Jesteś tutaj:

Komisja Europejska zasięga opinii społeczeństwa na temat nowoczesnego systemu europejskiego prawa upadłościowego

Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje społeczne na temat modernizacji unijnych przepisów dotyczących upadłości. Obowiązujące przepisy (rozporządzenie w sprawie postępowania upadłościowego) pochodzą z 2000 r. i określają tryb koordynacji upadłości przedsiębiorstw lub osób fizycznych między kilkoma państwami UE.

Wyniki konsultacji pomogą ustalić, czy i w jaki sposób obowiązujące rozporządzenie powinno zostać zmienione w celu wsparcia przedsiębiorstw i wzmocnienia jednolitego rynku w UE. Jest to część działań Unii mających na celu utrzymanie miejsc pracy oraz wsparcie ożywienia gospodarczego, zrównoważonego wzrostu i wyższej stopy inwestycji, zgodnie ze strategią „Europa 2020”. Upadłość jest stałym elementem dynamicznej, nowoczesnej gospodarki. Około połowie przedsiębiorstw nie udaje się przetrwać pięciu lat. W 2010 r. ogółem 220 tys. przedsiębiorstw w UE zostało postawionych w stan likwidacji. Oznacza to, że codziennie działalność zamykało około 600 europejskich przedsiębiorstw. Tendencja ta utrzymała się w 2011 r. Ustanowienie nowoczesnych przepisów i skutecznych procedur jest zatem niezwykle ważne, aby pomóc przedsiębiorstwom, które mają wystarczająco mocne podstawy ekonomiczne, w pokonaniu trudności finansowych i dać im w ten sposób drugą szansę.


 
Nowoczesne prawo upadłościowe ma zasadnicze znaczenie dla stabilności finansowej oraz dla skuteczności systemu finansowego.Stanowi istotny element nowoczesnego jednolitego rynku i zachęca przedsiębiorców do podejmowania ryzyka.W razie konieczności zapewnia im zaś możliwość zakończenia działalności w uporządkowany sposób” – powiedziała unijna komisarz ds. sprawiedliwości Viviane Reding. „Nowoczesne prawo upadłościowe pomoże wzmocnić gospodarkę, ponieważ ułatwi zapewnienie drugiej szansy stabilnym ekonomicznie przedsiębiorstwom, które przeżywają chwilowe trudności finansowe.Dlatego właśnie zasięgamy opinii przedsiębiorstw, a także prawników, organów sądowych i ogółu społeczeństwa”.

 


Rozporządzenie w sprawie postępowania upadłościowego z 2000 r. zwiększyło pewność prawa i ułatwiło współpracę sądową w zakresie rozpatrywania transgranicznych spraw upadłościowych. Jednakże po dziesięciu latach jego stosowania istotne zmiany w krajowym prawie upadłościowym i znaczące zmiany zachodzące w środowisku gospodarczym i politycznym sprawiają, że konieczny jest przegląd rozporządzenia.

 


Komisja zasięga opinii małych i dużych przedsiębiorstw, osób prowadzących działalność na własny rachunek, syndyków masy upadłościowej, organów sądowych, władz publicznych, wierzycieli, środowisk naukowych oraz ogółu społeczeństwa na temat ich doświadczeń związanych z upadłością, w szczególności w sprawach transgranicznych. Ich odpowiedzi pomogą Komisji ocenić, czy i w jaki sposób obecne ramy prawne powinny zostać usprawnione i zmodernizowane.


 
Konsultacje potrwają do dnia 21 czerwca 2012 r.


Informacje dotyczące konsultacji są dostępne pod adresem:

http://ec.europa.eu/justice/newsroom/civil/opinion/120326_en.htm

Kontekst
Europejskie prawo upadłościowe określone jest w rozporządzeniu (WE) nr 1346/2000 w sprawie postępowania upadłościowego, które jest stosowane od dnia 31 maja 2002 r. Rozporządzenie zawiera przepisy dotyczące właściwości, uznawania oraz prawa właściwego i zapewnia koordynację postępowań upadłościowych, które zostały wszczęte w kilku państwach członkowskich. Rozporządzenie stosuje się w każdym przypadku, gdy majątek dłużnika lub wierzyciele znajdują się w więcej niż jednym państwie członkowskim.


Dodatkowe informacje

Komisja Europejska – postępowanie upadłościowe:
http://ec.europa.eu/justice/civil/commercial/insolvency/index_en.htm
Portal informacyjny Dyrekcji Generalnej ds. Sprawiedliwości:
http://ec.europa.eu/justice/news/intro/news_intro_en.htm
Strona internetowa wiceprzewodniczącej Viviane Reding, unijnej komisarz ds. sprawiedliwości: http://ec.europa.eu/reding

Data: 04.04.2012 08:00
Autor/źródło: Komisja Europejska
Kategoria: Prawo gospodarcze
Słowa kluczowe: postępowanie upadłościowe, Komisja Europejska, upadłość, upadłość przedsiębiorstw
Szukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.