Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Od 19 grudnia dłuższe urlopy macierzyńskie

Kategoria: Prawo pracy, Praca

Wczoraj opublikowano w Dzienniku Ustaw 2006 nr 221 poz. 1615 nowelizację prawa pracy. Przepisy ustawy wchodzą w życie po upływie czternastu dni od ogłoszenia, czyli w dniu 19 grudnia. Wymiar urlopu wzrośnie z 16 do18 tygodni na pierwsze dziecko, z 18 do 20 na drugie i każde następne oraz z 26 do 28 - na bliźniaki, trojaczki itd. Dłuższe urlopy przysługują pracownicom, które urodzą dziecko w dniu 19 grudnia i później. Także te, które tego dnia będą na urlopach macierzyńskich bądź udzielonych na zasadach macierzyńskiego mogą skorzystać z dobrodziejstwa nowelizacji. W okresie przejściowym mają też szanse na dłuższe urlopy niektóre matki, jeśli urodziły począwszy od 1 stycznia tego roku.

pobierz_plik
Zaświadczenie o udzieleniu urlopu macierzyńskiego pracownikowi-ojcu POBIERZ »
pobierz_plik
Wniosek pracownika - ojca wychowującego dziecko w sprawie udzielenia urlopu macierzyńskiego POBIERZ »
pobierz_plik
Wycofanie wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego POBIERZ »

Z dobrodziejstwa noweli nie skorzystają kobiety będące 19 grudnia w trakcie urlopu wychowawczego na niemowlę, na które minął już cały urlop macierzyński. Należeć się jednak będzie ten urlop pracownicom, które urodziły począwszy od 1 stycznia bieżącego roku i będą 19 grudnia na urlopie wychowawczym wziętym na poprzednie dziecko. W takiej bowiem sytuacji kobiety nie korzystają z urlopu macierzyńskiego (pobierają jednak zasiłek macierzyński) aż do zakończenia wychowawczego. Potem biorą resztę. Jeśli 19 grudnia będą przebywać na takim właśnie urlopie wychowawczym, po jego upływie przejdą na wydłużony macierzyński. Cały musi trwać, licząc od daty porodu, przynajmniej 20 albo 28 tygodni.

Jeśli kobieta rodzi w trakcie urlopu bezpłatnego, to dopiero po jego wygaśnięciu odbiera końcówkę urlopu macierzyńskiego. Będąc na urlopie bezpłatnym 19 grudnia, po jego upływie zyska macierzyński w podwyższonym wymiarze aż do wyczerpania odpowiednio 18, 20 czy 28 tygodni od momentu porodu. Tak samo jest, jeśli syn lub córka wymagają szpitalnej opieki. Matka może wówczas, po upływie 8 tygodni urlopu macierzyńskiego, zawiesić go na pewien czas, a resztę odebrać po powrocie malucha do domu. Gdy przerwa przypadnie w momencie wejścia zmian w życie, po wyzdrowieniu niemowlęcia otrzyma pozostałą część wydłużonego urlopu macierzyńskiego. Uzyska zatem odpowiednio 18, 20 albo 28 tygodni, liczone od momentu porodu (ale po odliczeniu przerwy).

Nowela przedłuża jednocześnie czas pobierania zasiłku macierzyńskiego. Przysługuje on bowiem ubezpieczonym przez okres potencjalnego urlopu macierzyńskiego. Opisane przepisy przejściowe stosujemy zatem odpowiednio do tych świadczeń.

Więcej Rzeczpospolita

Data: 05.12.2006 00:00
Autor/źródło: Rzeczpospolita
Kategoria: Prawo pracy, Praca
Szukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.