- Reklama -
środa, 17 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoSzczególne uprawnienia Ministra Skarbu Państwa

    Szczególne uprawnienia Ministra Skarbu Państwa

    W stosunku do aktualnie obowiązującej ustawy z 3 czerwca 2005 r. o szczególnych uprawnieniach Skarbu Państwa oraz ich wykonywaniu w spółkach kapitałowych o istotnym znaczeniu dla porządku publicznego lub bezpieczeństwa publicznego, Komisja Europejska wystosowała do Rządu RP zarzuty formalne. Zwrócono uwagę, iż ten akt prawny wraz z wydanymi na jego podstawie aktami wykonawczymi, jest niezgodny z art. 56 Traktatu o Wspólnotach Europejskich, jak również z art. 43 TWE. Zarzuty Komisji WE skoncentrowały się na braku określenia celu, któremu ma służyć ustawa. W ocenie Komisji WE cel ten powinien być dopuszczalny w świetle dotychczasowego orzecznictwa Trybunału. Uwypuklono także brak precyzji użytych pojęć o istotnym znaczeniu i zbyt dużej uznaniowości odnośnie decyzji organów spółki, co do których Minister Skarbu Państwa może wyrazić swój sprzeciw. Sprzeciwiono się także zbyt ogólnemu określeniu składników mienia spółki, którymi zadysponowanie może podlegać sprzeciwowi Ministra Skarbu Państwa, braku założeń polityki państwa w dziedzinach życia społecznego lub gospodarczego oraz powoływania obserwatorów w spółkach. Zarzuty Komisji WE dotyczyły także zbyt szerokiej liście sektorów podlegających ustawie i niewystarczająco uzasadnionych dodatkowych warunkach jakie muszą spełniać funkcjonujące w nich podmioty gospodarcze by mogły zostać uznane za spółki o istotnym znaczeniu dla porządku publicznego lub bezpieczeństwa publicznego. W związku z powyższym, Ministerstwo Skarbu Państwa podjęło działania mające na celu dostosowanie przepisów ustawy do prawodawstwa wspólnotowego.
    Przyjęty na posiedzeniu Rady Ministrów projekt ma na celu stworzenie silnych instytucjonalnie podstaw do ochrony infrastruktury krytycznej w spółkach prowadzących działalność w sektorach wydobycia, magazynowania, przetwarzania i przesyłu ropy naftowej, paliw gazowych i energii elektrycznej, koordynowanych i nadzorowanych przez Ministra Skarbu Państwa we współpracy z Rządowym Centrum Bezpieczeństwa, zgodnych z prawem wspólnotowym. Celem zaproponowanych przepisów jest stworzenie dla Ministerstwa Skarbu Państwa narzędzi do skuteczniejszej oceny działalności spółek w zakresie ochrony infrastruktury krytycznej, w szczególności poprzez powoływanie urzędników łącznikowych oraz możliwość bezpośredniego i szybkiego wpływania na działalność spółek w tym zakresie.
    Zgodnie z przepisami projektu ustawy podstawą do zakwalifikowania spółki będzie umieszczenie posiadanego przez nią mienia w jednolitym wykazie obiektów, instalacji, urządzeń i usług wchodzących w skład infrastruktury krytycznej sporządzonym przez Dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa we współpracy z Ministerstwem Skarbu Państwa, w oparciu o dwa warunki. Pierwszy warunek polega na tym, że spółki powinny prowadzić działalność w sektorach objętych ustawą, czyli w sektorze energii elektrycznej, ropy naftowej i paliw płynnych. Natomiast zgodnie z drugim warunkiem półki powinny dysponować mieniem wchodzącym w skład infrastruktury krytycznej, czyli m.in. obiektami, urządzeniami i instalacjami kluczowymi dla bezpieczeństwa państwa i jego obywateli. Współpraca pomiędzy Ministerstwem Skarbu Państwa i Rządowym Centrum Bezpieczeństwa ma stać się częścią identyfikowania infrastruktury krytycznej, w objętych ustawą sektorach, na obszarze całego kraju. Następnym etapem będzie przyjęcie przez Radę Ministrów Narodowego Programu Ochrony Infrastruktury Krytycznej.
    Nowe przepisy wprowadzają funkcję urzędnika łącznikowego do spraw ochrony infrastruktury krytycznej. Będzie to osoba powoływana przez spółkę w porozumieniu z ministrem Skarbu Państwa i dyrektorem Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Urzędnik łącznikowy ma monitorować działalność spółki w zakresie podejmowanych przez spółkę czynności, dotyczących szczególnie decyzji o rozporządzaniu składnikami jej majątku. Jego zadaniem będzie przygotowywanie raportu o stanie ochrony infrastruktury krytycznej. Raport ma być przekazywany ministrowi Skarbu Państwa i dyrektorowi Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE