Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Mazowszanie w Rejestrze Dłużników ERIF

Kategoria: Prawo cywilne
Słowa kluczowe: długi

Dług najbardziej zadłużonej osoby prowadzącej działalność gospodarczą na Mazowszu znacznie przekracza 1 milion złotych. Z kolei najmłodszy dłużnik – konsument z województwa mazowieckiego ma zaledwie 19 lat. Takie wnioski płyną z danych zgromadzonych przez Rejestr Dłużników ERIF.

Najwyższe zadłużenie osoby prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą na terenie województwa mazowieckiego sięga 1,34 mln zł. To niewiele, jeśli wziąć pod uwagę, że krajowym rekordzistą w zestawieniu przygotowanym przez Rejestr Dłużników ERIF jest mieszkaniec województwa lubuskiego. Zalega on ze spłatą ponad 6 mln zł.
Maksymalna wartość zadłużenia wśród firm zarejestrowanych na Mazowszu to z kolei 1,32 mln zł. Najbardziej zadłużona osoba prywatna ma do spłacenia 110 tys. zł. Biorąc pod uwagę konsumentów, mazowieckie znajduje się w czołówce raportu. Ustąpiło jednak pierwszego miejsca mieszkańcowi województwa lubelskiego, który powinien zapłacić swojemu wierzycielowi 125 tys. zł. Z danych zgromadzonych w Rejestrze Dłużników ERIF wynika również, że do mieszkańca województwa mazowieckiego należy tytuł najbardziej nierzetelnego dłużnika alimentacyjnego. Jego dług osiągnął wartość 323 tys. zł. W przypadku dłużników alimentacyjnych wiek nie gra roli – najstarszy mazowszanin zalegający z alimentami ma 85 lat, najmłodszy zaś - 20.
 
Do Rejestru Dłużników ERIF trafiają firmy i konsumenci nieregulujący swojego zadłużenia. Telefonie komórkowe wpisują tam abonentów, którzy nie opłacają rachunków telefonicznych. Zakłady gazownicze dodają informacje o osobach i firmach zalegających z rachunkami za gaz. Opóźnienia w spłacie kredytu hipotecznego, zaległe raty za telewizor, niezapłacone kontrahentowi faktury – wszystko to zostaje odnotowane na czarnej liście. Nawet niewielka kwota (minimum 200 zł w przypadku konsumentów i 500 zł w przypadku firm) niespłaconego kredytu, czy nieuregulowanego rachunku może spowodować, że nasze dane trafią do rejestru.
 
Negatywnie kojarząca się „czarna lista” ma również swoje zalety – stanowi bowiem skuteczną tarczę chroniącą firmy przed nierzetelnymi klientami czy partnerami. Informacja o nieopłaconym od miesięcy czynszu czy zaległych fakturach może okazać się bezcenna przy podejmowaniu decyzji o przyjęciu zlecenia czy podpisaniu kontraktu z danym podmiotem. Wizja wielomiesięcznych kłopotów związanych z odzyskaniem pieniędzy może skutecznie zniechęcić do takiego kontrahenta. A tym samym uchronić przed stratami i utratą płynności finansowej. Dlatego warto sprawdzić wiarygodność danej firmy czy konsumenta, aby ocenić ryzyko, jakie niesie ze sobą nawiązanie z nim współpracy.
 
Tab. 1 Dane dotyczące dłużnika województwa mazowieckiego
Typ dłużnika
Wartość zadłużenia
Pozycja na tle pozostałych województw
Maksymalna wartość zadłużenia
Dłużnik alimentacyjny
323 tys. PLN
1
Jednoosobowa działalność gospodarcza
1,34 mln PLN
2
Konsument (osoba prywatna)
110 tys. PLN
2
Firma (podmiot gospodarczy)
1,3 mln PLN
4
Średnia wartość zadłużenia
Dłużnik alimentacyjny
21 tys. PLN
6
Jednoosobowa działalność gospodarcza
5,8 tys. PLN
13
Konsument(osoba prywatna)
1,4 tys. PLN
16
Firma (podmiot gospodarczy)
14,7 tys. PLN
5
 
Tab.2 Najstarszy i najmłodszy dłużnik województwa mazowieckiego
Typ dłużnika
Rok urodzenia
Wartość zadłużenia
Najmłodszy dłużnik
Dłużnik alimentacyjny
1990
1 738,99 PLN
Konsument
1991
1 561,11 PLN
Najstarszy dłużnik
Dłużnik alimentacyjny
1925
7 172,00 PLN
 
 
Rejestr Dłużników ERIF         
Rejestr Dłużników ERIF BIG S.A.  to jedno z trzech działający w Polsce biur informacji gospodarczej. Jego zadaniem jest przyjmowanie, przechowywanie oraz ujawnianie informacji gospodarczych o dłużnikach posiadających zaległe zobowiązania, a także o osobach, które terminowo regulują zobowiązania. Dzięki zamieszczeniu informacji w Rejestr Dłużników ERIF rzetelni płatnicy mają możliwość potwierdzenia swojej wiarygodności finansowej. Nierzetelnym dłużnikom natomiast może to utrudniać lub uniemożliwiać on korzystanie z produktów bankowych, uzyskiwanie pożyczek, zakupów ratalnych czy zawieranie umów z dostawcami usług np. telekomunikacyjnych. Informacje o płatnościach kontrahentów może zamieszczać każdy przedsiębiorca, a o zobowiązaniach konsumentów firmy z branż wymienionych w ustawie (m.in. banki, firmy leasingowe, pośrednicy kredytowi, ubezpieczyciele, operatorzy telekomunikacyjni, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe). Wśród partnerów Rejestru Dłużników ERIF BIG S.A. znajdują się przedsiębiorstwa telekomunikacyjne i instytucje finansowe oraz firmy z sektora MŚP.
Data: 03.06.2010 00:00
Autor/źródło: Zespół portalu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo cywilne
Słowa kluczowe: długi
Szukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.