Jesteś tutaj:
Prawo
04.09.2007 - Zespół Internetowej Kancelarii Prawnej
Kliknij, aby ocenić:
 
5/2
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.
Jeżeli interesuje Cię uaktualnienie poniższego tekstu pod kątem obowiązującego stanu prawnego - kliknij w link (funkcja dostępna tylko dla zarejestrowanych Użytkowników).

Rząd zmienia przepisy polityki rodzinnej

W dniu dzisiejszym (04.09.2007 r.) rząd zajmie się przygotowanym przez ministra pracy i polityki społecznej Joannę Kluzik – Rostkowską projektem ustawy realizującym program polityki rodzinnej. Propozycja zawiera nowelizację ośmiu ustaw. Rada Ministrów ma również na wniosek resortu pracy zaakceptować autopoprawkę do ustawy o swobodzie działalności gospodarczej – w skutku czego możliwe byłoby zawieszenie działalności gospodarczej do dziesięciu miesięcy właścicielom firm, które rozliczają się za pomocą karty podatkowej, bądź do trzech lat dla tych którzy zajmują się dziećmi.
Przewidziane jest również między innymi przedłużenie urlopów macierzyńskich, dodatkowe ulgi podatkowe, zwolnienie ze składek na wybrane fundusze firm zatrudniających u siebie rodziców, a także dodatkową ochronę przed zwolnieniem dla pracowników po urlopach macierzyńskich, którzy chcą w dalszym ciągu wykonywać pracę na część etatu.

Projekt zakłada zwolnienie firm, które zatrudniają osoby wracające z urlopu macierzyńskiego do pracy na 3 lata z obowiązku odprowadzania za nich składek do FP i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Założenie to ma na celu redukcję liczby zwolnień osób powracających z urlopów macierzyńskich do pracy oraz zmniejszyć ich obawy dotyczące zwolnienia po okresie wychowania dziecka.Urlop macierzyński docelowo ma trwać 26 tygodni po urodzeniu pierwszego i następnego dziecka oraz 39 tygodni po urodzeniu więcej niż jednego dziecka. Ojcowie dzieci również korzystają na przedłużeniu urlopu macierzyńskiego, bowiem dotychczas mogli oni z niego korzystać dopiero w momencie, gdy matka wykorzystała 14 tygodni urlopu, co oznaczało dla mężczyzn zaledwie 4 tygodnie urlopu. Jednak po wydłużeniu urlopu ojcowie będą mogli korzystać z niego nawet 12 tygodni.

Dobrym rozwiązaniem według rządu byłyby również przyzakładowe przedszkola i żłobki zakładane przez firmy. Będzie to możliwe za sprawą środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Dodatkowo pracownicy zyskają prawo do refundacji opłat za pobyt dziecka w przedszkolu bądź żłobku ze środków właśnie tego funduszu.

Pracownicy, którzy w zamian za prawo do urlopu wychowawczego wolą obniżyć wymiar ich czasu pracy do połowy etatu nie są w tym momencie chronieni przed zwolnieniem z pracy. Rząd chce zapobiegać sytuacji, gdzie pracodawca - aby zniechęcić pracowników do wypisywania podania o zredukowanie wymiaru czasu pracy grozi zwolnieniem z firmy. Osoba która nie korzysta z urlopu, a chce pracować w niepełnym wymiarze godzin według rządu musi być chroniona przed zwolnieniem. Do zwolnienia takiego pracownika mogłoby dojść jedynie w sytuacji upadłości bądź likwidacji firmy lub też rozwiązanie umowy o pracę z winy pracownika.

Dodatkową zmianą ma być wycofanie przepisu, który mówi o tym, iż rodzice otrzymujący dodatek do zasiłku rodzinnego podczas urlopu wychowawczego (400 zł miesięcznie) nie mogą dorobić do niego bez groźby jego utraty.

Podwyższona ma zostać tak zwana podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe dla osób na urlopach wychowawczych. Aktualnie wynosi ona 420 zł, także na konta emerytalne do ZUS i OFE wpływa miesięcznie niecałe 82 zł. Kwota ta docelowo ma wzrosnąć do 60% przeciętnego wynagrodzenia do 2001, a już od nowego roku będzie wyrównane z płacą minimalną.

www.SerwisPrawa.pl

Autor/Źródło: Zespół Internetowej Kancelarii PrawnejWasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
® 2008 - 2022 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.