- Reklama -
środa, 24 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaBiznesGiełdaGłosowanie przez pełnomocnika

    Głosowanie przez pełnomocnika

    Kto może zostać pełnomocnikiem?
    Pełnomocnikiem może być tylko osoba wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie, co udzielający pełnomocnictwa do głosowania lub posiadająca zaświadczenie o prawie do głosowania. Pełnomocnikiem nie może być osoba, która wchodzi w skład komisji obwodowej właściwej dla obwodu głosowania osoby udzielającej pełnomocnictwa do głosowania, a także mężowie zaufania zgłaszani przez komitety, jak również kandydaci w danych wyborach.

    Pełnomocnictwo do głosowania można przyjąć tylko od jednej osoby. Pełnomocnictwo do głosowania można wyjątkowo przyjąć od dwóch osób, jeżeli co najmniej jedną z nich jest wstępny, zstępny, małżonek, brat, siostra lub osoba pozostająca w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli w stosunku do pełnomocnika. Pełnomocnictwa do głosowania udziela się przed wójtem (burmistrzem, prezydentem miasta) lub przed innym pracownikiem urzędu gminy upoważnionym przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) do sporządzania aktów pełnomocnictwa do głosowania. Sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania następuje na wniosek wyborcy, wniesiony do wójta (burmistrza, prezydenta miasta) gminy, w której wyborca jest wpisany do rejestru wyborców, najpóźniej w 10 dniu przed dniem wyborów tj. 29 września 2011 r. Wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania oraz o zgodę na przyjęcie pełnomocnictwa trzeba złożyć na wzorach stanowiących załączniki do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 lipca 2011 r. w sprawie sporządzania aktu pełnomocnictwa do głosowania w wyborach: do Sejmu RP i do Senatu RP, Prezydenta RP, do Parlamentu Europejskiego RP, do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego oraz wójtów, burmistrzów, prezydentów miast (Dz. U. Nr 157, poz. 936).

    Wniosek powinien zawierać dane dotyczące wyborcy i osoby której ma być udzielone pełnomocnictwo do głosowania, w tym: nazwisko i imię (imiona), imię ojca, datę urodzenia, numer ewidencyjny PESEL oraz adres zamieszkania zarówno wyborcy, jak i osoby, której ma być udzielone pełnomocnictwo do głosowania, a także wyraźne oznaczenie wyborów, których dotyczy pełnomocnictwo do głosowania.

     

    Do wniosku należy dołączyć:
    1) kopię aktualnego orzeczenia właściwego organu orzekającego o ustaleniu stopnia niepełnosprawności osoby udzielającej
    pełnomocnictwa do głosowania;
    2) pisemną zgodę osoby mającej być pełnomocnikiem, zawierającą jej nazwisko i imię (imiona) oraz adres zamieszkania, a
    także nazwisko i imię (imiona) osoby udzielającej pełnomocnictwa do głosowania;
    3) kopię zaświadczenia o prawie do głosowania wydanego osobie mającej być pełnomocnikiem – w przypadku gdy osoba ta nie jest wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie, co udzielający pełnomocnictwa do głosowania.

    Akt pełnomocnictwa do głosowania sporządza się w trzech egzemplarzach, z których po jednym otrzymują udzielający pełnomocnictwa do głosowania i pełnomocnik, natomiast trzeci egzemplarz pozostaje w urzędzie gminy. Sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania następuje w miejscu zamieszkania wyborcy udzielającego pełnomocnictwa do głosowania wskazanym we wniosku, albo na obszarze gminy poza miejscem zamieszkania wyborcy udzielającego pełnomocnictwa do głosowania, jeżeli wyborca zwróci się o to we wniosku.

     

    Cofnięcie pełnomocnictwa do głosowania
    Wyborca ma prawo do cofnięcia udzielonego pełnomocnictwa do głosowania. Cofnięcie pełnomocnictwa do głosowania następuje przez złożenie najpóźniej na 2 dni przed dniem wyborów, czyli do 7 października 2011 r. włącznie – stosownego oświadczenia wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta) gminy, w której sporządzono akt pełnomocnictwa do głosowania lub doręczenie takiego oświadczenia właściwej obwodowej komisji wyborczej w dniu głosowania.

    Kiedy wygasa pełnomocnictwo do głosowania?
    Pełnomocnictwo do głosowania wygasa z mocy prawa w przypadku:
    1) śmierci lub utraty prawa wybierania przez udzielającego pełnomocnictwa do głosowania lub pełnomocnika;
    2) jeżeli osoba pełnomocnika nie jest wpisana do rejestru wyborów albo nie posiada zaświadczenia o prawie do głosowania w tej samej gminie, co osoba udzielająca pełnomocnictwa do głosowania lub wchodzi w skład komisji obwodowej właściwej dla obwodu głosowania osoby udzielającej pełnomocnictwa do głosowania, a także jest mężem zaufania zgłoszonym przez komitet wyborczy, albo kandyduje na Prezydenta Rzeczypospolitej;
    3) wcześniejszego głosowania osobistego przez osobę udzielającą pełnomocnictwa do głosowania.

    Czynności związane ze sporządzeniem aktu pełnomocnictwa do głosowania są wolne od opłat.

    www.SerwisPrawa.pl

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE