Rady Okręgowych Izb Radców Prawnych zwracają się do radców prawnych z apelem o zgłaszanie się do objęcia patronatem aplikantów I roku, którzy od stycznia 2012 r. rozpoczną szkolenie na aplikacji radcowskiej. Do szkolenia na aplikacji przystąpi ponad 5 tysięcy aplikantów radcowskich i adwokackich. Biorąc pod uwagę równie liczne nabory z poprzednich lat, liczba aplikantów sięga blisko 20 tys. osób. Dla wszystkich aplikantów samorząd musi znaleźć patronów.
Problematyka porozumienia pomiędzy KSSiP oraz NRA nie jest nowa i z pewnością nie jest kompromitacją żadnej ze stron. W ubiegłym roku przepis art. 76 ust.1a ustawy Prawo o adwokaturze miał to samo brzmienie. Jednak ani przedstawiciele sądownictwa, ani prokuratury nie negowali postanowień zawartych w porozumieniu z KSSiP. Tym samym umożliwiło ono aplikantom adwokackim odbycie szkolenia z zakresu działania sądownictwa powszechnego i funkcjonowania prokuratury w 2011 roku.
Co trzeci sąd rejonowy zamierza zamknąć Ministerstwo Sprawiedliwości (MS). Od 2013 r. mają zniknąć jednostki zatrudniające mniej niż dziesięciu sędziów. Walkę o utrzymanie sądów zapowiadają samorządy.
Przeciwko planom dotyczącym zmiany instytucji stanu spoczynku sędziego oraz przeciwko przekazaniu ministrowi finansów nadzoru nad wykonaniem budżetów sądów i trybunałów protestuje Zgromadzenie Ogólne Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Poznaniu.
Naczelna Rada Adwokacka na ostatnim posiedzeniu uchwaliła zmiany w zbiorze zasad etycznych. Zmieniony kodeks etyki daje członkom adwokatury możliwość zajmowania kierowniczych stanowisk w spółkach i spółdzielniach. Zmiany wejdą w życie w 2012 r.
Przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości zapowiadają protesty w sprawie zmian, według których sędziowie i śledczy mają być włączeni do systemu emerytalnego ZUS. Miliardy złotych kosztowałoby odebranie przywilejów już pracującym.
30 listopada 2011 Trybunał Konstytucyjny (TK) rozpozna wniosek Krajowej Rady Notarialnej (KRN) dotyczący zasad dopuszczenia do egzaminu notarialnego oraz formy zdawania egzaminu