- Reklama -
czwartek, 25 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoCo zrobić po szkodzie, żeby uzykać odszkodowanie od ubezpieczyciela?

    Co zrobić po szkodzie, żeby uzykać odszkodowanie od ubezpieczyciela?

    Poniżej przedstawimy plan postępowania zależny od tego, jakie spotkało nas zdarzenie. Natychmiast po włamaniu (kradzieży z włamaniem) należy zawiadomić policję i towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym wykupiona została polisa mieszkaniowa. Nie powinno się niczego dotykać, przesuwać czy sprzątać do czasu przybycia policji i przygotowania dokumentacji kryminalistycznej, która ma na celu odpowiednie zabezpieczenie dowodów dokonanego przestępstwa. Następnie od policji należy uzyskać pisemne potwierdzenie zgłoszenia kradzieży (włamania).

     

     

    Ponadto, trzeba przygotować rachunek strat poprzez spisanie wszystkich przedmiotów, które zostały skradzione, czy uszkodzone lub zniszczone. Do takiego spisu w miarę możliwości należy dołączyć dokumenty potwierdzające fakt posiadania wymienionych przedmiotów w spisie. W przypadku skradzionych rzeczy, dowodem ich posiadania mogą być np. faktury, paragony, karty gwarancyjne, zdjęcia poszczególnych przedmiotów lub oświadczenia innych członków rodziny, sąsiadów. też na uszkodzone, zniszczone przedmioty, karty gwarancyjne, zdjęcia wnętrz, zdjęcia poszczególnych przedmiotów ale także oświadczenia innych członków rodziny, sąsiadów i inne środki dowodowe np. zdjęcia czy film z pierwszej komunii gdzie są widoczne przedmioty, które przed włamaniem były w naszym posiadaniu. Niezależnie od zakładu ubezpieczeń warto samodzielnie udokumentować straty poprzez wykonanie własnej dokumentacji fotograficznej.

     

    Natomiast po zalaniu, pożarze lub innym wypadku związanym z wystąpieniem zdarzenia losowego, należy niezwłocznie po stwierdzeniu szkody zawiadomić towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym zostało zawarte ubezpieczenie. Od służb ratowniczych, porządkowych należy uzyskać protokół ze zdarzenia.

     

    Do momentu przybycia reprezentanta zakładu ubezpieczeń i sporządzeniu przez niego protokołu i zdjęć nie należy podejmować czynności naprawczych. Można, a nawet trzeba dokonać niezbędnych czynności, które ograniczą rozmiary szkody, czyli np. zebrać wodę czy dogasić tlące się przedmioty. Jednakże nie należy usuwać skutków szkody – aż do czasu wykonania przez zakład ubezpieczeń pełnej dokumentacji szkody – zdjęć, oględzin i spisania protokołu z miejsca zdarzenia. W sytuacji, gdy nasze mieszkanie zostanie zalane przez sąsiada zamieszkującego nad nami trzeba także zażądać od niego oświadczenia w tej sprawie, w którym poświadczy fakt zalania, jego przyczynę, a także jeżeli to możliwe swoją winę.

     

    Analogicznie, jak przy szkodach kradzieżowych (włamaniowych) należy przygotować rachunek strat poprzez spisanie wszystkie przedmiotów, które zostały uszkodzone lub zniszczone. Do takiego spisu należy dołączyć dokumenty potwierdzające fakt posiadania wymienionych rzeczy.

     

    www.SerwisPrawa.pl

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE