Jesteś tutaj:
Prawo
15.06.2012 - Effective Public Relations
Kliknij, aby ocenić:
 
5/3

Planowane dopłaty NFOŚiGW - zielone światło dla zielonego budownictwa?

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki przedstawił projekt programu dopłat do budowy domów energooszczędnych. Dopłaty mają zrekompensować budującym część nakładów na rozwiązania zmniejszające zapotrzebowanie na energię.

W maju 2012 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (dalej „NFOŚiGW”) zaprezentował projekt nowego programu dopłat do kredytów dla osób fizycznych, które zamierzają wybudować energooszczędny dom albo kupić od dewelopera dom lub mieszkanie o wysokim standardzie energetycznym. Okres obowiązywania programu przewidywany jest na lata 2013-2018, a jego planowany budżet wynosi 300 milionów złotych. Celem programu ma być wsparcie budownictwa energooszczędnego w Polsce i uniknięcie emisji ok. 50 000 ton CO2 rocznie.


Projekt dopłat NFOŚiGW jest pozytywnie odbierany przez deweloperów i inwestorów, ponieważ może zwiększyć zainteresowanie mieszkaniami i domami o wysokim standardzie energetycznym” – mówi Wojciech Wachacki, Partner w kancelarii Squire Sanders Święcicki Krześniak. „Budynki energooszczędne wymagają większych nakładów inwestycyjnych. W budownictwie komercyjnym są już standardem. Natomiast w budownictwie mieszkaniowym najważniejszym elementem decydującym o decyzji zakupowej wciąż jest cena. Dopłaty NFOŚiGW spowodują, że domy i mieszkania energooszczędne będą bardziej dostępne”.

Jak podaje NFOŚiGW wysokość dopłat z programu może wynieść od 10.000 złotych do 40.000 złotych, w zależności od tego, czy będzie to mieszkanie, czy dom jednorodzinny oraz jaki będzie jego standard energetyczny, czyli osiągnięty wskaźnik zapotrzebowania budynku lub mieszkania na energię użytkową do ogrzewania. W przypadku mieszkania kwota dopłaty przewidziana jest w granicach od 10.000 złotych do 15.000 złotych, natomiast w przypadku domów od 20.000 złotych do 40.000 złotych. Według szacunków NFOŚiGW koszt budowy energooszczędnego domu jest wyższy o około 100.000 złotych. Częściowo koszt ten zwraca się w trakcie użytkowania, ponieważ wydatki na ogrzewanie domu energooszczędnego to 900 zł rocznie, podczas gdy na ogrzanie domu zbudowanego w technologii tradycyjnej trzeba wydać 6.200 złotych rocznie.


„Większa efektywność energetyczna budynku niekoniecznie musi wiązać się z dużo wyższymi nakładami inwestycyjnymi” – przekonuje Jolanta Lessig, Kierownik Komunikacji Marketingowej na Europę w NSG Group. „Można ją zapewnić projektując budynek z wykorzystaniem przeszkleń, wykonanych ze szkła o odpowiednich parametrach, które zapewni wysoki poziom oświetlenia światłem dziennym, bardzo dobrą ochronę przed słońcem oraz wysoką izolacyjność cieplną. Dzięki temu ilość energii zużywanej na sztuczne oświetlenie, ogrzewanie i klimatyzację budynku ulegnie znacznemu obniżeniu”.


Autorzy nowego programu dopłat do kredytów zakładają, że zostanie nim objętych ok. 16 tys. domów i mieszkań o wysokim standardzie energooszczędności. Program pozwoli też zgromadzić kompetencje potrzebne do budowy budynków o niemal zerowym zużyciu energii, niezbędne z uwagi na unijne regulacje. „Zgodnie z dyrektywą o charakterystyce energetycznej budynków (2010/31/UE), od stycznia 2021 r. wszystkie nowe budynki będą musiały wykazywać się niemal zerowym zużyciem energii, zaś energia niezbędna do eksploatacji budynków powinna pochodzić w znacznym stopniu ze źródeł odnawialnych” – dodaje Wojciech Wachacki.


***
Informacje o kancelarii Squire Sanders Święcicki Krześniak sp.k.

Kancelaria Squire Sanders Święcicki Krześniak sp.k. jest częścią międzynarodowej firmy prawniczej Squire Sanders, która zatrudnia ponad 1 300 osób w 37 biurach w 18 krajach. W Polsce firma jest obecna od 2005 roku. Obsługuje klientów korporacyjnych w zakresie prawa gospodarczego, prawa pracy, prawa bankowego i finansowego, prawa telekomunikacyjnego, prawa podatkowego, prawa nieruchomości, prawa procesowego oraz fuzji i przejęć. Kancelaria obsługiwała m.in. jedną z najgłośniejszych transakcji na rynku spożywczym – sprzedaż Wedla japońskiej grupie Lotte.
Więcej informacji na: squiresanders.com.
 

Autor/Źródło: Effective Public RelationsSzukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.