Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Oświadczenie w sprawie porozumienia zawartego pomiędzy NRA i KSSiP

Problematyka porozumienia pomiędzy KSSiP oraz NRA nie jest nowa i z pewnością nie jest kompromitacją żadnej ze stron. W ubiegłym roku przepis art. 76 ust.1a ustawy Prawo o adwokaturze miał to samo brzmienie. Jednak ani przedstawiciele sądownictwa, ani prokuratury nie negowali postanowień zawartych w porozumieniu z KSSiP. Tym samym umożliwiło ono aplikantom adwokackim odbycie szkolenia z zakresu działania sądownictwa powszechnego i funkcjonowania prokuratury w 2011 roku.

Warto przypomnieć, że przedstawiciele NRA zwracali uwagę na problem reprezentacji władz publicznych przy zawieraniu porozumienia w marcu tego roku. Nie doszło jednak do zmian legislacyjnych. Wobec bezczynności ustawodawcy w tym roku należało wybrać pomiędzy podpisaniem porozumienia wedle dotychczasowych zasad a oczekiwaniem na zmiany ustawodawcze w nieznanym terminie. Dobro aplikantów adwokackich oraz odpowiedzialność, jaką przyjęły na siebie organy adwokatury w zakresie należytego przeprowadzenia szkolenia na odpowiednim poziomie i w odpowiednim terminie (szkolenie z zakresu działania sądownictwa powszechnego i prokuratury powinno zostać ukończone do końca 30 czerwca 2012 roku), wymagały podjęcia działań. Tegoroczne porozumienie jest gwarancją odbycia praktyk i uczestnictwa w seminariach w roku 2012. Treść porozumienia była konsultowana zarówno z przedstawicielami Ministra Sprawiedliwości, jak i Prokuratora Generalnego oraz zaakceptowana przez te organy.

Przepis art. 72 ust. 1 ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury stanowi, że Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury jest następcą prawnym Krajowego Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury. Przepis ten został powołany w Porozumieniu i on był podstawą prawną do zawierania wszystkich dotychczasowych porozumień. Krajowa Szkoła, Ministerstwo Sprawiedliwości, Prokuratura Generalna i Prezes NRA zgodnie stoją na stanowisku, że wobec powyższego kompetencję ustawową Dyrektora Krajowego Centrum do zawierania porozumienia przejął Dyrektor Krajowej Szkoły.
 
 
Ponadto art. 4 ustawy o Krajowej Szkole, który brzmi: „Do mienia i finansów Krajowej Szkoły stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące państwowych szkół wyższych. Uprawnienia ministra właściwego w rozumieniu tych przepisów w odniesieniu do Krajowej Szkoły wykonuje Minister Sprawiedliwości.”, w ogóle nie ma zastosowania do finansowania aplikacji adwokackiej.
 

Porozumienie z dnia 8 grudnia 2011 r. umożliwia poprowadzenie przez sędziów i prokuratorów zajęć teoretycznych i praktycznych dla aplikantów adwokackich, zgodnie z programem aplikacji. Realizacja programu praktyk przez aplikantów jest jednym z priorytetów Naczelnej Rady Adwokackiej i stanowi wystarczające uzasadnienie do zawarcia porozumienia. Jego niezawarcie mogłoby spowodować złamanie ustawowego obowiązku zorganizowania zajęć na aplikacji adwokackiej w części obejmującej praktyki.

 

Źródło: adwokatura.pl

Data: 15.12.2011 00:00
Autor/źródło: Zespół portalu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Dla Prawnika, Prawo korporacyjne
Słowa kluczowe: Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury, Naczelna Rada Adwokacka, porozumienie, oświadczenie, aplikacja adwokacka, zajęcia dla aplikantów
Szukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.