- Reklama -
czwartek, 28 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoLegitymowanie uczestników imprezy masowej

    Legitymowanie uczestników imprezy masowej

    W porównaniu do aktualnie obowiązującego rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 lipca 2002 r. w sprawie wymogów, jakie powinny spełniać służby porządkowe organizatora imprezy masowej w zakresie wyszkolenia i wyposażenia, oraz szczegółowych warunków i sposobów ich działania (Dz. U. Nr 113, poz. 986) wprowadzono zmiany w programie szkoleń, które zobowiązani są odbyć członkowie ww. służb oraz kierownik do spraw bezpieczeństwa. Określony projektem program szkolenia, pozwoli na ujednolicenie standardów względem wszystkich członków służb porządkowych i służb informacyjnych, a także kierowników do spraw bezpieczeństwa oraz na wyeliminowanie ewentualnych uchybień w trakcie doboru na te stanowiska. W przypadku kandydatów na kierowników do spraw bezpieczeństwa, którzy legitymują się posiadaniem licencji pracownika ochrony fizycznej drugiego stopnia wprowadzono zwolnienie przedmiotowe ze szkolenia w zakresie, w jakim pokrywa się ono ze szkoleniem na pracownika ochrony fizycznej drugiego stopnia.
     
    Sformułowane warunki szkolenia członków służb informacyjnych i służb porządkowych, szczegółowe uprawnienia członków tych służb oraz programy szkolenia przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa podczas imprez masowych, a zwłaszcza meczów piłki nożnej. W celu zapewnienia właściwego poziomu szkolenia członków służb porządkowych, służb informacyjnych oraz kierowników do spraw bezpieczeństwa, projekt rozporządzenia zakłada przeprowadzanie takich szkoleń przez szkoły lub inne placówki oświatowe przygotowujące do wykonywania zadań pracownika ochrony osób i mienia, a także przez szkoły wyższe kształcące na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne. W odniesieniu do obecnego stanu prawnego doprecyzowano zakres i przedmiot szkolenia dla każdej z kategorii osób oraz ujednolicono charakter szkolenia służby porządkowej wprowadzając wyłącznie szkolenie dla osób posiadających licencję pracownika ochrony, a także zrezygnowano z bloków tematycznych na rzecz wyłącznie tematów szkolenia jako formuły bardziej przystępnej dla procesu dydaktycznego. Szkolenie ma obowiązek odbyć kandydat na członka służby porządkowej lub informacyjnej, natomiast nie jest wyraźnie sprecyzowane kto ponosi koszty przeprowadzenia takiego szkolenia, tym bardziej, że zgodnie z § 3 ust. 4 projektu rozporządzenia wskazano, że zaświadczenie o ukończeniu szkolenia wydaje się bezterminowo, a zatem nawet w przypadku przyjęcia rozwiązania, że to organizator imprezy masowej ponosi koszt przeprowadzenia szkolenia kandydatów, wymóg szkolenia nie będzie dotyczył za każdym razem wszystkich członków ww. służb.
     
    W związku z koniecznością zachowania w mocy wydanych na podstawie dotychczasowych przepisów zaświadczeń dla kierowników do spraw bezpieczeństwa oraz członków służb porządkowych organizatora wprowadzono przepis przejściowy zachowujący ważność tych dokumentów do dnia 31 stycznia 2010 r. Do tej daty wszyscy, którzy legitymują się przedmiotowymi zaświadczeniami będą zobowiązani do uzyskania stosownych dokumentów w oparciu o przepisy niniejszego rozporządzenia.
     
    Sprecyzowano także szczegółowe warunki i sposoby działania ww. służb w zakresie sprawdzania uprawnień osób do uczestnictwa w imprezie masowej, sposobów legitymowania uczestników imprezy masowej oraz przeglądania zawartości ich bagaży i odzieży, a także postępowania wobec osób zakłócających przebieg imprezy masowej. W projekcie przewidziano, iż przeglądanie odzieży powinno być dokonywane przez członka służby porządkowej lub członka służby informacyjnej tej samej płci, co osoba kontrolowana. Przed rozpoczęciem przeglądania bagaży lub odzieży osoby, członek służby porządkowej będzie obowiązany użyć zwrotu „służba porządkowa”, a członek służby informacyjnej zwrotu „służba informacyjna”. Ponadto służby te będą zobowiązane wezwać osobę do okazania zawartości bagażu lub odzieży. W przypadku stwierdzenia przedmiotów, których wnoszenie i posiadanie na imprezie masowej jest zabronione, członek służby porządkowej będzie zobowiązany odmówić wpuszczenia na imprezę takiej osoby, lub usunięcia jej z miejsca przeprowadzania imprezy. W przypadku ujawnienia broni lub innych niebezpiecznych przedmiotów, napojów alkoholowych, materiałów wybuchowych, pirotechnicznych i pożarowo niebezpiecznych lub środków odurzających i psychotropowych, służby porządkowe lub informacyjne dokonują ujęcia osoby i po odebraniu tych przedmiotów, sporządzają notatkę z przeprowadzonej czynności, a następnie przekazuje ujętą osobę wraz z odebranymi przedmiotami Policji.
     
     
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE