- Reklama -
sobota, 20 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoNie podpisuj umowy do odbioru telewizji cyfrowej

    Nie podpisuj umowy do odbioru telewizji cyfrowej

    W całej Polsce telewizja analogowa ma zostać wyłączona w połowie 2013 roku. Przewidywane etapy, obszary i terminy wyłączeń obecnej emisji telewizji analogowej znajdują się na stronie internetowej Urzędu Komunikacji Elektronicznej, w zakładce Naziemna Telewizja Cyfrowa. Do czasu określonego w wykazie, odbiór telewizji analogowej w poszczególnych obszarach nadal będzie możliwy, z wykorzystaniem starszego typu telewizora analogowego.

     

    Dopiero fakt wyłączenia sygnału analogowego na określonym obszarze będzie wymagał odpowiednich działań, zależnych od indywidualnej sytuacji odbiorcy programów telewizyjnych. W przypadku posiadania telewizorów starego typu – dokupienia tzw. dekodera ( set- top- box) lub zakupu dowolnie wybranego odbiornika telewizyjnego, który spełnia obowiązujące w Polsce wymagania dla emisji DVB-T.

    Co to jest Set-top-box (STB)?

    Jest to specjalne urządzenie, które ma postać przystawki do telewizora. Umożliwia ono odbiór programów telewizji cyfrowej przy użyciu odbiornika telewizyjnego, który nie ma możliwości samodzielnego odbioru sygnału cyfrowego.

    Ile kosztuje Set-top-box?

    Koszt podstawowego dekodera służącego do podłączenia do telewizora, czyli tzw. Set-top-boxa to ok. 200-250 zł. W podanym przedziale cenowym można już zakupić urządzenia przystosowane do podłączenia zewnętrznego dysku/pamięci USB w celu zapisu programów. Oczywiście urządzenia bardziej zaawansowane, czyli takie, które posiadają np. wbudowany dysk są droższe. Jednakże w związku ze wzrostem podaży Set-top-box ceny znacząco spadają i podane wyżej wartości należy traktować jedynie orientacyjnie.

    Telewizja cyfrowa udostępnia więcej lub co najmniej tyle samo programów, co obecna analogowa, przy lepszej jakości obrazu i dźwięku. Zmianie nie ulega również wysokość abonamentu radiowo-telewizyjnego. Dodatkowo w systemie telewizji cyfrowej dostępne będą usługi dodatkowe, takie jak „video na żądanie” (VOD – Video On Demand), czyli rodzaj wirtualnej wypożyczalni filmów, dodatkowe ścieżki dźwiękowe i narracyjne dla poszczególnych kanałów, włączanie napisów w różnych wersjach językowych oraz rozbudowany system informacji tekstowo-obrazowej. W przyszłości możliwe będzie wprowadzenie dodatkowych usług.

    www.SerwisPrawa.pl
     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE