Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Kolejne kontrole w klubach muzycznych

Kategoria: Prawo karne, Prawo autorskie
Słowa kluczowe: autorskie prawo

Ponad 100 nielegalnych nośników zatrzymanych w jednym z warszawskich klubów. Kolejnym DJ-om grozi kara pozbawienia wolności nawet do 3 lat.

10 listopada br. Wydział do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Stołecznej Policji w Warszawie przeprowadził kontrolę w jednym z warszawskich klubów muzycznych. W wyniku przeprowadzonej kontroli ustalono, że klub nie posiada wymaganych umów z organizacjami zbiorowego zarządzania, natomiast pracujący w klubie DJ korzystał z nielegalnych nośników, nie posiadając licencji DJ-skiej.
To kolejny tego typu incydent, miesiąc wcześniej policja zatrzymała nielegalne nośniki w klubie w Poznaniu. Planowane są dalsze kontrole. Związek Producentów Audio Video w imieniu właścicieli praw producenckich skieruje wnioski do prokuratury.
 
Jednocześnie, w trosce o dobro osób bawiących się w klubach, ZPAV chciałby przypomnieć wszystkim DJ-om oraz organizatorom imprez, że:
 1. Obowiązkiem DJ-a jest odtwarzanie muzyki bezpośrednio z oryginalnych nośników (płyty CD, płyty winylowe, MP3 kupione w Internecie z licencją na publiczne odtwarzanie).
 2. Klub muzyczny/dyskoteka powinien posiadać stosowne umowy z Organizacjami Zbiorowego Zarządzania (ZAiKS, STOART, SAWP  i ZPAV) zezwalające na publiczne odtwarzanie muzyki.
 3. Jeśli klub posiada powyższe umowy i DJ gra bezpośrednio z oryginalnych nośników, nie są wymagane żadne dodatkowe opłaty od DJ-ów. Na płytach CD widnieje zapis: „Kopiowanie, wypożyczanie oraz publiczne odtwarzanie – również przez radio – niniejszej płyty bez zezwolenia jest zabronione.” Takim zezwoleniem są powyższe umowy z Organizacjami Zbiorowego Zarządzania.
 4. W przypadku, gdy DJ chce grać z kopii oryginalnych płyt, których jest właścicielem, powinien posiadać licencję DJ-ską zezwalającą na kopiowanie oryginalnych nagrań muzycznych na nośnik cyfrowy i publiczne ich odtwarzanie z owych kopii.
 5. W przypadku, gdy DJ kupił MP3 w sklepie internetowym, w celu publicznego odtwarzania, sklep w swojej licencji/regulaminie musi posiadać zgodę producenta/dystrybutora na publiczne odtwarzanie. Jeśli takie zgody nie ma, licencja DJ-ska również nie legalizuje tych nagrań muzycznych.
 6. W przypadku sprzedaży muzyki w formacie cyfrowym w serwisach internetowych, fonogramy i wideogramy wykorzystane są na odrębnych polach eksploatacji. Z takich nagrań korzystać można w ściśle określony sposób, sprecyzowany w regulaminie serwisu lub umowie licencyjnej. Jeżeli więc, zgodnie z regulaminem serwisu, nagrania mogą być wykorzystane wyłącznie do użytku prywatnego, to nie mogą być one odtwarzane publicznie.
 7. Licencja DJ-ska nie legalizuje ściągniętych z niewiadomego źródła nagrań muzycznych – tzw. piractwa.
Na stronie http://dj.zpav.pl/ DJ-e mają możliwość zawarcia stosownej umowy jednocześnie ze wszystkimi uprawnionymi organizacjami, zawarte są tam również wszelkie niezbędne informacje umożliwiające legalne działanie DJ-om.
 
****
Związek Producentów Audio Video jest stowarzyszeniem producentów fonogramów i wideogramów. ZPAV powstał w 1991 roku z inicjatywy osób z branży muzycznej, przede wszystkim w celu reprezentowania interesów legalnych producentów w obliczu piractwa fonograficznego, które na początku lat 90. sięgało 95 proc. ZPAV, posiadając zezwolenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, chroni praktycznie wszystkich producentów nagrań funkcjonujących na polskim rynku.

ZPAV jest polską Grupą Krajową Międzynarodowej Federacji Przemysłu Fonograficznego (IFPI), która zrzesza i reprezentuje światowy przemysł muzyczny (ponad 1400 firm w 66 krajach).

Data: 21.11.2010 00:00
Autor/źródło: Zespół portalu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo karne, Prawo autorskie
Słowa kluczowe: autorskie prawo
Szukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.