Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Egzaminy na aplikacje prawnicze – podsumowanie, wstępne wyniki

Zakończyły się egzaminy wstępne na aplikacje: adwokacką, radcowską, notarialną oraz komorniczą. Egzaminy przebiegały bez zakłóceń. Testy egzaminacyjne doręczone zostały bezpośrednio przed egzaminem do wszystkich 63 komisji egzaminacyjnych, działających w 24 miastach, w sposób wykluczający ich nieuprawnione ujawnienie.

Kandydaci na aplikantów w czasie 150 minut rozwiązywali test jednokrotnego wyboru, liczący 150 pytań, zawierających po trzy propozycje odpowiedzi. Osoby, które uzyskają wynik pozytywny, będą uprawnione do uzyskania – w okresie 2 lat - wpisu na listą aplikantów i rozpoczęcia aplikacji.

W sobotę, bezpośrednio po zakończeniu egzaminu, powołane przez Ministra Sprawiedliwości komisje egzaminacyjne przystąpiły do sprawdzania wyników. W komisjach, przed którymi liczba zdających była najmniejsza, przeliczenie wyników zakończone zostało już w sobotę. W przypadku komisji, przed którymi zdawało wielu kandydatów, w większości z nich trwa kolejne przeliczanie punktów, uzyskanych przez każdego spośród niemal 12.000 osób, które przystąpiły do egzaminu. W niektórych komisjach wyniki podane zostały już do publicznej wiadomości.
 
 
W oparciu o telefoniczne informacje uzyskane od przewodniczących około 70 % komisji (spośród których część ma charakter szacunkowy i przekazana została po jednokrotnym sprawdzeniu testów) można ocenić, że spośród kandydatów, którzy przystąpili do egzaminu wstępnego na aplikację adwokacką pozytywny wynik uzyskało ok. 49% kandydatów, natomiast spośród kandydatów na aplikację radcowską – ok. 45% osób (obliczenie dokonane w oparciu o wyniki ok. 2000 kandydatów na aplikację adwokacką oraz o wyniki ok. 2700 kandydatów na aplikację radcowską).
 
Wyniki kandydatów na aplikację notarialną są niższe, w poszczególnych komisjach zdało od ok. 10 % do ok. 20 %. Z egzaminu na aplikację komorniczą pozytywny wynik uzyskało ok. 80% kandydatów (ponad 500 osób), jednak w stosunku do tej aplikacji wystarczające dla uzyskania wyniku pozytywnego jest otrzymanie 90 punktów, podczas gdy z pozostałych 100 – na 150 punktów możliwych do uzyskania.
- Dzięki pozytywnym wynikom z wczorajszych egzaminów, już od 1 stycznia 2011r. ponad 5000 osób będzie mogło rozpocząć aplikacje. To bardzo dobry wynik. Serdecznie gratuluję wszystkim, którym powiodło się na egzaminie – mówi Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.
Egzaminy wstępne na aplikacje adwokacką, radcowską i notarialną od 2009 r. są organizowane według nowych zasad. Zmniejszona została liczba pytań w testach oraz obniżony został próg punktowy niezbędny do otrzymania pozytywnego wyniku egzaminu. Od 2009 r. publikowany jest również wykaz tytułów aktów prawnych, z których wybrane stanowić mogą podstawę pytań egzaminacyjnych, co stanowi dla zdających bardzo istotną wskazówkę odnośnie zakresu materiału, obowiązującego na egzaminie.
 
Źródło: MS
Data: 27.09.2011 00:00
Autor/źródło: Autor zewnętrzny
Kategoria: Inne, Młody Prawnik
Słowa kluczowe: egzamin, aplikacja, egzamin wstępny, wyniki, Minister Sprawiedliwości, aplikacja adwokacka, aplikacja radcowska, aplikacja notarialna, aplikacja komornicza
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
® 2008 - 2022 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.