- Reklama -
środa, 27 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoPostępowanie kwalifikacyjne do Służby Więziennej

    Postępowanie kwalifikacyjne do Służby Więziennej

    Kto może zostać funkcjonariuszem Służby Więziennej?
    Służbę w więziennictwie może pełnić osoba, która:
    – posiada polskie obywatelstwo,
    – ma uregulowany stosunek do służby wojskowej,
    – korzysta z pełni praw publicznych,
    – daje rękojmię prawidłowego wykonywania powierzonych zadań
    – nie była skazana prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo umyślne lub umyślne przestępstwo skarbowe albo wobec której nie został wydany prawomocny wyrok warunkowo umarzający postępowanie karne o takie przestępstwo a także nie toczy się przeciwko niej postępowanie karne
    o takie przestępstwo,
    – daje rękojmie zachowania tajemnicy stosownie do wymogów, określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych
    – posiada co najmniej średnie wykształcenie,
    – ma zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia służby.

    Ogłoszenia o naborze do Służby Więziennej zamieszczane są między innymi na stronie internetowej Służby Więziennej – ww.sw.gov.pl oraz w prasie lokalnej. Wymagane dokumenty
    Osoba pragnąca wstąpić do tej służby powinna złożyć pisemne podanie o przyjęcie do służby i dołączyć następujące dokumenty:
    – wypełnioną ankietę personalną, która jest dostępna  na stronie internetowej Służby Więziennej ww.sw.gov.pl oraz w komórkach zajmujących się rekrutacją w jednostkach organizacyjnych Służby Więziennej,
    – świadectwa pracy lub służby,
    – dokumenty potwierdzających posiadane wykształcenie, kwalifikacje zawodowe i specjalistyczne,
    – wypełnioną ankietę bezpieczeństwa osobowego w rozumieniu przepisów o ochronie informacji niejawnych lub aktualne poświadczenie bezpieczeństwa osobowego, wymagane na danym stanowisku,
    – zaświadczenie lekarskie stwierdzające zdolność do przystąpienia do testu sprawności fizycznej,
    – książeczkę wojskową lub zaświadczenie z WKU – w przypadku mężczyzn,
    – odpis skrócony aktu urodzenia: własnego, małżonka i dzieci oraz odpis skrócony aktu małżeństwa
    – inne, jeżeli ich złożenie jest określone w ogłoszeniu lub obowiązek ich przedłożenia wynika z odrębnych przepisów.


    Etapy postępowania kwalifikacyjnego

    Postępowanie kwalifikacyjne składa się z następujących etapów:
    – oceny złożonych dokumentów,
    – uzyskania informacji o kandydacie w rejestrach skazanych i ukaranych,
    – przeprowadzenia jednej lub kilku rozmów kwalifikacyjnych,
    – testu sprawności fizycznej kandydata,
    – przeprowadzenia postępowania sprawdzającego w rozumieniu przepisów o ochronie informacji niejawnych, jeżeli kandydat nie posiada aktualnego poświadczenia bezpieczeństwa osobowego,
    – ustalenia zdolności fizycznej i psychicznej do służby w Służbie Więziennej,
    – sporządzenia arkusza oceny predyspozycji kandydata,
    – zatwierdzenia listy kandydatów przez kierownika jednostki organizacyjnej.
    Podanie o przyjęcie do służby należy złożyć we właściwej jednostce organizacyjnych Służby Więziennej (areszcie śledczym czy zakładzie karnym). Jednostki te prowadzą postępowanie kwalifikacyjne i udzielają wszelkich informacji na temat naboru.


    Ocena złożonych dokumentów

    Złożone dokumenty podlegają ocenie przez komórki kadrowe jednostek, które ogłaszają nabór. Sprawdzeniu podlega zgodność z wymaganiami zawartymi w ogłoszeniu oraz prawdziwość podanych tam danych. Podanie niepełnych danych może być powodem przedłużenia postępowania kwalifikacyjnego lub jego przerwania i zakończenia. W przypadku niekompletnych lub wadliwie wypełnionych dokumentów wzywa się kandydata do usunięcia braków w wyznaczonym dodatkowym terminie. Jeżeli wszystko jest w porządku chętny do służby może zostać zakwalifikowany do kolejnego etapu rekrutacji.



    Postępowanie sprawdzające

    W przypadku podjęcia decyzji o wszczęciu postępowania kwalifikacyjnego właściwa komórka kadrowa występuje do Centralnego Rejestru Skazanych w celu uzyskania informacji o karalności kandydata do służby.


    Rozmowa kwalifikacyjna

    Osobę, która złożyła odpowiednie dokumenty zawiadamia się o terminie przeprowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej. Taką rozmowę przeprowadza zespół powołany przez kierownika jednostki (dyrektora aresztu lub zakładu karnego), w skład którego wchodzą funkcjonariusz lub pracownik komórki kadrowej jednostki organizacyjnej, kierownik właściwego merytorycznie działu jednostki organizacyjnej, w którym kandydat ma pełnić służbę albo jego przedstawiciel, psycholog lub też inna upoważniona osoba.

    Test sprawności fizycznej
    Test sprawności fizycznej odbywa się w terminie wyznaczonym przez komórkę kadrową jednostki organizacyjnej. Składa się on z 4 prób:
    – siły, polegającej na rzucie 2kg piłką lekarską,
    – mocy, polegającej na skoku w dal z miejsca,
    – zwinności, polegającej na biegu zygzakiem w prostokącie 3x5m,
    – szybkości, polegającej na biegu 10×10 m (mężczyźni), 6x10m (kobiety).

    Komisja lekarska
    Pozytywny test sprawności fizycznej stanowi podstawę do skierowania kandydata do komisji lekarskiej. Celem tego etapu postępowania kwalifikacyjnego jest ustalenie przez komisję lekarską zdolności fizycznej i psychicznej kandydata do służby w Służbie Więziennej. W ramach tego etapu kandydat poddany zostaje testowi psychologicznemu. W przypadku, gdy przejdzie ten test z wynikiem pozytywnym, jest wówczas kierowany na specjalistyczne badania lekarskie.


    Ostatni etap

    Po przejściu wszystkich testów i badań sporządzany jest arkusz oceny predyspozycji kandydata. W arkuszu tym dyrektor aresztu lub zakładu karnego dokonuje jego oceny, biorąc pod uwagę stanowisko osób oceniających kandydata w czasie rozmowy kwalifikacyjnej oraz aktualne potrzeby jednostki. Na ocenę mają wpływ poziom lub kierunek wykształcenia osoby chętnej do służby, jej dodatkowe umiejętności lub udokumentowane osiągnięcia zawodowe, orzeczenie lekarskie o zdolności psychicznej i fizycznej, dotychczasowy przebieg pracy zawodowej, umiejętność obsługi programów komputerowych, wyniki testu sprawności fizycznej oraz znajomość języków obcych. W oparciu o te arkusze sporządzana jest lista kandydatów spełniających warunki przyjęcia do służby. Listę zatwierdza kierownik jednostki i ta czynność kończy postępowanie kwalifikacyjne. Do Służby Więziennej zostają przyjęci kandydaci z najwyższymi ocenami. Osoba, która została umieszczona na liście ale nie została przyjęta, może ponownie starać się o przyjęcie do służby po upływie 12 miesięcy od zakończenia postępowania kwalifikacyjnego.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE