu powinien znajdować się na białym tle oraz mieć wysokość i szerokość 10 cm.

    Na chwilę obecną nie ustalono kar, które groziłyby za brak realizacji powyższego obowiązku. Z drugiej jednak strony należy przyjąć, że brak zielonego listka w sytuacji, gdy będzie on bezwzględnie wymagany, poskutkuje odpowiedzialnością za popełnienie wykroczenia  – a to z kolei na pewno będzie wiązać się z kosztami dla zapominalskiego kierowcy. Bardzo prawdopodobny jest także scenariusz związany z przyznawaniem punktów karnych za brak prawidłowego oznaczenia na samochodzie przez młodego kierowcę – a to nie jest zbyt dobra wiadomość.

    Zielony liść nie jest jedyną nowością dla początkujących kierowców. Ustawodawca postanowił bowiem wprowadzić kolejne obostrzenie. Pomiędzy 4 a 8 miesiącem trwania okresu próbnego,  będzie musiał on odbyć kurs doszkalający w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego i zaliczyć praktyczne szkolenie w zakresie zagrożeń ruchu drogowego. Początkujący kierowca nie będzie także mógł podjąć w tym czasie pracy zarobkowej jako kierowca pojazdu związanego z kat. B. Dwuletni okres próbny wiązać się będzie także z wolniejszą jazdą samochodem – np. przy nakazie jazdy do 90km/ h młody kierowca nie będzie mógł przekroczyć 80 km/ h. Ponadto popełnienie co najmniej dwóch wykroczeń będzie oznaczało konieczność odbycia kursu reedukacyjnego – oczywiście na koszt zobowiązanego kierowcy. Trzykrotne złamanie zasad ruchu lub popełnienie jednego przestępstwa drogowego zagrożone będzie utratą prawa jazdy.
     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE