Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Europejski Trybunał Praw Człowieka przyznał skarżącej odszkodowanie

20 kwietnia br. Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał zasadność roszczeń Bożenny Wiśniewskiej przeciwko Polsce i przyznał jej odszkodowanie za opieszałość postępowania sądowego w sprawie podziału majątku skarżącej i jej byłego męża. Skarżącą reprezentował w procesie partner zarządzający kancelarii Pietrzak&Sidor, mecenas Mikołaj Pietrzak.

 Łatwiejszy dostęp do aplikacji (Źródło: www.alamy.com)
Złożona skarga dotyczyła naruszenia artykuły 6 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka , gwarantującego prawo do rozpoznania sprawy w rozsądnym terminie. Bożena Wiśniewska złożyła skargę na przewlekłość postępowania o podział majątku, które trwało ponad 14 lat, wnosząc jednocześnie o maksymalną w polskim prawie sumę odszkodowania w wysokości 10 tysięcy złotych.
 
Sąd okręgowy w Warszawie stwierdził przewlekłość postępowania, jednakże nie przyznał z tego tytułu odszkodowania, argumentując że po wejściu w życie ustawy o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki, sądy w tej sprawie nie dopuściły się zwłoki.
 
Po rozpatrzeniu skargi, ETPCz stwierdził jednak, że zarzut naruszenia prawa do rozpoznania sprawy w rozsądnym terminie jest trafny i przyznał skarżącej zadośćuczynienie w wysokość ponad 10 tysięcy euro oraz zwrot poniesionych kosztów z tytułu dochodzenia roszczeń w tym zakresie. W ocenie Trybunału, postępowanie sądowe, w szczególności przed sądem pierwszej instancji, wykraczało poza rozsądny termin rozpoznania dla tego typu sprawy. Sędziowie zwrócili także uwagę, że ocena przewlekłości postępowania musi uwzględniać okoliczności konkretnej sprawy oraz opierać się na następujących kryteriach oceny: stopnia zawiłości sprawy, postępowania skarżącego i właściwych organów państwa, a także wagi rozstrzygnięcia sprawy dla skarżącego. Orzeczenie Trybunału jest prawomocne.
 
Sprawa mojej klientki to przykład narastającego problemu przedłużania się postępowań sądowych” – mówi Mikołaj Pietrzak, partner kancelarii Pietrzak&Sidor. „Korzystny wyrok jest jednak dowodem, że strona której prawo do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki zostało naruszone, ma szansę uzyskać zadośćuczynienie, nawet jeśli krajowe sądy go nie przyznały. Uwagę zwraca także suma przyznanego w tym przypadku odszkodowania – zdecydowanie wyższa od typowo przyznawanego w tego typu sprawach do tej pory” dodaje mecenas Pietrzak.
 
 
***
Kancelaria prawna Pietrzak&Sidor powstała w 2007 roku. Oferuje kompleksową obsługę prawną zarówno klientów korporacyjnych jak i indywidualnych świadcząc usługi prawne o szerokim zakresie, od prowadzenia spraw w postępowaniu przed sądami i organami administracji, przez obsługę indywidualnych projektów po bieżącą obsługę przedsiębiorców. Eksperci Kancelarii specjalizują się między innymi w prawie bankowym i finansowym, postępowaniach spornych i arbitrażowych oraz w prawie karnym. Obecnie w skład zespołu kancelarii wchodzi blisko 10 ekspertów doradzających w różnych dziedzinach prawa.
Data: 18.05.2010 00:00
Autor/źródło: Zespół portalu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo cywilne, Procedura sądowa
Szukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.