Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Okradli bank na 6 milionów złotych

Kategoria: Prawo karne
Słowa kluczowe: policja

Około 6 mln złotych padło łupem oszustów, którzy przeprowadzając ponad 140 operacji w krótkim czasie wytransferowali na swoje rachunki kwoty od 5 do 150 tys. złotych. Policjanci z wydziału dw. z przestępczością gospodarczą KSP zatrzymali już organizatorkę procederu - 53-letnią Elizę S. i jej wspólnika 55-letniego Romana Ch. Do zatrzymania pozostał funkcjonariuszom jeszcze 52-letni Michał Sułkowski. Mężczyzna poszukiwany jest listem gończym. Za jego ukrywanie grozi 5 lat więzienia.

Od kilku miesięcy policjanci z wydziału dw. z przestępczością gospodarczą KSP prowadzili pod nadzorem prokuratury rejonowej na Śródmieściu śledztwo w sprawie oszustwa na szkodę jednego z banków. Łupem sprawców padło około 6 mln złotych.
Z zebranych dotychczas materiałów wynikało, że sprawcy wykorzystując lukę w systemie bankowości internetowej banku w krótkim czasie wytransferowali na swoje rachunki w wyniku kilkudziesięciu operacji około sześciu milionów złotych. Pieniądze były prane poprzez kolejne rachunki aż do wypłaty w gotówce. Tu ślad się urywał. Bank z uwagi na wyrafinowany sposób działania sprawców dość późno odkrył oszustwo i powiadomił organy ścigania.
Funkcjonariusze w trakcie prowadzonego postępowania ustalili metodę działania sprawców, a analiza historii rachunków bankowych i historia logowań do systemu informatycznego banku pozwoliła im namierzyć osoby biorące udział w oszustwie. W ten sposób w ręce Policji wpadła organizatorka procederu - 53-letnia Eliza S. oraz członek grupy - 55-letni Roman Ch. Oboje usłyszeli już zarzuty oszustwa i wyłudzenia mienia wielkiej wartości, a sąd zdecydował o aresztowaniu kobiety, prokuratura zaś o policyjnym dozorze wobec mężczyzny. Grozi im do 10 lat więzienia.
W trakcie analizy dokonanych przez sprawców operacji bankowych ustalono, że dokonali oni 143 transakcje na łączną kwotę 5.898.198 złotych. Kwoty operacji wynosiły od 5.000 do 150.000 złotych. Wszystko wskazuje na to, że sprawcy zdążyli wyzbyć się większości majątku. Policjanci mimo to w toku działań odkryli mienie możliwe do zajęcia na poczet kar.
Nadal na wolności pozostaje współorganizator procederu - 52-letni Michał S. z Poznania. Mężczyzna poszukiwany jest listem gończym. Prokurator Rejonowy na Śródmieściu wyraził zgodę na publikację danych osobowych i wizerunku mężczyzny. Osoby mogące pomóc w ustaleniu jego miejsca pobytu proszone są o kontakt z wydziałem dw. z przestępczością gospodarczą KSP, tel. 0-22 603-54-04 lub z najbliższą jednostką Policji. Jednocześnie informujemy, że za udzielanie pomocy lub ukrywanie Michała Sułkowskiego grozi od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.
Data: 02.12.2008 00:00
Autor/źródło: Komenda Główna Policji
Kategoria: Prawo karne
Słowa kluczowe: policja
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
® 2008 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.