Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jaki formularz wybrać?

Z rozliczeniem podatkowym nie warto czekać do ostatniego dnia. W pośpiechu nietrudno o pomyłkę. Lepiej sprawdzić wcześniej jak zrobić to prawidłowo. Taka wiedza to oszczędność.

Pamiętaj, że wszystkie formularze podatkowe możesz pobrać ze strony internetowej Ministerstwa Finansów pod adresem www.mf.gov.pl, w zakładce Podatki > Formularze podatkowe > PIT, i samemu je wydrukować. Takie formularze, jak również formularze kserowane z oryginalnych, są honorowane w urzędach skarbowych. Należy przy tym pamiętać, aby rozliczyć się na formularzu aktualnym dla danego roku podatkowego.

Jeżeli chcesz uniknąć konieczności wypełnienia druku formularza odręcznie i wyczekiwania w kolejce w urzędzie skarbowym lub na poczcie możesz złożyć zeznanie przez Internet. Pozwala to nie tylko ograniczyć formalności do minimum – załatwisz wszystko za pomocą jednego narzędzia – komputera; ta forma rozliczenia gwarantuje również oszczędność kosztów związanych z opłatami pocztowymi – wysłanie PIT-a jest darmowe. Kosztowny w utrzymaniu podpis elektroniczny tez nie jest potrzebny, bez niego złożymy PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39, PIT-16A oraz PIT-19A za 2010 r.

 

Możesz też skorzystać z programu do wypełniania deklaracji. Z roku na rok pojawia się coraz więcej programów, które wypełniają PIT za nas – my tylko wpisujemy dane, a obliczenia zostają wykonane automatycznie. Należy jednak pamiętać, że wydrukowana deklaracja musi być przesz nas własnoręcznie podpisana. 

 Przygotowania do rocznego rozliczenia podatku powinniśmy zacząć od wybrania odpowiedniego formularza. Aby dobrze wybrać, musimy ustalić, z jakiego źródła osiągnęliśmy przychody w danym roku podatkowym. Źródło osiągniętego przychodu oraz sposób jego opodatkowania decyduje bowiem o rodzaju zeznania, na którym powinniśmy się rozliczyć. Może się okazać bowiem, że w danym roku osiągnęliśmy przychody z kilku źródeł, opodatkowane według odmiennych zasad. To może skutkować koniecznością złożenia więcej niż jednego zeznania. Większość z nas będzie rozliczać się na formularzu PIT-37. Ale do wyboru są także: PIT-36, PIT-38, PIT-36L, PIT-39 oraz załączniki (które wypełniamy na przykład, gdy korzystamy z ulg).  

Jeżeli na przykład w 2010 r. podatnik osiągnął przychody z najmu (dla których wybrał formę opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych), otrzymał wynagrodzenie z pracy, sprzedał na giełdzie akcje oraz prowadził działalność gospodarczą, dla której, jako formę opodatkowania, wybrał jednolitą 19% stawkę podatku, wówczas do 31 stycznia 2011 r. powinien złożyć do urzędu skarbowego PIT- 28, w którym rozlicza przychody z najmu, a do 2 maja 2011 r.: PIT-37, w którym rozlicza dochody z pracy; PIT-38, w którym rozlicza dochody ze sprzedaży akcji, oraz PIT-36L, w którym rozlicza dochody  z działalności gospodarczej opodatkowane jednolitą 19% stawką podatku.

Źródło MF
 

Data: 21.03.2011 00:00
Autor/źródło: Ministerstwo Finansów
Kategoria: Prawo podatkowe
Słowa kluczowe: podatek, podatek dochodowy, podatek dochodowy od osob fizycznych, PIT, rozliczenie podatkowe, podatnik, wysokość podatku
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
® 2008 - 2022 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.