Jesteś tutaj:

Nawet 50 tys. dopłaty do budowy ekologicznych domów

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) podjął formalnie decyzję o uruchomieniu bezzwrotnych dopłat do kredytów na budowę lub zakup energooszczędnych budynków. 50 tys. zł wyniesie dopłata do kredytu na budowę domu pasywnego, a 30 tys. zł do domu energooszczędnego. Dopłaty do kredytów na budowę energooszczędnych domów będą dostępne w ofercie banków od pierwszego kwartału 2013 r.

Dofinansowanie do zakupu mieszkań w budynkach pasywnych – do 16 tysięcy złotych, a w energooszczędnych – do 11 tys. zł brutto.


Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) w latach 2013 -2018 dofinansuje inwestycje, związane z budową 16 tys. domów o niskim zapotrzebowaniu na energię na łączną kwotę 300 mln zł.

- Różnica między budynkiem pasywnym a energooszczędnym dotyczy głównie zużycia energii – mówi w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria Małgorzata Skucha, wiceprezes zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. – Budynek pasywny to ten, którego zapotrzebowanie na energię będzie poniżej 15 kWh, natomiast w przypadku budynku energooszczędnego to jest poziom 40 kWh – dodaje.Wprawdzie na budowę domu pasywnego trzeba wydać 20-30 proc. więcej, ale jest to opłacalne, bo zużycie energii w takim budynku jest mniejsze.O dopłaty do kredytów na budowę energooszczędnych domów będą się mogły ubiegać osoby fizyczne budujące dom jednorodzinny lub kupujące dom czy mieszkanie od dewelopera, w tym również od spółdzielni mieszkaniowej.


Jednorazowe dofinansowanie zostanie wypłacone inwestorom budującym energooszczędne domy po zakończeniu budowy oraz potwierdzeniu osiągnięcia zakładanych w projekcie oszczędności energii. Inwestor będzie musiał zgłosić się do banku współpracującego z Funduszem po dopłatę do spłaty kredytu hipotecznego na budowę domu.Częścią programu NFOŚiGW jest pomoc w uzyskaniu kredytu na budowę energooszczędnego domu od banków.– Najprawdopodobniej w grudniu br. zostanie ogłoszony konkurs dla banków chcących wziąć udział w programie – zapowiada Małgorzata Skucha.NFOŚiGW czeka obecnie, aż uchwałę zarządu Funduszu w sprawie uruchomienia dopłat do budowy energooszczędnych domów zaakceptuje minister ochrony środowiska.


To pierwszy program NFOŚiGW, który ma na celu wsparcie osób budujących budynki o niskim zużyciu energii.


Niezależnie od programu Funduszu, po 2021 roku wszystkie budynki będą musiały spełniać warunki energooszczędności, wynika to bowiem z przepisów UE.– Obecnie trwają prace, aby w sposób płynny przygotować nasz rynek do budowy domów zgodnych z wymogami UE – mówi Małgorzata Skucha. – Służyć temu ma także realizowany przez NFOŚiGW program dopłat do budynków energooszczędnych, ponieważ dzięki temu wzrośnie świadomość firm budowlanych i deweloperom łatwej będzie przestawić się na inną technologię budowania domów – podkreśla wiceprezes Funduszu.

Szukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.