- Reklama -
poniedziałek, 15 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPodatkiDzieci na stoku narciarskim tylko w kasku

    Dzieci na stoku narciarskim tylko w kasku

    Dotychczas obowiązujące podstawowe przepisy prawne, na podstawie których w sposób szczegółowy regulowane są zagadnienia bezpieczeństwa m.in. osób przebywających w górach, zawarte są w ustawie z dnia 18 stycznia 1996 r. o kulturze fizycznej (Dz.U. z 2007 r. Nr 226, poz. 1675, z późn. zm.). Zgodnie z art. 54 ust. 1 powyższej ustawy ,,zapewnienie bezpieczeństwa osób przebywających w górach należy do organów administracji rządowej i organów jednostek samorządu terytorialnego, dyrekcji parków narodowych, a także do osób prawnych i fizycznych prowadzących w górach działalność w zakresie kultury fizycznej.”. Na podstawie art. 54 ust. 3 przedmiotowej ustawy wydane zostało rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 maja 1997 r. w sprawie określenia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach, pływających, kąpiących się i uprawiających sporty wodne (Dz.U. Nr 57, poz. 358). W kontekście bezpieczeństwa użytkowania stoków narciarskich istotny jest także art. 3 powyższego rozporządzenia, w myśl którego ,,zapewnienie bezpieczeństwa osób przebywających w górach przez osoby fizyczne i prawne, prowadzące w górach działalność w zakresie kultury fizycznej polega na: zagospodarowaniu i użytkowaniu terenów oraz eksploatacji urządzeń i obiektów – zgodnie z warunkami bezpieczeństwa, zapewnieniu w obiektach i na terenach, o których mowa w pkt 1, warunków do udzielania pomocy przedlekarskiej w nagłych wypadkach osobom potrzebującym oraz zapewnieniu w obiektach i na terenach, o których mowa w pkt 1, pomieszczeń dla GOPR lub TOPR, a także zapewnieniu ratownikom GOPR lub TOPR, w czasie pełnienia służby, korzystania poza kolejnością z kolei linowych lub wyciągów narciarskich”.
     
    Użytkowników stoków narciarskich w Polsce obowiązuje „Kodeks narciarski” Międzynarodowej Federacji Narciarstwa (FIS) zawierający podstawowe zasady poruszania się na stokach narciarskich. W kodeksie nie ma jednak umieszczonych postanowień odnośnie stosowania kasków ochronnych. Międzynarodowa Federacja Narciarstwa zaleca jednak stosowanie takich kasków przez osoby uprawiające narciarstwo i snowboard. Do zagadnienia bezpieczeństwa użytkowania stoków narciarskich odnosi się również rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 12 listopada 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu obowiązków i uprawnień specjalistycznych organizacji ratowniczych, warunków ich wykonywania przez inne organizacje ratownicze oraz rodzaju i wysokości świadczeń przysługujących ratownikom górskim i wodnym w związku z udziałem w akcji ratowniczej (Dz.U. Nr 193, poz. 1624). Zgodnie z art. 2 tego rozporządzenia specjalistycznymi organizacjami ratowniczymi są m.in. Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.
     
    W kontekście przywoływanego już rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 maja 1997 r. w sprawie określenia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach, pływających, kąpiących się i uprawiających sporty wodne (Dz.U. z 1997 r. nr 57, poz. 358), nie ma przepisów wprowadzających nakaz stosowania przez narciarzy lub snowboardzistów kasków ochronnych. Nakaz taki nie występuje także w innych przepisach w krajowym porządku prawnym. Przepisy nowelizacji ustawy nakładają obowiązek, aby każda osoba uprawiająca narciarstwo zjazdowe, do ukończenia 18 roku życia używała kasku ochronnego w czasie jazdy.
     
    Należy zaznaczyć, iż przedmiot projektowanej regulacji nie jest objęty prawem Unii Europejskiej. Jednakże w poszczególnych państwach europejskich w zakresie obowiązku stosowania kasków ochronnych np.: w Włoszech od 2005 r. obowiązek noszenia kasków ochronnych obejmuje dzieci i młodzież do lat 14. Za nieprzestrzeganie tego obowiązku grozi mandat pieniężny egzekwowany na stoku od dorosłych opiekunów dziecka. Natomiast w Niemczech i w Austrii nie ma obowiązku noszenia kasków ochronnych, a Niemiecki Związek Narciarski (Deutsche Skiverband) oraz Austriacki Związek Narciarski (Österreichische Skiverband) zaleca stosowanie kasków ochronnych, odrzuca jednak możliwość wprowadzenia takiego nakazu.
     
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE