Jesteś tutaj:
Prawo
02.10.2007 - Zespół Internetowej Kancelarii Prawnej
Kliknij, aby ocenić:
 
5/1
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.
Jeżeli interesuje Cię uaktualnienie poniższego tekstu pod kątem obowiązującego stanu prawnego - kliknij w link (funkcja dostępna tylko dla zarejestrowanych Użytkowników).

Lepszy dostęp do lekarza specjalisty - prawo sobie a życie sobie

29 września 2007 r. weszła w życie nowelizacja ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. Nr 210, poz. 2135, z późn. zm.) wprowadzona ustawą z dnia 24 sierpnia 2007 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 166, poz. 1172). Nowelizacja ma na celu między innymi skrócenie czasu oczekiwania na wykonanie świadczeń opieki zdrowotnej, wzmocnienie nadzoru nad Narodowym Funduszem Zdrowia, eliminację nieprawidłowości w przepływie środków publicznych przeznaczonych na finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej. Ponadto ustawa wdraża dyrektywę Rady 89/105/EWG, która dotyczy przejrzystości środków regulujących ustalanie cen na produkty lecznicze do użytku przez człowieka – tzw. Dyrektywę Przejrzystości.

Dzięki nowelizacji ustawy zdrowotnej niektóre osoby, które nie świadczą bezpośrednio usług zdrowotnych przez okres dłuższy niż pięć lat nie utracą prawa do wykonywania zawodu. Odnosi się to między innymi do pracowników Narodowego Funduszu Zdrowia, Ministerstwa Zdrowia, jak i również posłów – ponieważ są oni zatrudniania w instytucjach, w których wykonywane są czynności związane z przygotowywaniem, organizowaniem oraz nadzorowaniem świadczeń opieki zdrowotnej.Znowelizowane przepisy zakładają również, iż Narodowy Fundusz Zdrowia będzie musiał każdorazowo zasięgać rady konsultantów krajowych podczas podejmowania decyzji, które związane są z kontraktowaniem świadczeń zdrowotnych.

Dodatkowo wraz z dniem 1 października 2007 roku wchodzą w życie regulacje, które zakładają między innymi ograniczenie zjawiska korupcji w relacjach lekarzy z firmami farmaceutycznymi. W opinii strony rządowej zmiany mają efektywnie wykluczyć przypadki wypisywania przez lekarzy recept na leki refundowane na nieistniejących pacjentów oraz pobieranie za to prowizji przez apteki.

Ustawa ta wprowadza także w życie odpowiedzialność karną za oferowanie oraz przyjmowanie korzyści majątkowych w zamian za osiągnięcie przez apteki określonej sprzedaż leków refundowanych ze środków publicznych. W ramach działań kontrolnych Narodowy Fundusz Zdrowia będzie wymagał od aptek dostępu do treści umów zawieranych z hurtowniami farmaceutycznymi. Przepisy nowej ustawy zakazują producentom leków refundowanych lub podmiotom zajmującym się sprzedażą bądź dystrybucją leków różnicowania cen w umowach z hurtowniami. Za naruszenie przepisów grożą sankcje karne – np. 5 lat więzienia dla przedsiębiorców, którzy wręczą korzyści majątkowe aptekarzom i lekarzom w zamian za wpływanie na wysokość sprzedaży leków refundowanych w rezultacie przyjęcia korzyści majątkowej.

Dodatkowo od dnia 1 stycznia 2008 roku wejdą w życie przepisy, dzięki którym prezes narodowego Funduszu Zdrowia będzie mógł wydawać zgodę na pokrycie kosztów transportu sanitarnego do miejsca udzielenia świadczeń w innym państwie Unii Europejskiej bądź też do miejsca leczenia oraz zamieszkania w kraju. W takim przypadku zostanie wykorzystany najtańszy środek komunikacji dostosowany do stanu zdrowia pacjenta.

Internetowa Kancelaria Prawna
www.SerwisPrawa.pl

Autor/Źródło: Zespół Internetowej Kancelarii Prawnej


Słowa kluczowe: opieka zdrowotna

Szukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.