Jesteś tutaj:

Kolejny akt oskarżenia w korupcyjnym śledztwie

Prokuratura Okręgowa w Radomiu skierowała kolejny akt oskarżenia w jednej z największych spraw korupcyjnych prowadzonych dotąd w Polsce. Śledztwo dotyczy wręczania łapówek przez przedstawicieli kilku firm farmaceutycznych osobom pełniącym funkcje publiczne w placówkach służby zdrowia na terenie całego kraju.

Przestępstwa wyszły na jaw w roku 2006 dzięki operacyjnym ustaleniom policjantów z Wydziału dw. z Korupcją KWP zs. w Radomiu.

 

Sprawa dotyczy zdarzeń korupcyjnych, jakie miały miejsce w latach 1999 – 2006. W toku śledztwa ustalono, że przedstawiciele handlowi kilku firm medycznych, wyposażeni w tzw. budżet marketingowy, wręczali w różnej formie łapówki przedstawicielom szpitali w zamian za poparcie ich oferty. Wysokość korzyści dla osób pełniących głównie funkcje kierownicze i decyzyjne w placówkach medycznych uzależniona była od wartości dokonanej lub planowanej sprzedaży. Korumpowani byli także pracownicy z działów zamówień publicznych, oddziałowi, kierownicy bloków operacyjnych. Łapówki przybierały różne formy, część z nich, jak umowy o dzieło lub zlecenia, miały uprawdopodobnić legalność transakcji. W innych przypadkach sponsoring noszący znamiona korupcji przejawiał się przez: finansowanie atrakcyjnych wycieczek turystycznych, a dokumentowanych jako wyjazdy szkoleniowe, finansowanie zagranicznych konferencji naukowych i sympozjów, finansowanie prywatnego dokształcania się pracowników służby zdrowia (np. kursy językowe) oraz darowizny rzeczowe i wpłaty gotówkowe.

W wielu sytuacjach, na przestrzeni lat, przedstawiciele placówek medycznych sami żądali korzyści od przedstawicieli współpracujących firm medycznych.

 

W zamian za korzyści majątkowe przedstawiciel takiego podmiotu handlowego uzyskiwał obietnicę pomocy lub przychylności w zakresie możliwości wpływu na kształt specyfikacji istotnych warunków zamówienia, wyższej oceny złożonej przez daną firmę oferty i wręcz gwarancji, że zakupione zostaną konkretne produkty (artykuły i sprzęt wykorzystywane na szpitalnych oddziałach lub preparaty farmaceutyczne).

 

Akta główne tej sprawy liczą aktualnie 300 tomów i blisko 150 tomów załączników z dokumentami zabezpieczonymi w 140 placówkach służby zdrowia.

 

Dotąd zarzuty korupcyjne przedstawiono 65 przedstawicielom sześciu firm medycznych. Za przyjmowanie łapówek zarzuty usłyszały 154 osoby zajmujące w placówkach służby zdrowia stanowiska kierownicze, zasiadające w komisjach przetargowych lub biorących udział w procedurze przetargowej oraz te, które decydowały o zamawianiu produktów. 9 innym osobom przedstawiono zarzuty dotyczące poświadczania nieprawdy w dokumentach lub za pomocnictwo w udzielaniu korzyści majątkowych.

 

W sumie w trakcie śledztwa sądy stosowały 27 tymczasowych aresztów i szereg innych środków zapobiegawczych. Wobec 7 osób zastosowano środek w postaci zawieszenia w czynnościach służbowych.

 

Z uwagi na rozmiary postępowania i jego zasięg ogólnopolski realizacją poszczególnych czynności zajmują się policjanci ze specjalnie powołanej przez Komendanta Głównego Policji grupy dochodzeniowo-śledczej.

 

13 marca br. Prokurator Prokuratury Okręgowej w Radomiu skierował kolejny akt oskarżenia obejmujący lekarza, który w latach 1999-2006 pełnił funkcję ordynatora jednego z oddziałów w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu, a także czterech przedstawicieli firm farmaceutycznych. Lekarzowi zarzuca się także przyjmowanie korzyści majątkowych od pacjentów w zamian za przyspieszenie terminów zabiegów i lepszą opiekę medyczną.

 

Za przestępstwa objęte zarzutami grozi nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

 

Wcześniej sprawy kilkudziesięciu innych podejrzanych były już kierowane do sądu. Wątki pozostałych osób będą sukcesywnie wyłączane do odrębnych postępowań i kierowane do sądów w terminie późniejszym.


(KWP w Radomiu / mg)

Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
® 2008 - 2023 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.