- Reklama -
sobota, 20 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoKorzyści z prowadzenia zakładu aktywności zawodowej

    Korzyści z prowadzenia zakładu aktywności zawodowej

    Prowadzący zakład aktywności zawodowej jest zwolniony przede wszystkim z następujących podatków:

    • Rolnego;
    • Leśnego;
    • Od nieruchomości;
    • Od czynności cywilnoprawnych (tylko jeżeli dana czynność pozostaje bezpośrednio w związku z prowadzeniem zakładu);
    • Dochodowego od osób fizycznych;
    • Opłat (z wyjątkiem opłaty skarbowej i opłat o charakterze sanacyjnym.

    Należy tu jednak wyraźnie zaznaczyć, że powyższe zwolnienie nie przysługuje w stosunku do podatku od gier, środków transportowych, VAT, akcyzowego, cła i innych niż wymienione powyżej podatków dochodowych. Warto także wskazać, iż koszty działalności zakładu o charakterze obsługowo – rehabilitacyjnym finansowane są z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Koszty te obejmują m.in. wynagrodzenia zatrudnionych niepełnosprawnych pracowników, koszty transportu i dowozu osób niepełnosprawnych, czy należne składki na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne naliczane od wynagrodzenia pracowników. Widać zatem, że prowadzący zakład aktywności zawodowej może zaoszczędzić dosyć znaczną kwotę pieniężną.

    Z drugiej strony, zatrudnionym niepełnosprawnym pracownikom także przyznano liczne korzyści. Po pierwsze nie mogą oni być zatrudniani w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych (wyjątkiem są jednak pracownicy zatrudnieni przy pilnowaniu oraz tacy, którzy sami wnioskują o zmianę czasu pracy w tym zakresie, przy czym za jednoczesną zgodą właściwego lekarza). Ponadto pracownicy zaliczeni do grupy tzw. znacznego stopnia niepełnosprawności, którzy osiągają odpowiedni poziom sprawności społecznej i zawodowej, mogą znaleźć zatrudnienie u innego pracodawcy. Osoba niepełnosprawna posiada także prawo do 30- minutowej przerwy w pracy na odpoczynek lub potrzebną dla niej gimnastykę – przerwa wliczana jest oczywiście do czasu pracy. Pracownikowi przysługuje również dodatkowy 10- dniowy urlop wypoczynkowy.

    Widać zatem, że prowadzenie i praca w zakładach aktywności zawodowej jest jak najbardziej opłacalna i to dla każdej ze stron takiego zakładu. Wprowadzenie właściwych regulacji prawnych w tym zakresie jest moim zdaniem niewątpliwym plusem, który powinien skutkować pojawianiem się coraz to nowych miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE