Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Skargi młodych prawników na szkolenia i kolokwia radcowskie

Wielu z warszawskich aplikantów radcowskich skarży się na organizację zajęć i kolokwiów. Samorząd twierdzi, że zarzuty są nieuzasadnione

Grupa aplikantów radcowskich z Warszawy napisała skargę do prezesa Krajowej Rady Radców Prawnych (KRRP) Macieja Bobrowicza. Zarzuty wobec władz warszawskiej rady to głównie - nieprawidłowości w przeprowadzaniu kolokwium z procedury cywilnej dla pierwszego roku aplikacji. Młodzi prawnicy postulują o wprowadzenie możliwości odwoływania się od wyniku egzaminów w trakcie aplikacji, tak jak to jest podczas egzaminów zawodowych na radcę prawnego.

Konflikt między władzami stołecznego samorządu radcowskiego a aplikantami trwa od 2010 r., kiedy to duża część z około 2 tyś osób nie zdała kolokwiów. Już wtedy mówili, że były tak trudne i niedopasowane do programu zajęć, gdyż miały przerzedzić szeregi przyszłej konkurencji. Krytykowany był niski poziom zajęć i słabe kwalifikacje prowadzących. W tym roku kolokwium zdawali pierwszoroczniacy i ci, którzy po ubiegłorocznych niepowodzeniach musieli powtarzać zajęcia z tego przedmiotu.
 
W tym roku, po wrześniowym kolokwium z postępowania cywilnego, spór powrócił. W tym czasie izba warszawska rozbudowała administrację, co miało niby poprawić jakość obsługi aplikantów. Natomiast ogólnokrajowe władze samorządu podjęły działania na rzecz reformy aplikacji i poprawy przejrzystości kolokwiów (m.in. wprowadziły instytucję obserwatorów).
 
W liście do prezesa Bobrowicza niezadowoleni aplikanci wskazują m.in. na:
 • błędy merytoryczne zarówno w teście, jak i w kazusie, które członkowie komisji przeprowadzającej kolokwium musieli korygować podczas jego trwania, co skracało czas na odpowiedzi.
 • część testową, która składała się w większości z minikazusów dotyczących stanów faktycznych, do których rozwiązania nie wystarczała przewidziana minuta. (kazus miał być oparty na niejednolitym orzecznictwie).
Aplikanci chcą, aby obserwator KRRP przeanalizował pytania pod kątem ich zgodności z programem aplikacji i zakresem szkolenia.
Przedstawiciele warszawskiej rady odpierają jednak zarzuty.
 
–  Wyniki kolokwiów w tym roku naprawdę nie są złe – mówi Włodzimierz Chróścik, wicedziekan OIRP Warszawa. – Skargi aplikantów nie są zasadne. Zresztą większość uważa, że dziś na aplikacji jest dużo lepiej niż rok temu.
 
Według informacji KRRP, z postępowania cywilnego po pierwszym i poprawkowym kolokwium ocenę niedostateczną otrzymało 58 osób na 798. Z prawa gospodarczego na drugim roku nie zdało 170 na 1254 aplikantów. Rada uważa, że drobne błędy były po prostu „omyłkami pisarskimi" i nie miały żadnego wpływu na możliwość rozwiązania zadań, a poziom trudności testów jest „adekwatny do czasu przeznaczonego na ich rozwiązanie. Wystarczy znać przepisy i umieć je interpretować.
 
Wicedziekan Chróścik deklaruje, że od przyszłego roku skończą się kolokwia sprawdzające znajomość kodeksów. Nowe kolokwia będą sprawdzać umiejętność zastosowania przepisów w praktyce. - Chcemy odejść od wykładów i położyć nacisk na przygotowywanie na zajęciach pism procesowych i rozwiązywanie kazusów – dodaje Chróścik.
 

Dariusz Sałajewski, wiceprezes KRRP, potwierdza otrzymanie listu aplikantów. – Wysłaliśmy do dziekana rady pismo z prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie zarzutów, a do obserwatora przy izbie warszawskiej – o przyjrzenie się sprawie.

 

Data: 16.11.2011 00:00
Autor/źródło: Zespół portalu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Inne, Młody Prawnik, Prawo korporacyjne
Słowa kluczowe: kolokwia radcowskie, szkolenia, aplikant radcowski, skarga aplikantów, procedura cywilna
Szukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.