Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Pokrzywdzenie wierzyciela

Kategoria: Prawo karne

Dłużnik, który wyzbywa się swego majątku (np. poprzez sprzedaż, darowanie lub obciążanie swojego majątku) na rzecz innych osób działa na szkodę wierzyciela, uniemożliwiając mu odzyskanie należności. W takim przypadku wierzyciel może domagać się od sądu orzeczenia stwierdzającego, bezskuteczność takiej czynności prawnej w stosunku do niego.

pobierz_plik
Pozew o zapłatę w postępowaniu nakazowym POBIERZ »
pobierz_plik
Wniosek o dokonanie podziału nieruchomości POBIERZ »

Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z 16 marca 2006 r. Dotyczy on sprawy, jaką przeciwko żonie dłużnika Bernadecie N. wnieśli wierzyciele jej męża małżonkowie Dariusz i Jolanta T. W listopadzie 1999 r. sąd zasądził na ich rzecz od jej męża Jerzego N. 200 tys. zł z odsetkami. W czerwcu 2000 r. sprawa trafiła do komornika. Okazało się, że nieruchomość, z której należność miała być ściągnięta, jest wyłączną własnością Bernadety N. Małżonkowie N. bowiem znieśli wspólność majątkową i w umowie z 30 sierpnia 2000 r. dokonali podziału w taki sposób, że nieruchomość przypadła żonie. Ona też stała się wyłączną właścicielką drugiej nieruchomości. Ich wartość wynosiła łącznie 718 tys. zł, a ciążyły na nich hipoteki na 350 tys. zł. Komornik zawiadomił małżonków T. o bezskuteczności egzekucji. Sąd I instancji oddalił żądanie uznania umowy o podział majątku za bezskuteczną. Uznał bowiem, że majątek Jerzego N. pozwala na ściągnięcie długu. Jest on wciąż właścicielem nieruchomości wartej 120 tys. zł, obciążonej hipoteką w kwocie 50 tys. zł, przysługują mu stwierdzone prawomocnymi wyrokami wierzytelności wobec jego dłużników w kwocie ok. 300 tys. zł i niestwierdzone - w kwocie ok. 450 tys. zł. Sąd II instancji zmienił wyrok i uznał kwestionowaną umowę o podział majątku za bezskuteczną wobec małżonków T. Sąd apelacyjny uznał, że umowa ta miała na celu pokrzywdzenie wierzycieli, a Bernadeta N. o tym wiedziała. Majątek Jerzego N. natomiast nie pozwala na spłatę długu. Sąd Najwyższy oddalił skargę kasacyjną małżonków N. Stwierdził przede wszystkim, że jeśli egzekucja prowadzona choćby z jednej części majątku dłużnika okaże się bezskuteczna, wystarczy to do przyjęcia jego niewypłacalności. SN, odwołując się do poglądów wyrażonych już wcześniej w wyroku z 18 września 1998 r. (sygn. III CKN 612/97), stwierdził, że takie stanowisko jest uzasadnione podwójnie. Po pierwsze, dłużnik powinien, skoro dysponuje innym majątkiem, zapłacić egzekwowaną należność. Po drugie, nie można wymagać od wierzyciela, by wszczynał kolejno wiele postępowań egzekucyjnych, mnożył koszty, pokonywał przeszkody związane z ustaleniem kolejnych składników majątku dłużnika, wreszcie ponosił skutki niepowodzeń kolejnych egzekucji. Osoba, która nabyła majątek dłużnika, może nie dopuścić do uznania umowy za bezskuteczną także przez wskazanie należności przysługujących dłużnikowi, jeśli można z nich spłacić jego dług. Nie chodzi jednak o samą teoretyczną możliwość przeprowadzenia egzekucji z tych należności, ale o realne zaspokojenie. W ocenie SN w tej sprawie nie zostało to wykazane (sygn. III CSK 8/06).
Więcej Rzeczpospolita

Data: 07.09.2006 00:00
Autor/źródło: Zespół Internetowej Kancelarii Prawnej
Kategoria: Prawo karne
Szukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.