Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Nie wszystko złoto co się świeci - Formy inwestowania w złoto

Kategoria: Inne, Prawo

Wartość złota i jego szczególną rolę znały już nasze babki. Gromadzone przez nie liczne pierścionki, łańcuszki i przywieszki pełniły swoistą funkcję oszczędności oraz zabezpieczenia na wypadek trudności finansowych. Obecnie nie musimy ograniczać inwestycji w złoto jedynie do zakupu biżuterii.

Rozwijający się w szybkim tempie rynek finansowy dostarcza nam coraz więcej możliwości i narzędzi, dzięki którym każdy zainteresowany lokatą oszczędności w ów kruszec - znajdzie dla siebie coś odpowiedniego. Spośród wielu rodzajów, mamy do wyboru inwestycje w:
 
- złotą biżuterię
- złote sztabki
- złote monety
- certyfikaty inwestycyjne na złoto
- lokaty strukturyzowane, których zysk zależy w dużej mierze od ceny złota
- jednostki funduszy inwestujących w złoto
- ETFy (Exchange Traded Funds)
- akcje firm wydobywczych, handlujących złotem, producentów biżuterii
- kontrakty futures
 
BIŻUTERIA
Jest jednym z najbardziej powszechnych, dostępnych i znanych wszystkim produktów ze złota, które może być rodzajem inwestycji. Mimo, iż jej ceny w ostatnim czasie nieznacznie wzrosły, wciąż jest chętnie kupowana. Częściej jednak traktowana jest jako prezent dla bliskich oraz ozdoba naszego własnego wyglądu, aniżeli świadoma forma lokowania kapitału.
 
ZŁOTE SZTABKI
Sztabka złota jest to regularna bryła czystego (99,99%) złota kształtem zbliżona do prostopadłościanu. Najczęściej stosowaną wagą jest uncja trojańska (31,1 gramów). Spotykane są także sztabki o innej masie - od 1 grama po  1 kg, a nawet więcej.
 
Czy wiesz, że…
Największa sztaba złota na świecie waży aż 200 kg. Japońska Korporacja Mitsubishi Materials dokonała jej wytopu 15 grudnia 1999 roku. Czystość złota w bryle szacuje się na 99,99 %. Sztaba ma 19,5 cm szerokości, 40,5 cm długości i 16 cm wysokości. 20 grudnia 1999 kupiła ją inną japońską korporacja - Toi Marine Kanko, a następnie wystawiła na widok publiczny.
 
 
 
 
 
 
 
Sztabki to forma lokaty pieniądza w kruszec. Sprzedawane i skupowane są m.in. przez firmy wyspecjalizowane w inwestycjach w złoto. Najbardziej poszukiwane i najbardziej przystępne cenowo na polskim rynku są sztabki o wadze od 5 gram do 1 uncji. W przypadku sprzedaży zdecydowanie łatwiej jest bowiem znaleźć kupca na takie właśnie sztabki (o mniejszej wadze), gdyż są one tańsze. Złote sztabki, poza swą wartością rynkową, posiadają także wartość kolekcjonerską, która uzależniona jest od ich nakładu, a także od tematyki i aktualnie obowiązującej mody na rynku kolekcjonerskim. Im niższy nakład sztabek kolekcjonerskich, tym szybciej wzrasta ich wartość.
 
Przedmiotem obrotu na międzynarodowym rynku złota z udziałem banków centralnych są sztaby zawierające 400 uncji (12,5 kg) o wartości około 70.000 funtów. Inni inwestorzy nabywają mniejsze.
 
MONETY
Wyróżniamy złote monety bulionowe (lokacyjne) oraz monety kolekcjonerskie.
  
Czy wiesz, że…
Złoto jest środkiem płatniczym akceptowanym w każdym miejscu na świecie i we wszystkich niemal okolicznościach. Z tego właśnie powodu armia USA wyposaża w złote monety bulionowe komandosów wysyłanych do najbardziej odległych i niebezpiecznych zakątków.
 
 
 
 
 
 
 
 
Moneta bulionowa jest monetą bitą z metalu szlachetnego (złota, srebra, platyny) na cele inwestycyjne. Zwykle monety te nie mają podanego nominału lecz jedynie wagę kruszcu,  a wielkość ich nakładu uzależniona jest od poziomu popytu. Oprócz tego, iż jest ona formą lokaty pieniądza w metal szlachetny, jest również legalnym środkiem płatniczym.
 
Czy wiesz, że…
Najpopularniejsze obecnie monety to: angielski suweren, szwajcarska helvetia oraz kanadyjski Maple Leaf. Z kolei RPA emituje monetę zwaną Krugerrandem. Może ona mieć różne wielkości, od jednej uncji do 1/10 uncji. Innymi monetami cieszącymi się popularnością są: australijska moneta Nugget, chińska Panda, moneta dwudziestodolarowa (American Double Eagle), a także dukat austro-węgierski.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Zależnie od nakładu i sposobu bicia, posiadają one również często wartość kolekcjonerską. Niektóre monety upamiętniające ważne wydarzenia, zyskują na wartości więcej, niż wynikałoby to ze zmian cen złota.
 
CERTYFIKATY INWESTYCYJNE NA ZŁOTO, LOKATY STRUKTURYZOWANE
 
O ile inwestycja w złote sztabki i monety nie wymaga zbyt wygórowanych nakładów finansowych, to
w przypadku certyfikatów lub lokat strukturyzowanych konieczne jest dysponowanie kwotą rzędu nawet 10-20 tys. zł. Często emitent certyfikatów ustala minimalną wartość inwestycji np. na 10 certyfikatów po 1000 zł za sztukę. Pewnym mankamentem tego instrumentu inwestowania bywa ograniczona możliwość ich wykupu. W regulaminie certyfikatów niejednokrotnie można natrafić na zapis, że ich sprzedaż możliwa jest wyłącznie raz w miesiącu w określonym dniu. Dodatkowo chęć sprzedaży należy zgłosić nawet z dwutygodniowym wyprzedzeniem. Utrudnia to w znacznym stopniu szybkie wyjście z inwestycji.
 
FUNDUSZE INWESTUJĄCE W ZŁOTO
 
Fundusze inwestycyjne inwestują pośrednio w złoto poprzez kupno akcji kopalń złota, funduszy złota czy akcji producentów biżuterii. Polacy mają coraz większy wybór takich funduszy. Należy jednak pamiętać, że wpłaty do tych funduszy przyjmowane są zazwyczaj w USD. Zatem każdy znaczący spadek kurs dolara wobec złotego może pochłaniać dużą część wypracowanych za pośrednictwem funduszu zysków.
Za wyborem funduszu inwestującego w złoto przemawia fakt, że inwestycją zajmują się fachowcy. Istnieje więc szansa, że wcześniej niż drobni inwestorzy będą w stanie zauważyć nadchodzące spadki cen i uchronią tym samym klienta przed znacznymi stratami.
 
ETFy (Exchange Traded Funds)
Są to fundusze inwestycyjne o stosunkowo dużej płynności. Ich tytuły uczestnictwa dostępne są w obrocie na rynku regulowanym lub zorganizowanym, najczęściej na giełdzie. ETFy inwestujące w złoto mają stuprocentowe pokrycie w kruszcu. Koszty ich nabycia i sprzedaży są niskie, maksymalnie sięgają 0,5 proc. w skali roku. Co ciekawe, prowadzenie takich funduszy jest aż dziesięciokrotnietańszeniż klasycznych funduszy inwestycyjnych. Niestety nie ma jeszcze na rodzimym rynku ETF-ów na akcje polskich firm, co ma się zmienić prawdopodobnie w lutym bieżącego roku. Jednak ETF-y na złoto, ropę czy indeksy towarowe można już nabywać, choćby przez platformę IDM Trader dającą dostęp do zagranicznych rynków – podpowiada Maciej Bitner z Wealth Solutions, Związku Firm Doradztwa Finansowego.
 
KONTRAKTY TERMINOWE NA ZŁOTO
Są one dość często rekomendowaną formą lokowania kapitału w złoto. Dobrze, gdy mają co najmniej 50% pokrycia ich wartości. Kontrakt na tak zwane „małe złoto” opiewa na 33 uncje, czyli wart jest ok. 120 000 zł. Dysponując połową tej kwoty można pokusić się już o jego zakup. Zainteresowanie tym produktem rośnie w momencie pojawiania się informacji o nowych rekordowych poziomach notowań, ale nadal jest to rynek niszowy, głównie dla profesjonalistów. Jedynie kilka polskich domów maklerskich oferuje możliwość zakupu kontraktów futures na złoto.
 
Wybór konkretnej formy inwestycji w złotozależy od indywidualnych preferencji inwestora w zakresie dywersyfikacji ryzyka portfela inwestycyjnego, jego możliwości finansowych oraz poziomu znajomości specyfiki i zasad posługiwania się właściwym narzędziem inwestowania. 
Data: 03.04.2010 00:00
Autor/źródło: Zespół portalu Inbank.pl
Kategoria: Inne, Prawo
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
® 2008 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.