Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Nowy pracodawca może udzielić urlopu za poprzednika

Kategoria: Prawo pracy, Praca

Pracownicy często odbierają w nowym zakładzie urlopy wypoczynkowe nabyte w starym. Inspekcja kwestionuje takie postępowanie, a eksperci niekiedy dopuszczają. Firma obowiązkowo rozlicza uprawnienia urlopowe osoby, której umowa o pracę zostaje rozwiązana bądź wygasa. Chodzi o pracownika odchodzącego za wypowiedzeniem, porozumieniem stron, dyscyplinarnie z dnia na dzień czy z powodu śmierci pracodawcy albo z upływem trzech miesięcy tymczasowego aresztowania.

pobierz_plik
Wniosek o urlop POBIERZ »
Zgodnie z art. 171 kodeksu pracy takiemu zatrudnionemu trzeba zapłacić ekwiwalent pieniężny zarówno za niewykorzystany urlop zaległy, jak i bieżący - proporcjonalnie do czasu przepracowanego w tym roku. Wyjątkowo nie uiszcza ekwiwalentu pracodawca oferujący komuś kolejny angaż bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego, np. na stałe zaraz po umowie okresowej. Udziela wypoczynku w naturze, jeśli strony tak postanowią.

Praktyka wykształciła zwyczajowo inne odstępstwo od zasady z art. 171 kodeksu. Stary pracodawca często się umawia ze swoim następcą, że to on udzieli całego urlopu. W ten sposób nowy przedsiębiorca bierze niejako na siebie zobowiązania urlopowe poprzednika, który zwalnia się przez to z obowiązku wypłaty ekwiwalentu. Niby przepisy nie honorują takiego rozwiązania, ale można je uznać za działające na korzyść zatrudnionego - bronią pomysłu kadrowe. Realizuje się wtedy w pełni podstawowa zasada prawa pracy - odbierania urlopu wypoczynkowego w naturze. Zwolennicy tego rozwiązania powołują się na dwa werdykty Sądu Najwyższego, wyraźnie dopuszczające podobne porozumienia: uchwałę z 14 maja 1971 r. (sygn. III PZP 10/71) oraz wyrok z 27 listopada 1980 r. (sygn. I PRN 124/80).

Inspekcja pracy mówi zatem zdecydowanie "nie" takim praktykom. Według niej pracodawca musi rozliczyć zatrudnionego z całego nabytego u niego urlopu wypoczynkowego. Czyli udzielić go w naturze, a za niewykorzystany zapłacić. Kolejnym argumentem przemawiającym za tym są ewentualne komplikacje porozumień tego typu. Co będzie, gdy np. nowy pracodawca się rozmyśli i nie udzieli przeniesionego urlopu? Albo w ogóle nie zatrudni przejmowanej osoby? I w końcu - jak stara firma ma wypełnić świadectwo pracy. podyskutuj z autorką e-mail: renata.majewska@rzeczpospolita.pl
Więcej Rzeczpospolita
Data: 09.01.2007 00:00
Autor/źródło: Zespół Internetowej Kancelarii Prawnej
Kategoria: Prawo pracy, Praca
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
® 2008 - 2023 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.