- Reklama -
czwartek, 25 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPodatkiEgzamin sędziowski i prokuratorski

    Egzamin sędziowski i prokuratorski

    Zaproponowany model egzaminu sędziowskiego oraz prokuratorskiego zakłada zcentralizowany charakter jego przeprowadzenia przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury. Nie później niż na 3 miesiące przed terminem egzaminu sędziowskiego Minister Sprawiedliwości będzie powoływał zespół do przygotowania zadań praktycznych na część pisemną oraz kazusów na część ustną tego egzaminu. Opracowania te nie później niż na 30 dni przed terminem rozpoczęcia egzaminu Dyrektor Krajowej Szkoły przekazuje przewodniczącemu komisji egzaminacyjnej, w sposób uniemożliwiającym ich nieuprawnione ujawnienie.
     
    Egzamin sędziowski aplikanci będą zdawać przed komisją egzaminacyjną powołaną przez Ministra Sprawiedliwości. Przewodniczący komisji egzaminacyjnej będzie miał obowiązek, na co najmniej 30 dni przed terminem egzaminu, powiadomić aplikantów o składzie komisji egzaminacyjnej oraz terminie i miejscu egzaminu, poprzez umieszczenie tych informacji na stronie internetowej Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury i w jej siedzibie. Zgodnie z zaprojektowanymi przepisami egzamin sędziowski będzie składał się z części pisemnej i ustnej. Część pisemna egzaminu sędziowskiego trwać będzie dwa dni, po 6 godzin dziennie i odbywać się będzie w obecności, co najmniej czterech członków komisji egzaminacyjnej. Polegać będzie na opracowaniu orzeczenia końcowego wraz z uzasadnieniem w sprawie karnej oraz w sprawie cywilnej, w tym także z zakresu prawa gospodarczego, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych oraz rodzinnego i opiekuńczego. Oceny każdego zadania części pisemnej egzaminu opracowanego przez aplikanta dokonywać będą – niezależnie od siebie – dwaj członkowie komisji. Każdy z nich wystawi ocenę na piśmie i sporządzi uzasadnienie, które dołączone będzie do protokołu z posiedzenia komisji. Liczba punktów uzyskanych przez aplikanta za opracowanie będzie średnią ocen wystawionych przez obu członków komisji.
     
    Natomiast do części ustnej egzaminu dopuszczeni będą aplikanci, którzy uzyskali, co najmniej 40 punktów z części pisemnej egzaminu. Część ustną egzaminu sędziowskiego przeprowadzać będą poszczególni egzaminatorzy, każdy w ramach swojej specjalizacji, w obecności komisji egzaminacyjnej. Druga część egzaminu polegać będzie na rozwiązaniu trzech kazusów i udzieleniu odpowiedzi na związane z nimi pytania zawarte w zestawach opracowanych przez zespół egzaminacyjny, odrębnych dla każdej dziedziny prawa. Zagadnienia europejskiego prawa materialnego i proceduralnego objęte będą zakresem pytań z poszczególnych dziedzin prawa, natomiast przedmiotem pytań z zakresu prawa europejskiego będą kwestie instytucjonalne – w tym pytania prejudycjalne. Zgodnie z przepisami projektu członkowie komisji egzaminacyjnej, w ramach swojej specjalizacji, będą mogli zadawać pytania dodatkowe, związane tematycznie z kazusami wylosowanego zestawu. Oceny zarówno każdej części zadania praktycznego części pisemnej, jak i rozwiązania kazusów oraz odpowiedzi na pytania w części ustnej egzaminu będą dokonywane w systemie punktowym. Określono także skalę tej punktacji oraz liczbę punktów, jaką aplikanci powinni uzyskać, aby mogli być dopuszczeni do kolejnej części egzaminu oraz łączną liczbę punktów jaką musi uzyskać aplikant z obu części egzaminu jako warunek zdania tego egzaminu.
     
    Analogiczne uregulowania dotyczące sposobu technicznego przeprowadzenia przewidziane dla egzaminu sędziowskiego są tożsame, w projekcie rozporządzenia, również w odniesieniu do egzaminu prokuratorskiego. Różnicę stanowi czas trwania egzaminu, ponieważ część pisemna egzaminu prokuratorskiego będzie trwać dwa dni i obejmować prawo karne i postępowanie karne – 6 godzin, jednego dnia oraz prawo cywilne, cywilne procesowe – 3 godziny, a także prawo administracyjne – 3 godziny, drugiego dnia i odbywać się będzie w obecności, co najmniej czterech członków komisji. Ta część egzaminu będzie polegała na sporządzeniu aktu oskarżenia albo apelacji od wyroku w sprawie karnej, pozwu lub wniosku w sprawie cywilnej, w tym z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego lub apelacji od wyroku w sprawie cywilnej oraz sprzeciwu, a także skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego.
     
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE