Jesteś tutaj:
Wiadomości
Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe
Prawo finansowe
28.02.2008 - Zespół Internetowej Kancelarii Prawnej
W dniach 26-27 lutego odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Zgodnie z oczekiwaniami specjalistów Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe NBP o 0,25 pkt. procentowego. Analitycy zakładają, że nie jest to ostatnia podwyżka stóp jaka nas czeka w tym roku. Podwyżki stóp mają sprowadzić galopującą ostatnio inflację do poziomu 2 – 3 procent, który to cel inflacyjny ma zostać osiągnięty na koniec 2008 roku.
Jak odzyskać akcyzę za samochód z Unii Europejskiej
Prawo finansowe
30.01.2007 - Rzeczpospolita
Od 1 grudnia 2006 r. obowiązuje rozporządzenie ministra finansów, zgodnie z którym wysokość akcyzy na samochody uzależniona jest wyłącznie od pojemności skokowej silnika. Jej stawka nie jest związana ani z wiekiem pojazdu, ani z tym, czy został kupiony w kraju, czy sprowadzony z zagranicy. Jeśli pojemność wynosi do 2 l, stawka akcyzy to 3,1 proc. Jeżeli pojemność jest od 2 l wyższa, to trzeba zapłacić 13,6 proc. podatku.
Samozatrudnienie w służbie zdrowia
Prawo finansowe
08.01.2007 - Rzeczpospolita

Lekarze i pielęgniarki, którzy prowadzą działalność gospodarczą, mogą odetchnąć z ulgą. Mimo zmiany przepisów będą mogli dalej płacić niższe podatki i składki do ZUS. Tak wynika z pisma Ministerstwa Finansów do Naczelnej Izby Lekarskiej. Izba wystosowała pytania do resortu, które ostatecznie udzieliło uspokajającej odpowiedzi.

Banki będą uzasadniać ocenę zdolności kredytowej Banki będą uzasadniać ocenę zdolności kredytowej
Prawo finansowe
30.11.2006 - Gazeta Prawna

Przedsiębiorcy, którym bank odmówił udzielenia kredytu, będą mogli żądać z tego uzasadnienia oceny swojej zdolności kredytowej. Banki będą musiały wprowadzić bardziej rygorystyczne systemy zarządzania ryzykiem i kontroli wewnętrznej. Będą miały też obowiązek przesyłania przedsiębiorcom pisemnego uzasadnienia nadanej przez nie oceny zdolności kredytowej. Będzie ono przekazywane odpłatnie, przy czym koszty takiego uzasadnienia mają być odpowiednie do wysokości kredytu. Z podobnej możliwości będą mogli skorzystać właściciele firm ubiegający się o pożyczkę w banku. Takie zmiany przewiduje projekt nowelizacji ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe (Dz.U. z 2002 r. nr 72, poz. 665), nad którym pracował wczoraj rząd.

Niższy podatek ale tylko dla małych firm
Prawo finansowe
15.11.2006 - Rzeczpospolita

Mała firma zamierzająca kupić samochód dostawczy lub inny środek trwały powinna zaczekać do stycznia. Dzięki temu całą wartość zaliczy bezpośrednio do kosztów, zamiast ją wiele lat amortyzować. Od stycznia wejdą w życie nowe zasady jednorazowej amortyzacji. Są bardzo korzystne dla firm o przychodach nieprzekraczających 800 tys. euro. W zdecydowanej większości tych firm amortyzacji będą podlegać tylko samochody osobowe, budynki i lokale. Inne środki trwałe - jeśli łączna wartość ich zakupów w trakcie roku nie przekroczy 50 tys. euro, będą mogły zostać zaliczone bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów. W pierwszym roku swej działalności w ten sposób będą mogły dokonywać amortyzacji także duże firmy.

Upadłość konsumencka, czyli korzyść dla dłużników
Prawo finansowe
07.11.2006 - Rzeczpospolita

System upadłości konsumenckiej może stać się częścią polskiego porządku prawnego, jeśli parlament zaakceptuje poselski projekt ustawy o przeciwdziałaniu niewypłacalności oraz o upadłości osoby fizycznej.
Projekt ten pomysłodawcy uzasadniają z jednej strony chęcią przeciwdziałania zjawisku określanemu mianem wykluczenia społecznego, a z drugiej - troską o wzrost autorytetu prawa, przekonania o słuszności norm prawnych i motywacji do przestrzegania prawa. Ich zdaniem ustawa przyczyni się do zmniejszenia rozmiarów takich zjawisk, jak nielegalne zatrudnienie i poszukiwanie przez niewypłacalnych dłużników innych nielegalnych źródeł dochodu, usuwanie majątku spod egzekucji czy wymuszanie zwrotu długów przemocą lub groźbą bezprawną, a także do zmniejszenia zjawisk nadużywania alkoholu i środków odurzających, przemocy w rodzinie, autoagresji oraz rozpadu więzi rodzinnych i społecznych.

Bankowcy prowadzą bazę niesolidnych dłużników
Prawo finansowe
17.10.2006 - gazeta.pl

Gazeta Wyborcza pisze, że banki sprawdzają wiarygodność kredytobiorców nie tylko w Biurze Informacji Kredytowej, ale także w Bankowym Rejestrze Niesolidnych Klientów. Obie bazy prowadzi Związek Banków Polskich. O ile jednak w ramach BIK-u banki zapisują historię wszystkich naszych kredytów, o tyle Bankowy Rejestr skupia tylko tych klientów, którzy podpadli. Jest to typowa „czarna lista”.

Problemy z opłatą skarbową
Prawo finansowe
11.09.2006 - Olejarz Jarosław

Z dniem 16 sierpnia 2006 roku weszło w życie Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 25 lipca 2006 r. w sprawie sposobu zapłaty i zwrotu opłaty skarbowej (Dz. U. z dnia 31 lipca 2006 r.), które zmienia przepisy w sprawie sposobu uiszczania opłaty skarbowej.

Pożyczasz od brata - zapłać podatek
Prawo finansowe
06.07.2006 - Gazeta Prawna

Fiskus planuje nową niespodziankę dla podatników. Planowane jest wprowadzenie podatku od pożyczek udzielanych w obrębie członków rodziny. Teraz jak pożyczysz mamie pieniądze, to trzeba także podzielić się z fiskusem.

Miliony za przedwojenne obligacje
Prawo finansowe
23.06.2006 - Rzeczpospolita
Ostatnio jest wiele szumu medialnego wokół przedwojennych obligacji Skarbu Państwa. Zasługą zainteresowania medialnego, jest w dużej mierze zainteresowanie się tą sprawą przez amerykańskiego adwokata Eda Faganzy, który chce wnieść pozew przeciwko Polskiemu rządowi o wartości przedmiotu sporu 1 miliarda euro.
  1 2 3 4 5 z 5  
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2019 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.