Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Wyrok sądu w sprawie o naruszenie dóbr osobistych prezentera telewizyjnego

Kategoria: Prawo cywilne
Słowa kluczowe: dobra osobiste

Właściciel serwisu Pudelek.pl, firma O2, ma przeprosić Tomasza Kammela na łamach mediów nie należących do koncernu i zapłacić mu 40 tys. PLN zadośćuczynienia. Jest to ważny wyrok polskiego sądu nakazujący pozwanemu zamieszczenie przeprosin na łamach mediów, w tym także innych niż te, za pośrednictwem których doszło do naruszenia dóbr powoda. Wyrok nie jest prawomocny, stronom przysługuje możliwość odwołania się. Kammela reprezentował radca prawny, Jacek Białobrzeski.

Powodem procesu wytoczonego przez dziennikarza z początkiem 2009 roku był artykuł, który ukazał się na stronie internetowej portalu pudelek.pl, w którym opisywano działalność Tomasza Kammela jako jednego z prowadzących audycję telewizyjną pt. „Pytanie na śniadanie”. Wydawca zarzucił Tomaszowi Kammelowi odmowę pomocy umierającej kobiecie. Sąd Okręgowy w Warszawie stwierdził naruszenie dóbr osobistych powoda.
 
W ramach prowadzonej przeze mnie praktyki, zajmuję się problematyką dóbr niematerialnych, w tym prawem własności intelektualnej. Odnotowuję zwiększającą się liczbę spraw dotyczących szeroko pojmowanej ochrony dóbr niematerialnych, w tym także dóbr osobistych przedsiębiorców. Trend ten dotyczy także osób z show biznesu oraz innych, rozpoznawalnych publicznie. Sprawy te stanowią specyficzną grupę postępowań także z tego względu,
że  naruszenie dóbr osobistych wywołuje uszczerbek, którego rzeczywistą wielkość ciężko jest zmierzyć czy oszacować
” – komentuje radca prawny Jacek Białobrzeski. „Sprawy z zakresu ochrony dóbr osobistych przestają dotyczyć jedynie osób znanych. Coraz częściej mam również do czynienia ze sprawami dotyczącymi dóbr niematerialnych przedsiębiorców oraz osób rozpoznawanych publicznie, które nie wywodzą się z mediów ani show biznesu – jak członkowie zarządów spółek, co wskazuje na wzrost świadomości prawnej wielu firm” – dodaje Białobrzeski.
 
W wydanym z początkiem czerwca orzeczeniu sąd przychylił się do wniosku powoda i przyznał mu 40 tys. PLN zadośćuczynienia. Sąd nakazał także przeproszenie powoda poprzez publikację oświadczenia na stronach portali pudelek.pl i lansik.pl , które opublikowały niewłaściwe informacje oraz na łamach „Gazety Wyborczej” i tygodnika „Na żywo”.
 
„Orzekając naruszenie dóbr osobistych oraz nakazując pozwanemu przeproszenie powoda, sąd stosuje zasadę adekwatności” – mówi Mec. Białobrzeski. W przypadku naruszenia dóbr osobistych, ten czyje dobro zostaje bezprawnie naruszone może żądać podjęcia czynności niezbędnych do usunięcia skutków takiego naruszenia. Typowym sposobem usunięcia skutków naruszenia dobra osobistego jest przeproszenie lub odwołanie zarzutów, przy czym forma i treść takiego oświadczenia muszą być adekwatne do rodzaju naruszonego dobra, okoliczności naruszenia oraz jego formy. W konsekwencji, jeżeli do naruszenia doszło w prasie, przeprosiny powinny ukazać się na łamach prasy, gdy do naruszenia doszło na zebraniu, to przeprosiny powinny mieć miejsce na zebraniu, itp.
 
Z punktu widzenia prawa, zasądzona kwota odszkodowania wyróżnia się na tle innych spraw o naruszenie dóbr osobistych. Istotnym elementem wskazanego orzeczenia jest nakazana przez sąd publikacja przeprosin także w tytułach innych niż te, w których dokonano naruszenia. Wyrok ten stanowi cenną wskazówkę dla innych poszkodowanych, którzy rozważają podjęcie postępowania zmierzającego do uzyskania ochrony. Konieczne jest przy tym odpowiednie przygotowanie argumentów i ich wyważenie w stosunku do żądanych środków naprawczych” –mówi Jacek Białobrzeski. „Orzeczenie wydane w tej sprawie pokazuje także, że osoby, a także firmy maja realną szansę dochodzenia swoich roszczeń i uzyskania właściwej dla skali naruszenia ochrony prawnej ” podsumowuje Mec. Białobrzeski.
 
***
Kancelaria Radcy Prawnego Jacek Białobrzeski została założona w roku 2006. Oferuje kompleksową obsługę prawną klientów korporacyjnych i indywidualnych, świadcząc usługi prawne o szerokim zakresie i wysokim stopniu profesjonalizmu. Eksperci kancelarii specjalizują się między innymi przede wszystkim w prawie dóbr niematerialnych, w tym własności intelektualnej i dóbr osobistych, a także prawie telekomunikacyjnym, IT, e-commerce, prawie ochrony konkurencji i konsumentów oraz prawie handlowym.
Data: 07.07.2010 00:00
Autor/źródło: Zespół portalu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo cywilne
Słowa kluczowe: dobra osobiste
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
® 2008 - 2023 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.