Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Czy absolwenci KSSiP będą mieli pierwszeństwo przy mianowaniu na stanowisko referendarza?

Absolwenci tzw. starej aplikacji sędziowskiej zwrócili się to Senatu o wykreślenie z prawa o ustroju sądów powszechnych przepisu dotyczącego obsadzania wolnych stanowisk referendarskich. Zgodnie z nim, jeżeli o stanowisko referendarza będzie starała się osoba, która ukończyła aplikację ogólną w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, prezes sądu przyjmie taką osobę automatycznie - bez przeprowadzania konkursu.

Senacka komisja praw człowieka, praworządności i petycji zarekomendowała wykreślenie z ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych przepisu, zgodnie z którym prezes sądu może bez przeprowadzania konkursu mianować na stanowisko referendarza osobę, która ukończyła aplikację w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury.

Senacka poprawka to efekt apelu, który wystosowały osoby, które w latach 2007 – 2010 przeszły szkolenie prowadzone przez ośrodki apelacyjne i zdały egzamin sędziowski. Zdaniem absolwentów tzw. starej aplikacji, takie rozwiązanie zamyka im drogę do zawodu referendarza. Twierdzą, że nie ma żadnych merytorycznych podstaw do faworyzowania aplikantów, którzy ukończyli KSSiP.

Ich zdaniem aplikacja ogólna z definicji ma charakter niespecjalistyczny, trwa rok i nie kończy jej żaden egzamin weryfikujący wiedzę absolwenta. Tymczasem pozostałe osoby spełniające formalne warunki do ubiegania się o mianowanie na stanowisko referendarza sądowego najczęściej legitymują się trzyletnią, specjalistyczną aplikacją sądową, zwieńczoną zdaniem bardzo trudnego egzaminu sędziowskiego. Ponadto osoby takie zwykle przez kilka lat zdobywają dalsze doświadczenie w wymiarze sprawiedliwości, pracując w charakterze asystenta sędziego.

Z zarzutami absolwentów starej aplikacji nie zgadza się Ministerstwo Sprawiedliwości, które jest autorem krytykowanych przepisów. Stanowisko resortu popiera część senatorów.

– Zapoznaliśmy się z listem aplikantów. Uważamy jednak, że w tej chwili nie ma potrzeby poprawiania ustawy w tym zakresie – mówi Piotr Zientarski, senator, przewodniczący komisji ustawodawczej.

Nie wiadomo zatem, czy poprawka zostanie przyjęta. Sprawa ma się rozstrzygnąć na najbliższym posiedzeniu plenarnym Senatu.

 

Data: 01.08.2011 00:00
Autor/źródło: Zespół portalu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Inne, Młody Prawnik, Prawo
Słowa kluczowe: Senacka komisja praw człowieka, referendarz, Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury, egzamin sędziowski, aplikacja ogólna, KSSiP, stara aplikacja
Szukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Polecana kancelaria prawna
Kancelaria radców prawnych
Lary Hubert Radca Prawny
Sprawy cywilne, gospodarcze, podatkowe, prawo transportowe, Karta Nauczyciela
Informacja o kancelarii pochodzi z Bazy prawników SerwisPrawa.pl
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2018 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.