Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Odnawialne źródła energii dają pracę

W 2020 roku w bilansie końcowego zużycia energii 15 procent mają stanowić źródła odnawialne. Na udział ten pracować będzie nie tylko sektor elektroenergetyki, ale także ciepłownictwo i transport. Stwarza to dobrą perspektywę zatrudnienia, szacowaną na 66 000 miejsc pracy w sektorze odnawialnych źródeł energii (OZE). W odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku, Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelni Łazarskiego wraz z Polską Izbą Gospodarczą Energii Odnawialnej (PIGEO) oraz Wojskową Akademią Techniczną (WAT) stworzyła unikatowy program studiów podyplomowych „Inwestycje i Zarządzanie Projektami Wykorzystującymi OZE”.

Kierunek „Inwestycje i Zarządzanie Projektami Wykorzystującymi OZE” to niekonwencjonalne rozwiązanie na polskim rynku edukacyjnym w obszarze odnawialnych źródeł energii. Owocem współpracy CKP Uczelni Łazarskiego, WAT-u i PIGEO jest program oparty na wiedzy technicznej i makroekonomicznej oraz zajęciach z zakresu projektowania i zarządzania inwestycjami OZE. Ponadto na zajęciach praktycznych w laboratoriach słuchacze poznają tajniki funkcjonowania urządzeń. Dopełnieniem programu są wyjazdy studyjne na budowane i funkcjonujące obiekty oraz instalacje wykorzystujące energię ze źródeł odnawialnych. Będą to zarówno farmy wiatrowe, biogazownie, elektrownie wodne, a także budynki wyposażone w instalacje pomp ciepła. Największym atutem studiów jest prowadzenie zajęć przez praktyków na co dzień przygotowujących lub zajmujących się tego typu inwestycjami.

 
 
CKP Uczelni Łazarskiego ściśle współpracuje z międzynarodową firmą Earth Stream, specjalizującą się w rekrutacji pracowników w obszarze odnawialnych źródeł energii, co sprawia, że oferta studiowania na tym kierunku zyskuje jeszcze bardziej na atrakcyjności.Firmy krajowe oraz zagraniczne zaczynają analizować możliwości inwestycyjne rynku OZE, dlatego potrzebni będą prawnicy, ekonomiści ale także inżynierowie, którzy w perspektywie kilku lat lub dekad będą w stanie wprowadzić rewolucję technologiczną w zaspokajaniu potrzeb energetycznych.
 
Cenną umiejętnością każdego managera w sektorze energetyki odnawialnej jest posiadanie nie tylko informacji o technicznych aspektach funkcjonowania danego źródła, ale także znajomość obecnych uwarunkowań prawno-ekonomicznych rynku - podkreśla kierownik studiów, mgr inż. Michał Ćwil - Dobre przygotowanie poparte metodyką Project Management i znajomość realiów polskiego rynku pozwoli na sprawne przeprowadzenie studium wykonalności dla każdej planowanej do budowy jednostki wytwórczej wykorzystującej źródła odnawialne.
 
Rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce dopiero zaczyna się rozwijać, nie licząc kilku funkcjonujących od lat bloków energetycznych na biomasę czy obiekty energetyki wodnej. Inwestycje w tej dziedzinie energetyki będą prowadzone na większą skalę z uwagi na potrzebę przebudowy sektora energetycznego w kierunku niskoemisyjnego, co jednocześnie jest zgodne z przyjętą polityką energetyczną Unii Europejskiej. Aby realizować przyjęte cele potrzebne będą wydatki sięgające średniorocznie nawet 6 mld zł. Część inwestycji sfinansowana zostanie z wykorzystaniem środków publicznych w ramach krajowych i unijnych programów pomocowych. Już dziś zaczyna brakować specjalistów wykwalifikowanych do zarządzania projektami opartymi o generację energii w źródłach rozproszonych. Przyjęte cele wspólnotowe do roku 2020 oraz plany wprowadzenia kolejnych długookresowych celów proekologicznych sięgających 2030 a nawet 2050 roku sprawiają, że rynki OZE są obserwowane przez inwestorów z dużym zainteresowaniem.
 
Mając na uwadze możliwości i korzyści wynikające z rozwijającej się branży OZE, CKP Uczelni Łazarskiego wychodzi naprzeciw potrzebom pracodawców w sektorze odnawialnych źródeł energii. Studia podyplomowe „Inwestycje i Zarządzanie Projektami Wykorzystującymi OZE” kierowane są do przedstawicieli branży deweloperskiej, inżynierskiej i finansowej oraz także do pracowników jednostek samorządu terytorialnego, odpowiedzialnych za szeroko rozumiane planowanie energetyczne.
Data: 23.08.2011 00:00
Autor/źródło: Autor zewnętrzny
Kategoria: Inne, Prawo
Słowa kluczowe: energia odnawialna, zielona energia, elektrownia wiatrowa, energetyka
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
  • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
  • Jakość obsługi
  • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
  • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
  • Kaspersky
  • elsa
  • CBIT.pl
  • Enterprise-Gamification
  • Lazarski
  • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
  • Atlassian
Zobacz także
  • Kanały RSS
  • Facebook
® 2008 - 2023 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.