- Reklama -
środa, 24 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoWsparcie w nabywaniu własnego mieszkania nie tylko dla rodzin?

    Wsparcie w nabywaniu własnego mieszkania nie tylko dla rodzin?

    W ustawie nowelizującej z 2008 roku wprowadzono przepisy, które pozwolą osobom bliskim być poręczycielami. Oznaczało to, że umowa o kredyt preferencyjny będzie mogła być również zawarta przez inne osoby niż docelowy kredytobiorca. Poprawiało to zdolności kredytowe tych, którzy ten kredyt zechcą wziąć. Jednakże nowelizacja nie rozwiązała problemu osób samotnych i niezamężnych. Takie propozycje zawiera przedkładany projekt. Zgodnie ze zmianą art. 3 obowiązującej ustawy, dopłaty będą mogą być stosowane, jeżeli kredyt preferencyjny został udzielony na podstawie umowy zawartej z instytucją ustawowo upoważnioną do udzielania kredytów przez oboje małżonków, osobę samotnie wychowującą przynajmniej jedno: małoletnie dziecko, dziecko, bez względu na jego wiek, na które, zgodnie z ustawą z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, jest pobierany zasiłek pielęgnacyjny oraz dziecko do ukończenia przez nie 25 roku życia, uczące się w szkołach, w zakładach kształcenia nauczycieli oraz kolegiach pracowników służb społecznych. Ponadto dopłaty będą mogły być zastosowane, w przypadku, gdy kredyt preferencyjny zostanie udzielony na podstawie umowy zawartej z instytucją ustawowo upoważnioną do udzielania kredytów przez osobę nie pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli do dnia zawarcia umowy kredytu preferencyjnego nie była ona właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz nie przysługiwało jej spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem był lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny. Przewiduje on możliwość uzyskania kredytu preferencyjnego przez osobę niepozostającą w związku małżeńskim pod warunkiem, iż do dnia zawarcia umowy kredytu preferencyjnego nie była właścicielem lub współwłaścicielem domu mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, bądź nie przysługiwało jej spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego.
     
    Proponowaną zmianę postuluje wielu ekspertów – banki i deweloperzy. Dziś wielu Polaków najpierw myśli o wykształceniu, pracy, mieszkaniu a dopiero później o dzieciach i małżeństwie. Rozszerzenie katalogu osób mogących uzyskać kredyt mieszkaniowy miałaby również pozytywny wpływ na rynek budowlany. Zaproponowana poprawka powoduje zmianę nazwy ustawy, która otrzymałaby brzmienie „Ustawa o finansowym wspieraniu udzielanym przez państwo w nabywaniu własnego mieszkania”;
     
    Skutki finansowe dla budżetu państwa zależą od wielkości zainteresowania i udzielonych kredytów. Z jednej strony może, bowiem nastąpić wzrost ilości udzielonych kredytów, a co za tym idzie zwiększone zapotrzebowanie na dopłaty, a z drugiej – wzrost wpływów do budżetu państwa z tytułu podatków od zwiększonej liczby budowanych mieszkań i domów w oparciu o kredyt preferencyjny. Źródłem finansowania ustawy byłby tak jak dotychczas Funduszem Dopłat w BGK. Wydaje się, iż proponowane rozwiązanie miałoby znaczny wpływ na łagodzenie skutków kryzysu gospodarczego.
     
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE