Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Czy aplikant będzie mógł odebrać pocztę?

Żeby odebrać korespondencję kierowaną do kancelarii, jej pracownik potrzebuje kilku pełnomocnictw. Przesyłki w sprawach cywilnych lub komorniczych podejmuje sam adwokat. Prawnicy chcą, żeby na poczcie było wymagane jedno upoważnienie

pobierz_plik
Pełnomocnictwo do głosowania na zgromadzeniu wspólników spółki z o. o. POBIERZ »

 

Poczta sprawia spore trudności z odbiorem korespondencji kierowanej do adwokatów i radców prawnych. Pracownicy poczty nie zgadzają się, żeby listy do kancelarii odbierali aplikanci i wymagają od nich specjalnych  pełnomocnictw. Prawnicy wskazują, że problemem jest oddzielne pełnomocnictwo do każdego typu sprawy, przy czym kancelarie obecnie zajmują się różnymi sprawami: karnymi, gospodarczymi, administracyjnymi  czy cywilnymi.
– Do kancelarii przychodzą sprawy różnego rodzaju – od cywilnych  przez karne  po administracyjne. Każda wymaga innego pełnomocnictwa. To nie ułatwia nam życia, a przecież w naszej pracy terminy odgrywają bardzo dużą rolę – mówi Lech Obara, radca prawny z Olsztyna.
 
Jeśli nawet aplikant posiada już kilka pełnomocnictw, to nie zawsze będzie mógł odebrać korespondencję z poczty.
 
- Gdy przesyłka z sądu w sprawie cywilnej lub komorniczej zostanie awizowana z imienia i nazwiska na adwokata, jedyną osobą uprawnioną do jej odbioru jest adresat. Nie może jej podjąć nikt inny, w szczególności pracownik kancelarii – mówi adwokat Rafał Dębowski.
 
Bywają sytuacje, że poczta wymaga też pełnomocnictwa w formie aktu notarialnego.
 
Niewielkie kancelarie dostają tygodniowo kilkaset różnego rodzaju listów. Jest to więc nie mały problem dla prawników. Zamiast swój czas poświęcać na spotkanie z klientem czy prowadzenie sprawy w sądzie, muszą za każdym razem stać w kolejce na poczcie. Takie czynności mogliby wykonywać aplikanci czy inni pracownicy kancelarii. Prawnicy postulują więc zmianę przepisów.
 
– Trzeba określić, że na podstawie jednego pełnomocnictwa aplikant lub pracownik kancelarii może odbierać z poczty korespondencję do niej kierowaną. Także w sprawach cywilnych –  proponują zgodnie. 
 
Zbigniew Baranowski, rzecznik prasowy Poczty Polskiej S.A. sprawę komentuje krótko  – Poczta jest wykonawcą przepisów i jest zobowiązana do  ich przestrzegania.
 
Chodzi o rozporządzenie ministra infrastruktury w sprawie warunków wykonywania powszechnych usług pocztowych oraz regulaminu świadczenia powszechnych usług pocztowych.

 

Data: 05.09.2011 00:00
Autor/źródło: Zespół portalu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Procedura sądowa, Młody Prawnik
Słowa kluczowe: korespondencja, usługi pocztowe, odbiór poczty przez aplikanta, pełnomocnictwo na poczcie, odbiór korespondencji w kancelarii, kancelarie prawne
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
® 2008 - 2023 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.