Lekarze i pielęgniarki, którzy prowadzą działalność gospodarczą, mogą odetchnąć z ulgą. Mimo zmiany przepisów będą mogli dalej płacić niższe podatki i składki do ZUS. Tak wynika z pisma Ministerstwa Finansów do Naczelnej Izby Lekarskiej. Izba wystosowała pytania do resortu, które ostatecznie udzieliło uspokajającej odpowiedzi.
Przedsiębiorcy, którym bank odmówił udzielenia kredytu, będą mogli żądać z tego uzasadnienia oceny swojej zdolności kredytowej. Banki będą musiały wprowadzić bardziej rygorystyczne systemy zarządzania ryzykiem i kontroli wewnętrznej. Będą miały też obowiązek przesyłania przedsiębiorcom pisemnego uzasadnienia nadanej przez nie oceny zdolności kredytowej. Będzie ono przekazywane odpłatnie, przy czym koszty takiego uzasadnienia mają być odpowiednie do wysokości kredytu. Z podobnej możliwości będą mogli skorzystać właściciele firm ubiegający się o pożyczkę w banku. Takie zmiany przewiduje projekt nowelizacji ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe (Dz.U. z 2002 r. nr 72, poz. 665), nad którym pracował wczoraj rząd.
Mała firma zamierzająca kupić samochód dostawczy lub inny środek trwały powinna zaczekać do stycznia. Dzięki temu całą wartość zaliczy bezpośrednio do kosztów, zamiast ją wiele lat amortyzować. Od stycznia wejdą w życie nowe zasady jednorazowej amortyzacji. Są bardzo korzystne dla firm o przychodach nieprzekraczających 800 tys. euro. W zdecydowanej większości tych firm amortyzacji będą podlegać tylko samochody osobowe, budynki i lokale. Inne środki trwałe - jeśli łączna wartość ich zakupów w trakcie roku nie przekroczy 50 tys. euro, będą mogły zostać zaliczone bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów. W pierwszym roku swej działalności w ten sposób będą mogły dokonywać amortyzacji także duże firmy.
System upadłości konsumenckiej może stać się częścią polskiego porządku prawnego, jeśli parlament zaakceptuje poselski projekt ustawy o przeciwdziałaniu niewypłacalności oraz o upadłości osoby fizycznej.
Projekt ten pomysłodawcy uzasadniają z jednej strony chęcią przeciwdziałania zjawisku określanemu mianem wykluczenia społecznego, a z drugiej - troską o wzrost autorytetu prawa, przekonania o słuszności norm prawnych i motywacji do przestrzegania prawa. Ich zdaniem ustawa przyczyni się do zmniejszenia rozmiarów takich zjawisk, jak nielegalne zatrudnienie i poszukiwanie przez niewypłacalnych dłużników innych nielegalnych źródeł dochodu, usuwanie majątku spod egzekucji czy wymuszanie zwrotu długów przemocą lub groźbą bezprawną, a także do zmniejszenia zjawisk nadużywania alkoholu i środków odurzających, przemocy w rodzinie, autoagresji oraz rozpadu więzi rodzinnych i społecznych.
Gazeta Wyborcza pisze, że banki sprawdzają wiarygodność kredytobiorców nie tylko w Biurze Informacji Kredytowej, ale także w Bankowym Rejestrze Niesolidnych Klientów. Obie bazy prowadzi Związek Banków Polskich. O ile jednak w ramach BIK-u banki zapisują historię wszystkich naszych kredytów, o tyle Bankowy Rejestr skupia tylko tych klientów, którzy podpadli. Jest to typowa „czarna lista”.
Z dniem 16 sierpnia 2006 roku weszło w życie Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 25 lipca 2006 r. w sprawie sposobu zapłaty i zwrotu opłaty skarbowej (Dz. U. z dnia 31 lipca 2006 r.), które zmienia przepisy w sprawie sposobu uiszczania opłaty skarbowej.
Fiskus planuje nową niespodziankę dla podatników. Planowane jest wprowadzenie podatku od pożyczek udzielanych w obrębie członków rodziny. Teraz jak pożyczysz mamie pieniądze, to trzeba także podzielić się z fiskusem.